Tipy na víkend v Jihomoravském kraji

Řád zlatého rouna vystavuje Oblastní galerie Liberec

Španělské řády a medaile v Moravském zemském muzeu. Úspěšné fotografie ze soutěže Czech Press Photo v brněnské Nové radnici. Tematické prohlídky v Brně. 

V Česku téměř neznámé a nedostupné španělské řády a medaile vystavuje Moravské zemské muzeum. Expozice potrvá v Mramorových sálech Biskupského dvora do 10. května. Návštěvníci uvidí sbírku čítající 163 položek, kterou majitel Josef L. Hrdý muzeu věnoval. Na výstavě jsou královské, vojenské, civilní i koloniální řády z 18. až 20. století. K nejcennějším patří španělský Řád zlatého rouna z první poloviny 20. století.

Úspěšné fotografie ze soutěže Czech Press Photo si letos poprvé mohou v ucelené podobě prohlédnout lidé v Brně. Výstava se přesunula ze Staroměstské radnice v Praze na brněnskou Novou radnici, konkrétně do Křížové chodby. Fotografií roku 2019 se stal snímek z červnové demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi na Letenské pláni v Praze. Autorem snímku je Lukáš Bíba z mediálního domu Economia.

Prostor k úvahám o sochařské práci a osudu soch ve veřejném prostoru dává nová expozice Domu umění města Brna. Je věnovaná dílu Miloše Zeta, významného sochaře druhé poloviny 20. století. Neobvykle pojatou výstavu připravil jeho syn, šedesátiletý umělec Martin Zet.

Čtvrtý únorový víkend patří tradičně průvodcům a jejich tematickým prohlídkám. Již 17. ročník v Brně velmi oblíbeného Mezinárodního dne průvodců připravilo TIC BRNO ve spolupráci s Asociací průvodců ČR. Město si můžete s profesionálními průvodci projít za sympatické vstupné 30 korun. Na jednotlivé prohlídky je nutné se předem přihlásit.