Tipy na víkend v Jihomoravském kraji

14. červen 2018
Novoroční ohňostroj 2018 v Praze

V Brně to tento víkend bude žít! Krom ohňostrojů máme tipy také na výstavy a koncerty.

Špilberk centrem dění

Nenechte si ujít mezinárodní soutěž ohňostrojů Ignis brunensis na Brněnské přehradě. Soutěž končí již tuto sobotu ve 22:30 nad hradem Špilberk.

Tóny zvonkohry na velkém nádvoří hradu Špilberk v pátek zahájí 31. ročník Expozice nové hudby v Brně. Novou kompozici pro špilberské zvonky napsal americký skladatel a hudebník Charlemagne Palestine, a to na přímou objednávku festivalu. Autor ji v pátek osobně provede. Expozice je rozdělena na jarní a podzimní část. První začne v pátek na Špilberku, v sobotu pokračuje projektem Christiny Kubischové Electrical Walks, který je zaměřený na elektromagnetické pole na různých místech Brna.

Nová expozice na brněnském hradě Špilberk vedle sebe staví práce nejmladší generace sklářských výtvarníků s autory, jejichž tvorba započala před 60 lety. Ukazuje současné směry, zároveň připomíná slavné Expo 58 v Bruselu. Výstava nazvaná Ex post potrvá do 19. srpna.

A co jinde v Brně?

Díla umělců různých národností, kteří částečně nebo zcela spojili svou tvůrčí dráhu s Německem, vystavuje Dům umění města Brna. V Domě umění jsou díla 13 autorů, z nichž žádný není původem Němec. Jsou mezi nimi například sochař Tony Cragg, rodák z Liverpoolu, americký konceptuální umělec Joseph Kosuth, nedávno zemřelý malíř dánské národnosti Per Kirkeby a také česká umělkyně Magdalena Jetelová, která profesně zakotvila v Německu.

Hudební zážitek umocněný vizuálním doprovodem přináší multimediální instalace Má vlast zblízka a nahlas. Na brněnském výstavišti ji spustila Česká filharmonie jako součást festivalu Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa.

Návštěvníci instalaci najdou ve velkém černém stanu v pavilonu A. Z mnoha reproduktorů zní nahrávka Vltavy Bedřicha Smetany a Sinfonietty Leoše Janáčka v podání České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. V Brně instalaci zdarma uvidíte až do neděle.

  • Tipy na výlet
  • Pozvánka
  • víkend
  • tip na výlet
  • volný čas