Velké malé zprávy 10. února 2003
Zatímco v Česku nemají mobilní telefon snad už jen kojenci, v Japonsku vlastní mobil jen něco přes polovinu populace. Severozápadní část Číny trpící velkým suchem, by mohlo zachránit nedávno objevené rozlehlé podzemní jezero. Muži, kteří se neholí každý den, jsou více ohroženi srdečními nemocemi a mrtvicí. Ukazují to výsledky studie, která se ale netýkala mužů s plnovousem.
Zatímco v Česku nemají mobilní telefon snad už jen kojenci, v technicky rozvinutém Japonsku vlastní mobil jen něco přes polovinu populace. V lednu tam přibylo dalších půl procenta telefonujících a malý přístroj teď v ruce drží skoro 74 milionů Japonců, což je 58 procent. Přestože je na tom s novou generací mobilních služeb - sítí UMTS - Japonsko nejlépe, operátoři na ně nalákali jen asi tři čtvrtě miliónu lidí.
Novinka UMTS sice nabízí zasílání videozáznamů a rychlý přístup k internetu, ale telefony jsou drahé a musí se často dobíjet. * Česko se řadí s počtem uživatelů mobilních telefonů mezi evropskou špičku. Mobilní operátoři registrují více než 8 a půl milionu uživatelů. Někteří lidé ale používají více operátorů, a tak je skutečný počet lidí s mobilními telefony asi o 15 procent menší.
Severozápadní část Číny trpící velkým suchem, by mohlo zachránit rozlehlé podzemní jezero, které nedávno objevili vědci. Jezero ležící pod pouští Taklamakan má kapacitu 36 miliard krychlových metrů vody - to je skoro stejně jako ohromná přehrada Tři soutěsky o rozloze 632 čtverečních kilometrů na řece Jang-c'- ťiang, kterou Čína staví už sedm let a přesídlila kvůli ní už téměř dva miliony lidí.
Podzemní jezero by mohlo ročně poskytnout až miliardu kubíků vody a nemuselo by se tak stavět dalších deset velkých přehrad. Zatím se ale neví, jak vědci chtějí z jezera vodu čerpat - jak už bylo řečeno, leží pod pouští, kde v létě dosahují teploty 47 stupňů Celsia. Čína v každém případě nové zdroje vody potřebuje - roste nejen její populace, ale také ekonomika.
Ukazatelem toho, nakolik mužům hrozí infarkt nebo mrtvice, je také to, jak často se holí. Tedy alespoň podle studie welšských vědců, zveřejněné v prestižním American Journal of Epidemiology. Ti, kteří se neholí každý den, mají o 30 procent větší pravděpodobnost, že zemřou na onemocnění srdce a dokonce o více než 70 procent větší, že je postihne mrtvice.
Důvody této spojitosti podle vědců částečně souvisejí s životním stylem a částečně s hormonálními faktory. Muži, kteří se každý den neholí, mají zřejmě tendenci zanedbávat se i jinak, a tím si ničit zdraví. A ti, kteří se každodenně holit prostě nepotřebují, protože jim vousy tak rychle nerostou, podle všeho trpí hormonální nevyrovnaností - ta zpomaluje růst vousů a zároveň může přispívat ke vzniku nemocí. Mužů s plnovousem se studie netýkala.