Velké malé zprávy 14. dubna 2002

14. duben 2002
Velké malé zprávy

Na únavu má vliv už vývoj před narozením. Informační technologie hrají v obchodě čím dál větší roli. Britové chovají stále častěji jako domácí zvířata, místo psů a koček, králíčky.

Někteří lidé se unaví snáz, jiní jsou čilejší a aktivnější. Jak informoval list New Zealand Herald, vědci z novozélandského Ligginsova institutu vidí možnou příčinu už ve vývoji před narozením. Lidé, kteří jsou stále unavení a vysedávají nečinně před televizí, mohou být podle nich takoví proto, že v matčině těle nedostávali dostatek živin.

Tato podvýživa před narozením vedla k tomu, že se vytvořila odolnost vůči hormonu zvanému leptin. Ten hraje velkou roli při regulaci chuti k jídlu. Podle doktora Marka Vickerse se zdá, že plod se v matčině děloze trvale přizpůsobil omezené dostupnosti živin, aby přežil, což předurčilo pozdější méně aktivní chování, přejídání a v konečném důsledku i obezitu. Tyto děti pak v dospělosti vedou sedavější způsob života.

Informační technologie budou hrát v návštěvě obchodu větší roli, než si můžete myslet. Dvě americké firmy představily systém PathTracker, v češtině něco jako stopař, který zaznamenává pohyb nakupujícího po obchodě. Technologie spočívá podle serveru Inforworld.com v tom, že na nákupní vozíky je připevněno malé počítačové zařízení, které se hlásí anténám rozmístěným po obchodě.

První výsledky majitele obchodů překvapily: Lidé například neprochází jednotlivými uličkami, ale kousek tam a kousek zase zpátky. Většina zákazníků navíc jezdí jen po obvodu obchodu a spousta nakupujících zajíždí do uličky zezadu. Uličkou ale neprojíždí - zastaví se už po 1 metru. Z pilotního výzkumu vyplývá, že zboží, kterého se chcete zbavit, by mělo být umístěno ve výšce asi 1 metru a 1 metr od konce uličky.

Není žádným tajemstvím, že Britové mají rádi doma psi a kočky, ovšem podle profesorky psychologie Junce McNicolasové z univerzity ve Warwicku moderní styl života vede milovníky zvířat k tomu, že dávají přednost králíčkům. Dříve je měly rády především děti, dnes si je už oblíbili i dospělí, zejména pracující ženy mezi 26-40 lety.

Odbornice Helen Flacková zdůraznila listu The Times, že chování králíka v bytě je snazší, protože nevyžaduje tolik prostoru ani tolik péče přes den jako pes a kočka. Jeho chov také vyjde levněji a králíci jsou navíc společenští a oddaní. V roce 2012 by tak jejich počet v britských domácnostech mohl převýšit počet psů. Dnes je složení čtyřnohých domácích miláčků v Británii následující: 4,4 miliónu králíků, přes 6 miliónů psů a nejvíc je koček - 7,5 miliónu.

autoři: ark , Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu