V Káhiře po více než sto letech nasněžilo. Počasí trápí i další země Blízkého východu

15. prosinec 2013

Obyvatelé egyptské Káhiry a okolí tento týden viděli nevídané - sníh. Objevil se i v Alexandrii a na Sinajském poloostrově. V mnoha státech na Blízkém východě zkomplikoval lidem život. Ale největší rozruch asi vyvolal právě v egyptském hlavním městě, kde nasněžilo poprvé po více než století.

Sníh napadl na předměstích Káhiry v pouštních městech. „Byla to ale velmi malá vrstva, asi centimetrová nebo dvoucentimetrová, sníh navíc velmi rychle roztál. Nicméně to je pro Káhiru kuriozita,“ říká zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Tím, že ale sníh napadl ve velmi časných ranních hodinách, žádné problémy v zemi nezpůsobil. „Problémy ale způsobuje špatné počasí, které tu panuje už čtyři dny. Jsou tu velmi nízké teploty a poslední dny neustále pršelo. Díky tomu se na mnoha místech zastavila doprava,“ doplňuje Macháček.

Lidé tak často nemohli do práce, děti do školy a několik hodin byl dokonce uzavřený i Suezský průplav a několik hlavních přístavů.

Mezitím se v izraelském Jeruzalémě počasí trochu umoudřilo. Hustě tam sněžilo posledních pět dní. Sněžení bylo podle meteorologů největší, jaké město zažilo za posledních 134 let.

„Tající sníh nadále blokuje velkou řadu hlavních tahů. Izraelská metropole není na podobné kalamity zas až tolik připravená. Radnice se za pomoci armády a policie snaží odstraňovat tající sníh. S tím souvisí řada dalších problémů. Například stále ještě přetrvávající výpadky elektřiny. Výpadky se týkají zhruba 20 tisíc domácností,“ upřesňuje zpravodaj České televize Jakub Szántó.

Sníh komplikuje život i v jiných oblastech Blízkého východu. Například v Libanonu, Jordánsku, Turecku nebo Iráku kvůli zasněženým silnicím vázne zásobování táborů, ve kterých žijí miliony syrských uprchlíků. Problémem je i samotná teplota, protože až polovina těchto lidí žije ve stanech.

autoři: mac , ak
Spustit audio