Velké malé zprávy 14. května 2003

14. květen 2003
Velké malé zprávy

Podle nejnovější psychologická studie se osobnost člověka nevytváří jen do třiceti let, ale v pozdějším věku možná víc než v mládí. Alkounek chocholatý žijící na Aljašce je prvním ptákem u kterého vědci potvrdili, že komunikuje pomocí vůně. Dýdžejové v klubech mohou náladu tanečníků zjišťovat pomocí jakýchsi hodinek, které by měl každý návštěvník na ruce a tlačítky by dával najevo, jestli se mu hudba líbí nebo ne.

Obecná představa, že osobnost jedince se vytváří zhruba do jeho třicátin a pak už se nemění, je mylná. Podle časopisu New Scientist to alespoň vyplývá z nové studie amerických vědců, kteří analyzovali pět základních osobnostních rysů u více než 130ti tisíců lidí. Tyto rysy se někdy označují jako "velká pětka" a jde o zásadovost, přívětivost, otevřenost, neuroticismus a extroverzi - tedy zaměření duševního života navenek.

Mnoho psychologů věří, že tyto charakteristiky jsou dány geneticky a že po třicítce se skoro nemění. Nejnovější výzkum ale ukazuje, že osobnost člověka se nejen mění dál, ale v některých směrech dokonce víc než v mladším věku. Vědci dali zkoumaným lidem prostřednictvím internetu několik standardních psychologických testů. Vyšlo najevo, že například neuroticismus u žen s věkem klesal - u mužů to ale bylo naopak. U obou pohlaví klesala otevřenost k novým zkušenostem.

S rostoucím věkem se však zlepšovala příjemnost spojená s city a vztahy, a také zásadovost, nezbytná pro plnění úkolů a organizování. Psychologové si to vysvětlují tím, že ve věku od 20 do 30 let lidé vstupují do zaměstnání a zakládají rodiny a proto se u nich rozvíjejí právě tyto rysy. Je ale otázkou jestli tyto změny vycházejí přímo z psychiky člověka anebo jestli jde o reakci na novou životní situaci.

Pták s trochu podivným jménem alkounek chocholatý žije na Aljašce a je vůbec prvním ptákem, o kterém se ví, že komunikuje pomocí vůně. Jak v časopisu Nature napsala ornitoložka Julie Hagelin, dříve než jejich hejno spatříte, tak ho ucítíte. Voní to, jako by někdo nedaleko vás loupal mandarinku.

Podle vědců alkounci vůni zřejmě používají jako prostředek k získání pozornosti partnera. Když se potkají dva jedinci tohoto druhu, třou se zobáky o krk toho druhého - právě tam voní jejich peří nejintenzivněji. Jejich "parfém" tvoří směs olejů - ale jak přesně vzniká, je zatím pro vědce záhadou.

Firma Hewlett-Packard nedávno šlápla trochu vedle s robotem, který má nahradit ?dýdžeje" v tanečních klubech, píše časopis New Scientist. Teď naopak nabízí pomoc samotným dýdžejům - ve velkých klubech je pro ně dost těžké poznat, jak tanečníci na jejich hudbu reagují.

Firma proto vyvinula jakési hodinky, které sledují náladu bavících se lidí. Když se jim to, co dýdžej hraje, líbí, stlačí jedno tlačítko. Když ne, stlačí tlačítko druhé. Dýdžej výsledek tohoto hlasování uvidí na obrazovce na svém stanovišti - data se k němu dostanou pomocí přijímačů umístěných na stropě. Hodinky zároveň sledují teplotu a puls tanečníků. Pohybová čidla zase dohlížejí na to, jestli lidé tančí dost nadšeně.

autor: kap

Více z pořadu