Tipy na víkend v Jihomoravském kraji

15. únor 2019
Vile je přístupná celoročně vždy od úterý do neděle

Městské divadlo Brno uvede v sobotu premiéru muzikálu Poslední loď. Mimořádně otevřeno má o víkendu Arboretum Řícmanice. Vila Löw-Beer v Brně představuje výstavu práce Moniky Moggert, která zkoumá vlivy přistěhovaleckých komunit na urbánní prostředí. Na zámku Lysice si můžete prohlédnout  oranžerii se stromy kamélie japonské.

Městské divadlo Brno uvádí v sobotu premiéru muzikálu Poslední loď, jehož spoluautorem je světoznámý britský hudebník Sting. Začátek představení je v 19 hodin.

Tajemný labyrint chodeb láká filmaře. Brno jim do konce roku zpřístupní vodojemy pod Žlutým kopcem

Uvnitř vodojemu na Žlutém kopci

Obyvatelé Liberce v kině letos v létě zřejmě poznají své město v nejnovějším filmu o pavoučím muži, tedy Spider-Manovi. Američtí filmaři přitom původně chtěli do Brna. Učarovaly jim velké opuštěné vodojemy pod Žlutým kopcem. Jenomže se do nich neměli jak dostat – sami by se do rozlehlých sálů dostali, ovšem s celým štábem a kamerami už by to nezvládli. A protože Brno nechce filmaře odmítat, zřídí pro ně speciální vstup.

Arboretum Řícmanice bude mít v sobotu mimořádně otevřeno. Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU totiž slaví sté výročí založení. Arboretum funguje 50 let a je sbírkou více než 100 druhů jehličnatých dřevin. Návštěvníkům bude areál přístupný až do pozdních večerních hodin.

Výstava ve Vile Löw-Beer v Brně představuje práci Moniky Moggert, která na příkladu berlínských čtvrtí Neukölln a Kreuzberg zkoumá vlivy přistěhovaleckých komunit na urbánní prostředí. Jedná se o vypracovanou analýzu v rámci doktorského studia na Fakultě architektury VUT.

Evropská města řeší problematiku přistěhovalecké vlny, která přináší spoustu problémů, ale i nové vize. Z hlediska historického vývoje se nejedná o situaci ojedinělou, ale opakující se. Ve velkých evropských aglomeracích jsou patrné multikulturní oblasti, které vytváří specifickou tvář města a mohou být použity jako příklad pro nové koncepce evropských měst.

Zastavte se o víkendu na zámku Lysice. Můžete si tu prohlédnout třeba skleník a oranžerii lysického zámeckého zahradnictví, kde kvetou vzácné stromy kamélie japonské. Unikátní prohlídky probíhají během celého víkendu.