Velké malé zprávy 12. září 2003

12. září 2003
Velké malé zprávy

Vědci už možná tuší, proč se rodí mezi chlapečky víc autistů. Může za to prý chromozom X. Digitální domácnost vám pomůže z postele vybírat e-maily, kontrolovat spící dítě a pozhasínat světla v domě. Vědci si vzali na mušku kachní pokřik a zjišťovali, jak je to s pověrou, že nemá ozvěnu.

Autismus, vrozená porucha některých mozkových funkcí, známá především z filmu Rainman, je možná spojena s chybami na chromozomu X. Tím si vědci v magazínu Newscientist vysvětlují častější výskyt autismu mezi muži. V České republice se takových dětí rodí okolo 200 ročně. 10krát častěji se přitom objevuje u chlapečků. To vědcům naznačilo, že by původ nemoci mohl ležet v genetické výbavě.

Podle nich si u žen, které mají dva chromozomy X, buňka vezme jen tu lepší kopii. Muži však mají jen jeden chromozom X a tak není kde brát lepší část. Vědecký tým se na zkoušku zaměřil i na ženy, které trpí Turnerovým syndromem, což znamená, že mají jen jeden chromozom X. I u nich byl autismus častější a našli další společné znaky, například měly problém s pohledem z očí do očí. Důkaz je ale hodně daleko - lékařům se ještě nepodařilo identifikovat, které geny jsou za tuto nemoc zodpovědné.

Stále si ještě nedokážete představit, jak by mohla vypadat plně digitalizovaná domácnost? Server Technet.cz nabízí tuto scénu z dílny firmy Philips: Sedíte večer u televize a s partnerem sledujete nejnovější hit z internetové videopůjčovny. Při dlouhé pasáži přepnete na jiný kanál a díky bezdrátové kameře se můžete přesvědčit, že váš potomek stále ještě klidně spí. Po skončení filmu si přehrajete sestřih dohrávky ligového kola, zkontrolujete e-mail a vymažete pár zbytečných e-mailů.

Taková domácnost není nijak nereálná - příslušná spotřební elektronika, multimédia a bezdrátová komunikace - to všechno už existuje a bylo vystavováno na právě skončeném veletrhu IFA 2003. Všechno budete moci navíc ovládat z jediného místa - pomocí ovládacího centra iPronta, podobnému kapesnímu počítači.

Nemusíte jím však ovládat jen televizi, věž anebo kameru, klidně můžete zapnout mikrovlnnou troubu anebo vypnout všude světla. Produkty tohoto typu se objeví na našem trhu začátkem roku 2004.

Vědci přezkoumávali další pověru - že prý kachní křik nemá ozvěnu. Jak ale tvrdí expert přes akustiku profesor Trevor Cox, ozvěnu má jejich gá gá úplně stejnou jako všechny jiné zvuky. Přitom ale vědci zjistili, proč si to vlastně lidé myslí. Ke slovu proto přišla kachna Daisy - umístili ji do studia, kde je možnost ozvěny minimalizována a potom do studia s co nejvíce odrazy.

Potom nasadili tu nejlepší techniku k analýze Daisiných zvuků. A zjistili, že kachní gá jde jakoby do ztracena a tím je echo vlastně maskováno. Odtud tedy pochází ten mýtus. Možná vám přijde hloupé zabývat se kachním tlacháním, ale tento nález se může hodit. Například při potírání ozvěny na nádražích, při vylepšování akustiky v koncertních síních, kinech, kde ozvěna znemožňuje rozumět původnímu zvuku.

autor: ark
Spustit audio

Více z pořadu