Ve vaření máte postupy jasné. Ve zpravodajství ne, říká Jan Pokorný o rozhlasové práci

24. červen 2019

Když mluví o své práci, občas s nadsázkou prohlašuje, že se k ní tak rád vrací proto, že nic jiného neumí. „Rádio je pro mě styl života. A nebyl bych bez něj tak šťastný, jak jsem dnes,“ neskrývá moderátor a někdejší šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný.

V rozhlasu už toho Jan Pokorný stihl hodně. Střihl si redaktora zpravodajské směny, ranního moderátora, zpravodaje ve Francii, šéfredaktora a v současnosti i vedoucího zpravodajství celého Českého rozhlasu.

Ve středu 26. června Jan Pokorný odpovídal na vše dotazy. Přečtěte si jeho odpovědi dole v tomto článku.

Na mikrofon ale po těch letech rozhodně nezanevřel. Naopak. Kdykoliv může, usedá do studia Radiožurnálu i dnes – buď jako moderátor speciálů Radiožurnálu, nebo po deváté hodině v rozhovoru s některým z mnoha hostů Radiožurnálu (třeba když je Lucie zrovna někde na horách). Nejčastěji ho ale v současnosti slýcháte jako moderátora politických debat – například těch předvolebních.

Připomeňte si, jak Jan Pokorný (společně s Martinem Veselovským) posluchače provázel speciálním vysíláním k 50. výročí okupace ze srpna 1968:

Relax v kuchyni

Nejraději prý relaxuje u sporáku. „Půlku víkendu strávím v kuchyni, ať už na chalupě, nebo doma. Pro mě je motání se kolem plotny určitý druh relaxace, který jsem dotáhl až tak daleko, že ke mně do kuchyně nikdo nesmí,“ směje se.

„Vaření mě baví možná i proto, že tam jsou jasně definované postupy. Máte suroviny a musíte najít jejich kombinaci tak, aby byl výsledek pokud možno dobrý a chutný. Kdežto v rádiu, ve zpravodajství, nemáte definovaného nic,“ zdůrazňuje.

A dodává: „Věci se dějí a vy se z toho snažíte vykouzlit něco, co bude posluchači chutnat. Na rozdíl od vaření je výsledek těžko odhadnutelný.“

Chat s moderátorem

autoři: Jan Pokorný , als