Třetina lidí, kteří mají zkušenost s domácím násilím, ho zažila už v dětství. Jak z kolotoče ven?
Byli u domácího násilí jako děti a někteří z nich ho pak zažívají i ve vztazích v dospělosti, a to jako agresoři, ale i v roli obětí. Ukázal to loňský výzkum pro Asociaci pracovníků intervenčních center. Jak pomoct dětem z rodin, kde je domácí násilí na denním pořádku? „Klíčový je včasný záchyt, protože čím déle dítě v takovém prostředí žije, tím významněji to ovlivňuje to, jakým způsobem bude schopné v životě fungovat,“ říká Lenka Felcmanová z neziskové organizace SOFA.
V kolika letech začne dítě vnímat, že to, co se děje v jeho rodině, by se dít nemělo, že to není normální?
Z výzkumů víme, že děti vnímají násilí už v několika měsících věku. Vnímají zvýšený stres například matky, a to působí na jejich stresovou reakci. Skutečně je to tedy od prvopočátku.
Čtěte také
Co si představit pod pojmem domácí násilí? Nejčastěji to jsou asi fyzické nebo hrubé slovní útoky, může to ale být i neustálé slovní ponižování ze strany jednoho partnera. Jaké další formy to jsou?
Může to být omezování partnera v tom, aby se například stýkal se svými přáteli nebo s rodinou. Takový člověk má zvýšenou potřebu kontroly nad tím druhým, kontroluje mu telefon a podobně. Dále je to ponižování, znevažování člověka a jeho hodnoty. Může to být i vyhrožování typu, když někam půjdeš s přáteli, něco si udělám...
Jaké formy chování jsou typické pro dítě, které zažívá nebo je svědkem domácího násilí? Které z vzorců chování si děti můžou nést až do dospělosti? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Domácí násilí je v Česku hrubě podceňované. Nemlčte o něm, nejste v tom sami, vyzývá Radek Banga
„Překvapilo mě, kolik takových rodin je a jak málo se o tom mluví. 90 procent žen, které zažívají domácí násilí, to neřeší,“ popisuje raper Radek Banga alias Gypsy.cz.
-
Každý pátý Čech zažil minulý rok domácí násilí. Je potřeba zaměřit se na práci s násilníky
Každý pátý Čech si v minulém roce prošel nějakou formou domácího násilí. Při prevenci je důležité více myslet na práci s násilníky. Terapeutická péče je ale málo dostupná.
-
Ne každý snáší karanténu v klidu. Co dělat, když sdílíte domácnost s násilníkem?
V souvislosti s nařízeným omezením pohybu mohou stoupat počty lidí, kteří zažívají násilí, varují neziskové organizace. Nebojte se říct si o pomoc, vyzývají odborníci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.