Ve vaření máte postupy jasné. Ve zpravodajství ne, říká Jan Pokorný o rozhlasové práci
Když mluví o své práci, občas s nadsázkou prohlašuje, že se k ní tak rád vrací proto, že nic jiného neumí. „Rádio je pro mě styl života. A nebyl bych bez něj tak šťastný, jak jsem dnes,“ neskrývá moderátor a někdejší šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný.
V rozhlasu už toho Jan Pokorný stihl hodně. Střihl si redaktora zpravodajské směny, ranního moderátora, zpravodaje ve Francii, šéfredaktora a v současnosti i vedoucího zpravodajství celého Českého rozhlasu.
Ve středu 26. června Jan Pokorný odpovídal na vše dotazy. Přečtěte si jeho odpovědi dole v tomto článku.
Na mikrofon ale po těch letech rozhodně nezanevřel. Naopak. Kdykoliv může, usedá do studia Radiožurnálu i dnes – buď jako moderátor speciálů Radiožurnálu, nebo po deváté hodině v rozhovoru s některým z mnoha hostů Radiožurnálu (třeba když je Lucie zrovna někde na horách). Nejčastěji ho ale v současnosti slýcháte jako moderátora politických debat – například těch předvolebních.
Připomeňte si, jak Jan Pokorný (společně s Martinem Veselovským) posluchače provázel speciálním vysíláním k 50. výročí okupace ze srpna 1968:
Relax v kuchyni
Nejraději prý relaxuje u sporáku. „Půlku víkendu strávím v kuchyni, ať už na chalupě, nebo doma. Pro mě je motání se kolem plotny určitý druh relaxace, který jsem dotáhl až tak daleko, že ke mně do kuchyně nikdo nesmí,“ směje se.
„Vaření mě baví možná i proto, že tam jsou jasně definované postupy. Máte suroviny a musíte najít jejich kombinaci tak, aby byl výsledek pokud možno dobrý a chutný. Kdežto v rádiu, ve zpravodajství, nemáte definovaného nic,“ zdůrazňuje.
A dodává: „Věci se dějí – a vy se z toho snažíte vykouzlit něco, co bude posluchači chutnat. Na rozdíl od vaření je výsledek těžko odhadnutelný.“
Chat s moderátorem
Rozhovor skončil a už nejde pokládat další dotazy. Probíhal 26. června od 11.00.
Dobrý den, pane Pokorný, podělil byste se s námi o recept třeba právě na toho kohouta na víně?

zatroleně, neberte to jako výmluvu, ale mám ho doma v kuchařce francouzských jídel... tak snad jen pár zásad... určitě kohout musí být kohout. Kuře a la kohout nestojí za nic. Víno musí být dobré, na tom nelze šetřit, na kvalitě mrkve a celeru takz záleží. A hlavně - nespěchat. Pěkně pomalu!!!!:-)
Milý Jene, zpětně si dovoluji Vám popřát krásné jmeniny. A ráda bych se Vás zeptala, jaká z posledních povedených akcí Radiožunrálu nebo Českého rozhlasu obecně Vám nejvíce utkvěla v paměti a proč...

Děkuju pěkně za přání. Určitě speciální vysílání k výročím 68 a 39!!!
Dobrý den, sleduju často volební debaty. Jak zvládáte uhlídat, aby politici udrželi nit? Nemáte někdy pocit že začnete mít spíš záchvat smíchu než pevnou tvář?

S tou nití je to těžší. Někdy se z toho musíme oba vymotat. Dobré je být připravený fakticky a poslouchat, co host říká. Pak můžete jet po cestě, kterou jste zvolil. Ne vždy se to daří. Moje pocity nejsou zas až tak důležité:-)
Dobrý den, pane Pokorný. Poslouchám ČRo1 od doby, kdy se Hvězda přejmenovala na Československo, a stále je pro mě velmi důležitým zdrojem informací (a číslem 1 v předvolbě stanic). Měl bych jednu poznámku - rád poslouchám rozhovory se zajímavými lidmi i analýzy odborníků v hlavních zpravodajských relacích - někdy ale bohužel moderátorem necitlivě utnuté nebo urychlené jen kvůli tomu, aby se stihla píseň nebo přesné časové znamení (přitom kvůli sportovním přenosům nejsou také zprávy vždy přesně v půl nebo v celou). A pokud jde o písně, vzpomínám na 90. léta, kdy v Zápisníku zahraničních zpravodajů často zněly skladby ze zemí, odkud byly reportáže - tedy jiné písně, než které hrajete v běžném playlistu. Bylo by možné takto "osvěžit" hudebně tento pořad? Děkuji za odpověď a přeji Radiožurnálu co nejvíce spokojených posluchačů.

Dobrý den, děkuju za dotaz. S písničkami v ZZZ je to tak, že ctí hudební dramaturgii a zvukovost Radiožurnálu. Co se týká ukončování rozhovorů - je to v publicistice hlavních zpráv, které vysílají společně Radiožurnál i Plus, a pak pokračují po půl vlastním programem. Mějte se hezky.
Dobrý den, pane Pokorný, zajímalo by mě, jaký je systém v podávání informací o počasí ve zprávách Radiožurnálu. V Ranním Radiožurnálu se v některých relacích dozvím podrobně aktuální stav počasí od Sněžky přes Kocelovice a Dobřany po Šerák (dosti často bohužel bez krajských měst). V jiných relacích se dozvím předpověď na několik dní dopředu. Jindy se dozvím alespoň stručné nastínění pozice tlakových útvarů, díky čemuž lze získat celkovou představu o dlouhodobé situaci. Jindy se dozvím, kdy vychází a zapadá slunce. Jindy se dozvím, jaké jsou rekordy pro daný den. Jindy se moderátoři spojí s meteorologem na nějaké stanici a ptají se, jak tam zrovna je. Bohužel jsem absolutně nezjistil, jaký je v těchto zprávách systém, tedy kdy mám například pozorně poslouchat, pokud mě zajímá např. dlouhodobější situace s předpovědí na několik dní dopředu. Podobný problém mám i při dalších zprávách přes den. Většinou se zprávy o počasí omezují jen na dvě tři věty o výhledu na zbytek dne, jindy se dozvím i předpověď na další den. Bez ohledu na to, zda je hezky nebo řádí bouře, se někdy dozvím i podrobný aktuální vývoj napříč republikou (zde jsem vypozoroval, že je to spíše o zprávách v půl, ale zdaleka ne vždy – jeden den třeba každou hodinu, jindy vůbec). Několikrát jsem pak i přes den zaznamenal, že se zprávař spojil s meteorologem, který oznámil aktuální situaci na stanici. Dokážete mi, prosím, přiblížit, jaký je v předpovědi počasí systém? Případně bylo by možné nějak tomu celé určitý řád dodat? Děkuji a zdravím Vás! Mám velmi rád Váš styl moderování a s radostí poslouchám Vámi moderované předvolební debaty, máte přehled a úroveň, a přitom i jistou jiskru, která dodává vysílání šmrnc. Ať Vás práce naplňuje co nejvíce!

Dobrý den, je to jako s jinými zprávami - záleží na tom, co se děje. Pokud je počasí stabilní, omezíme se na předpověď prostou. Pokud je proměnlivé, vzužíváme spojení s ČHMÚ, popř. meteorology na stanicích. Prostě - podle situace.
Dobrý večer. Pane Pokorný musím se Vám omluvit. Napsala jsem, že Radiožurnál není nestranné rádio a pochybovačně jsem se vyjádřila k tomu, zda jste či nejste cenzurováni. Ještě jednou se omlouvám a beru vše zpět. Včera jste měl svátek, tak mi dovolte, abych Vám popřála všechno nejlepší, hodně zdraví, štěstí, úspěchů v práci i v soukromém životě, mnoho spokojených posluchačů a spoustu skvělých reportáží. Přeji Vám také spoustu fajn lidí kolem sebe, protože dobrý přítel je nad zlato, málo lidí, kteří Vám zkazí úsměv na tváři, i když Jan Werich říkal, že každý den musíme potkat aspoň jednoho blbce, tak Vám přeji, aby jich ve Vašem okolí bylo co. nejméně. Marie Holčíková

Dobrý den, děkuju za vlídný vzkaz.
Honzo, přeji Vám krásný večer. Mohl byste mi prosím vysvětlit, podle jakého klíče se určují služby zprávařů??

Máme vzorový rozpis, ten se snažíme dodržet. Pokud nám to dovolené, nemoci atd. umožní.
Sarma, krautfleky a musaka. Myslela jsem si, že musaku docela umím, ale ta Vaše musí být úžasná.Jen taková malá otázečka. Umíte se také rozčilit? Působíte pohodově.

Dobrý den, rozčiluju se zřídka. A spíš vnitřně. Mějte se hezky a dobrou chuť.
Dobrý den, vzpomínáte ještě na moderování pořadu Formule Pop? Nashle a nasly :-). Hezký den

Jejda, Vy máte paměť:-)
Mílí pane Jane Pokorný s pozdramemj váš David

Milý Davide, děkuju.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šachy v diplomacii. Velvyslancem bude Pavlův klíčový úředník, naopak končí bývalý Zemanův poradce
-
Doběhla sama sebe. Le Penová se přesto může stát prezidentkou, plán B nemá
-
Trumpova tabulka cel proti USA neodpovídá realitě. Není jasné, odkud čísla vzal, míní ekonomové
-
Bolí darování kostní dřeně? A proč ji nemohou darovat lidé starší 55 let?