Uložení lyží a snowboardů po sezóně

24. březen 2002
Dobrá rada

Pro někoho sezóna zimních sportů už skončila, pro někoho se tak stane za několik málo týdnů. Pak přijde na řadu otázka co udělat s lyžemi nebo snowboardem, aby čas do příští zimy přečkali bez úhony. Základní doporučení je uložit zimní výbavu dokonale ošetřenou a připravenou tak, abychom jí mohli při prvním listopadovém či prosincovém sněhu vzít a bez vážnějších problémů okamžitě vyrazit do hor. Podle Martina Jirouše ze Sportservisu Rossi ve Špindlerově Mlýně by lyže nebo snowboard měly být především v suchu. Můžete si vybrat sklep, skříň v předsíni či úložný prostor v komoře. Vlhko škodí především hranám, skluznici a vázání.

Jirouš: Musí být čisté, otřeme je a zakonzervujeme voskem.

Je v podstatě jedno zda budou odpočívat ve svislé nebo vodorovné poloze. Doby, kdy se ukládaly sepnuté se vloženým špalkem mezi nimi, jsou už historií.

Jirouš: To už se nepoužívá. Dnes lyže drží předpětí samy o sobě, praktikovalo se to u dřevěných lyží.

Doporučujete udělat na konci zimní sezóny servis?

Jirouš: Určitě je musíme zbavit nečistot a udělat základní servis, namazat, navoskovat a uložit. Můžeme přebrousit hrany i skluznici, potřít trochou oleje.

Odborníci doporučují i povolit předpětí pružin vázání do maxima. Mechanizmus si odpočine a nebude se opotřebovávat. Před další sezónou si necháme vázání znovu seřídit, to by ale mělo být pravidlem v každém případě.

Jirouš: Boty také zbavíme prachu, vysušíme a uložíme do sucha, jinak nám mohou plesnivět.

Pro snowboard či běžecké lyže platí obdobná pravidla. Je dobré projít i ostatní výstroj, opravit rozbité přezky, přišít co se utrhlo a těšit se na nový příděl sněhu v příští zimě.

autor: zva
Spustit audio

Více z pořadu