Tipy na víkend ve Zlínském kraji

Květná zahrada
Květná zahrada

Instalace sklářského výtvarníka Václava Ciglera a architekta Michala Motyčky si prohlédněte v obrazárně Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Na kroměřížském zámku se také na výstavě dozvíte něco o životě biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna.

Nejen cykloturisty lákají Tupesy. Jejich pulzujícím srdcem je muzeum keramiky, která obec proslavila

Tupesy proslavila keramika

V obci Tupesy lze navštívit Keramické muzeum v č. p. 118, kde je i prodejna keramických výrobků. Keramiku z řady fajánsí lze zakoupit i v soukromých dílnách.

Obrazárnu Arcibiskupského zámku a Květnou zahradu v Kroměříži zdobí instalace sklářského výtvarníka Václava Ciglera a architekta Michala Motyčky.

Výstava výtvarných intervencí s názvem Zvnějšnění navazuje na dvě aktuální výstavy v Muzeu umění Olomouc, jde o rozsáhlou přehlídku kreseb Václava Ciglera v Muzeu moderního umění a instalaci s názvem Světlem v Arcidiecézním muzeu.

Biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna (1624 až 1695) představuje na kroměřížském zámku výstava nazvaná Za chrám, město a vlast. Výstava se soustředí především na architekturu a architektonické dědictví biskupa.

Biskup založil Květnou zahradu v Kroměříži, zásadně přestavěl tamní zámek a nynější Arcibiskupský palác v Olomouci. Díky jeho sběratelské vášni jsou dodnes na Moravě vzácné kolekce knih, mincí či obrazů, včetně Tizianova díla Apollo a Marsyas.