V Česku proběhl první Občanský parlament. Přinesl paletu návrhů na proměnu českých médií

20. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Karolína Šimková a Miloš Hroch | Foto: Adam Ryšánek, Český rozhlas

Poslechněte si rozhovor s Milošem Hrochem a Karolínou Šimkovou z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Jak vypadá demokracie, když do ní promlouvá veřejnost? V Česku proběhl první Občanský parlament, který se zaměřil na média a demokracii. Během čtyř setkání v Praze, Olomouci a Brně diskutovali vybraní občané a občanky o stavu médií, jejich roli v demokratické společnosti a přicházeli s konkrétními návrhy pro jejich zlepšení.

„Je to pečlivě strukturované setkání pro brainstorming nad tématy, která se mohou zdát na mrtvém bodě,” říká facilitátor projektu Miloš Hroch.

Občanský parlament o médiích a demokracii je součástí většího evropského projektu Mapping Media for Future Democracies. Neprobíhal jen v České republice, ale souběžně také v Rakousku, Irsku, Slovinsku a také jako online experiment v Německu.

Čtěte také

Jaká témata tedy otevřel první český Občanský parlament o médiích a demokracii? „Potřebu zajistit diverzitu a pluralitu skrze mediální zákony. Parlament tedy přišel s něčím, co už se řeší na úrovni Evropské Unie. Potom se zabývali pracovními podmínkami a etickými standardy novinářské práce. Řešila se i podpora mediální výchovy a gramotnosti nebo podpora lokálních, regionálních a komunitních médií z veřejných zdrojů.“

Výsledky Občanského parlamentu se následně prezentovaly v rámci kulatého stolu v Senátu PČR. „Máme radost, že byl o kulatý stůl velký zájem. Účastníci a účastnice už totiž odvedli svou práci. Vytvořili celkem 31 rezolucí. Teď už je na členech organizačního týmu, aby se výsledky dostaly k stakeholderům a politickým činitelům,” uzavírá Karolína Šimková z Univerzity Karlovy.

Mohou občanské parlamenty zdomácnět v českém prostředí? Čím se liší od jiných forem veřejného zapojení? Kdo se účastnil kulatého stolu v Senátu PČR, kde se rozebíraly výsledky? Poslechněte si celý rozhovor s Milošem Hrochem a Karolínou Šimkovou z Univerzity Karlovy.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.