Vánoční oběd pro bezdomovce

29. prosinec 2012
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Vánoční svátky většinou tráví pospolu i rodiny, které se na sebe přes rok nemají tolik času. Ne všichni ale takovou rodinu mají. Ne všichni mají stůl, u kterého by zasedli ke svátečnímu obědu. O to, aby ani bezdomovci, uprchlíci a lidé na okraji společnosti nemuseli být o Vánocích osamělí, se postarali dobrovolníci a uspořádali pro ně slavnostní oběd v pražském arcibiskupském paláci.

Takhle rušno bylo na první svátek vánoční v pražském arcibiskupském paláci. Už počtrnácté tu komunita Sant´Egidio pořádala oběd pro bezdomovce, uprchlíky a osamělé. Sešlo se jich téměř tři sta a protože sál kardinála Berana nestačil, odvedli pořadatelé letos poprvé hosty ke stolům také do sálu kapucínského kláštera na Loretánském náměstí.

„Zelená pozvánka za mnou, zelená pozvánka, zelená pozvánka…“

O hosty se staralo na 60 dobrovolníků, někteří servírovali, jiní se bavili s hosty. Zdálo by se, že sehnat tolik dobrovolníků, kteří by trávili první svátek vánoční tímhle způsobem, musí být těžké. Kristina Koldinská z komunity Sant´Egidio to ale vyvrací:

Téměř tři stovky bezdomovců, seniorů, uprchlíků, lidí postižených, osamělých a na okraji společnosti přišly 25. prosince do pražského Arcibiskupského paláce na oběd na Boží hod vánoční, který pro ně uspořádala letos počtrnácté komunita Sant´Egidio.

„Zdá se, ale není to zas tak složité, protože ta slavnost je podle mě přitažlivá sama o sobě. To jsou Vánoce, které člověk prožije, jak asi má. Vznikly od narození slabého chudého dítěte někde ve stáji. My se snažíme s těmi, kteří zůstali v té pomyslné stáji, nepřijati naší současnou společností, tak se je tady snažíme přijmout a to je samotné věc, která prostě přitáhne každého, kdo má jenom trochu otevřené oči a srdce.“

A slova Kristiny Koldinské potvrzuje i dobrovolník Petr:

„Já osobně si myslím, že pravý smysl Vánoc je přibrat do své rodiny někoho, kdo tu rodinu nemá, kdo je sám a kdo je chudý a nenašel by místo jinde u stolu. Tak ho může najít tady s námi.“

Už tradičně se podávala polévka s játrovými knedlíčky, svíčková či pečená kachna se zelím a knedlíkem. Jako dezert pak vánoční cukroví a ovoce. Pro každého hosta byl také připravený vánoční balíček. Všichni v něm našli hygienické potřeby a třeba bundu, ponožky či teplou šálu.

Téměř tři stovky bezdomovců, seniorů, uprchlíků, lidí postižených, osamělých a na okraji společnosti přišly 25. prosince do pražského Arcibiskupského paláce na oběd na Boží hod vánoční, který pro ně uspořádala letos počtrnácté komunita Sant´Egidio.

Pozdravit přítomné a přiťuknout si s nimi přišel i kardinál Dominik Duka. Popřál všem, aby přes všechnu nepřízeň a zimu měli trošku radosti v srdci a měli také odvahu se poprat s těžkostmi, které kolem nich jsou.

„Všem tedy opravdu dobrou chuť a všemohoucí Bůh ať žehná vám. Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého.“

Laické katolické hnutí Sant´Egidio, vzniklo v roce 1968 a v České republice působí od roku 1993. Vánoční oběd pro bezdomovce uspořádalo kromě Prahy také v Brně. Komunita je svou péčí o osamělé lidi a lidi bez domova známá.

Pražský arcibiskup Dominik Duka přivítal 25. prosince na vánočním obědě téměř tři stovky bezdomovců, seniorů, uprchlíků, lidí postižených, osamělých a na okraji společnosti. Oběd na Boží hod vánoční pro ně uspořádala letos počtrnácté komunita Sant´Egidio.

Podobné vánoční obědy, jako byl ten pražský, uspořádala ve více než 60 zemích, kde působí a celkem na ně přišlo přes 150 tisíc lidí. A co by si Kristina Koldinská z komunity Sant'Egidio přála do nového roku:

„Určitě bych si přála, aby společnost, ve které žijeme, byla přívětivější vůči tomu, kdo je slabý. Vyloučený, nebo nějakým způsobem neodpovídá takovému tomu běžnému standardnímu obrazu úspěšného, mladého, perspektivního člověka. Až budeme přívětivější vůči těmhle lidem, tak věřím, že bude i lépe v celé společnosti, protože vyspělost společnosti se pozná právě podle toho, jak přijímá svoje chudé.“

A tak doufejme, že se toto přání splní.

autor: Markéta Šindelářová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser