Staněk po Paříži: Odfiltroval jsem negativa a dočkal se. Splnil jsem si sen a navštívil i jiný sport
Hostem středečního pořadu Na place byl velmi silný muž, který na olympijských v Paříži obsadil 10. místo. S moderátorem Ladislavem Hamplem si nejen o letošní vrcholné akci povídal koulař Tomáš Staněk. Držitel národního rekordu prozradil, jak si užíval atmosféru na Stade de France, ale také jak se mu v mládežnických kategoriích dařilo i v ostatních disciplínách. Stihl v Paříži navštívit i jiná sportovní klání? Jak řeší stravování před závody? Poslechněte si celý rozhovor.
Jaké máš dojmy z olympijských her v Paříži?
Skvělé. Samozřejmě po kvalifikaci bych si přál finále trochu lepší. S ohledem na letošní sezonu se mi ale v kvalifikaci povedl výjimečný pokus. V silné konkurenci, která nyní v mužské kouli je, není možné si říct, že nějaký výkon bude stačit. Člověk zažívá pak hrozné nervy.
Současnou konkurenci vnímáš jako hodně silnou?
Je nejsilnější, co kdy byla. Není to jen o třech Američanech. Na olympiádu do Tokia splnilo ostrý limit 21,25 metru 32 lidí, což se kromě ještě běhu na 800 metrů nepovedlo v žádné disciplíně.
Top atmosféra
Jak jsi vnímal atmosféru na Stade de France, kde se odehrávaly atletické soutěže? Jak bys srovnal fandění i s předchozími olympijskými hrami?
Člověk, jak už pár let patří do užší světové a evropské špičky, tak se ze začátku oťukává. Už ale soutěžím i s vědomím toho, že jsem několikrát dokázal uspět před velkým množstvím lidí na tribunách. Když to srovnám s předchozími olympiádami, tak v Riu při své první účasti jsem tak trochu čučel. Brazilské publikum je spíše fotbalové. Pamatuji si, že mě zarazilo, že když hrály hymny, tak zůstaly sedět. Nikdy jsem to nezažil, to mě fascinovalo, ale až nepříjemně. Přišlo mi, že tam přišli na piknik a neměli zájem o sport.
Čtěte také
Tokio bylo smutnější. Pořadatelé se snažili sice něco pouštět z reproduktorů atd., ale to není ono. Viděli jsme prázdnou tribunu a bylo to suché. Letos v Paříži to bylo super, nejen na atletice i třeba na beachvolejbale. Bylo to pravé koření sportu. Navíc stadion na atletiku je skvěle postavený. Tribuny nejsou vytažené do stran, ale jsou balkónově nad sebou. Francouzi hodně rozumí atletice, hlavně je zajímají tedy běhy. Fandili všem a byl to hukot.
Podíval ses během olympiády i na jiné sporty?
Je nepsané pravidlo, že dva nebo tři dny po soutěži musíš opustit olympijskou vesnici. Je to kvůli počtu akreditací a pohybu sportovců ve vesnici. Neměl jsem moc času, ale v Českém domě jsem se s klukama domluvil, že mají volné lístky na beach, což bylo moc fajn pod Eiffelovou věží. Atletické prostředí znám z mistrovství světa a dalších velkých akcí, ale podívat se na jiný sport to byl můj sen.
Považoval si tu lokaci jednotlivých sportovišť u ikonických míst Paříže jako dobrý krok?
Určitě se jim to povedlo. Kulisy se mi moc líbily. Cyklistický závod byl uprostřed Paříže, takže lidé mohli koukat na soutěž i z balkonu, což je fenomenální. Z logistického pohledu to zvládli skvěle. Klobouk dolů jak dokázali město odklonit a vyčistit to čistě pro sport.
Když jsem šel z návštěvy beache, tak jsem vyšel a na krku jsem měl atletickou akreditačku. De facto jsem tam neměl co dělat, ale měl jsem lístky a byl jsem tam. Dostal jsem se ven k Eiffelovce a už jsem se nemohl dostat zpátky. S dobrovolníkem jsme to obcházeli a nakonec to bylo tak zoufalé, že mě musel oficiálním osobním autem odvézt zpátky do vesnice. (smích)
Hodně se tam dbalo na bezpečnost. Jakmile člověk nasedl v jednotlivém areálu na autobus, tak se rázem zalepily všechny dveře a okna páskami. Pak kontrolovali, zda není nějaká páska porušená, kdyby se tam dostal nějaký nebezpečný člověk.
Z čeho se skládá běžný trénink koulaře?
Máme typický evropský model. V Americe třeba jen chodí do posilovny a házet. My to máme hodně zaměřené tak, že hážeme medicimbaly, v objemové přípravě hážeme polena nebo kettlebellem, třikrát týdně chodíme do posilovny, třikrát týdně hážeme a prokládáme to běháním. Záleží v jaké části přípravy jsme. Vše je zaměřené na dynamiku nohou. Když běháme, tak běháme do sto metrů, ale na plné kule.
Kdybychom běhali pětistovku nebo dvoustovku opakovaně, tak je nám to k ničemu. Když potřebujeme zlepšit vytrvalost, tak jí jdeme v posilovně. Neoblíbený trénink je třeba pyramida dřepů, malé pauzy, pořád se přihazují váhy, střídáme se ve dvou a poslední sérii máme vždy nastavenou tak, kolik kdo dá. Už se mi také povedlo končit někde na hodnotě šestnáctkrát stoosmdesát. To je slušné kardio.
Jak pracuješ s psychikou, využíváš mentálního kouče?
Celý život jsem s nikým nespolupracoval. Když jsem asi ve 22 letech přecházel ze sunu na otočku, tak jsem ještě neměl techniku vypilovanou, ale na velké akce jsem se dostával. Několikrát jsem skončil v kvalifikaci, ale cítil jsem, že to nebylo nervozitou, ale spíše nejistotou v technice. Spíš jsem se snažil obrousit atletikou, závody a tak, než že bych někoho vyhledával.
Postupem času samozřejmě přicházejí prohry,zranění nebo vnější vlivy. Jak jsem v atletickém prostředí už dlouho, tak jsem vnímal, že mě někteří lidé na různých pozicích štvou a cítil, že mi to lásku k atletice začíná brát a začal jsem se naštvávat a stresovat různými věcmi okolo. Potřeboval jsem spíš někoho, aby mě od toho odprostil, abych se soustředil jen na atletiku. V olympijském roce jsem do toho chtěl dát všechno. Na předchozích olympiádách jsem se do finále nedostal, což jsem si teď nakonec splnil. Naučil jsem se odfiltrovávat negativní věci a konečně se probojoval do olympijského finále.
Závodní koule
Na závodech házíte s koulí, kterou si dovezete?
Pořadatelé nám většinou dávají nové koule, s kterými se ale nedá házet. Pro představu je to, jako když bych byl zpocený a dal si ke krku kus hladkého železa a sjede ti to. Používáme magnesium, které vysušuje. Je lepší mít kouli oházenou, aby fungovala jako šmirgl a lépe drží. Vozíme oficiální koule, které jsou trochu oházené. Vždy na velkých závodech je implement list, kde jsou označené koule, které tam budou. Když ji máš, tak ji prohlídnou, zda je vyvážená, nejsou v ní díry a splňuje všechny parametry. Pak ji tam můžou pustit.
Kolik jich máš?
Závodní jenom jednu. Je to můj mazel. Když už si ji oházíš, tak si ji pak opečováváš. Ohazuje se docela blbě, protože máme měkčí sektor. Než se do toho zařezají kamínky, tak to jsou stovky hodů. Bohužel jsem musel klukům diskařům vzít kouli, šel jsem na parkoviště vedle a házel s ní o beton, aby se trochu oťukala.
Čtěte také
V čem sis dřív vozil závodní kouli?
Bydleli jsme s rodiči za Prahou a jel jsem autobusem do školy. Učil jsem se a neuvědomil jsem si, že mám nohu na kouli, lehce jsem si přešlápl vedle. Najednou autobus brzdil do zastávky a všichni slyšeli obrovskou ránu.Koule projela celou uličkou autobusu a napálila do dveří u řidiče a spadla po schodech dolů, kde se nastupuje. Všichni koukali, co se děje, tak jsem se všem omlouval.
Prý jsi v minulosti koketoval i s oštěpem, jak jsi se dostal k vrhu koulí?
K atletice jsem se dostal přes bráchu, který dělal desetiboj. Vždy jsme koukali přes prázdniny na Zlatou ligu, našimi idoly byli Tomáš Dvořák, Roman Šebrle a Jan Železný. Vždy se mi líbily vrhy, tak jsem se ptal bráchy, zda by mi nemohl domluvit nějakého trenéra. Mým prvním koučem byl na Slavii pan Bastík. Přišel jsem tam, rozhodně jsem nebyl prototyp mládežnického supertalentu. Bavilo mě všechno, dělal jsem všechny disciplíny, jediné, co mi opravdu nešlo, bylo kladivo. Tahá se to zády přes patu a já vždy potřeboval využívat kotník dopředu, takže v kladivu jsem byl opravdu špatný.
Ve 22 letech, kdy už jsem byl na Dukle u svého současného trenéra, tak jsem měl rok, kdy jsem hodil 56 metrů diskem, 18,70 metru koulí a 72 metrů oštěpem. Hledal jsem si srovnání v maďarských tabulkách, v čem já jsem vlastně nejlepší. O kousek lépe mi pořád vycházela koule. Tím, jak jsem postupně zesiloval, tak mi odlítla koule za 19 metrů. Na mistrovství Evropy kategorie do 22 let v Tampere jsem byl o centimetr pátý a rozhodlo, že se budu věnovat této disciplíně.
Zranění a pestrá strava
Co tě na vrhu koulí nejvíc baví a nejvíc štve?
Štvou mě medicimbaly, ale beru je jako nutné zlo. Nejvíc mě baví posouvat limity a je jedno v jaké disciplíně. První trenér mi vštípil tu lásku k práci. Bavilo mě se ničit na tréninku, být špinavý. Pak jsem si říkal, že si to protrpím a pak na závodech roztrhám, zlepším se a všichni budou čučet.
Jaké je nejtypičtější zranění u koulařů?
Protože pořád skáčeme s naší, ale i těžší váhou a probíhají tam samé rotace, tak jsou to kolena. Hodně lidí má problém se zády, které jsou spojnicí všeho. Lokty bývají časté, s tím mám zrovna já nyní problém. I třeba prsty jsou často problém.
Jak to máš se stravováním?
Nemusíme plnit žádné váhové limity. Nejsem typ jako Američané, což jsou opravdoví hromotluci, kteří mají klidně 160 kilogramů a netěží z rychlosti. Já musím být skočný, rychlý a našel jsem si hranici 130 kilogramů. Nejvíc jsem měl asi před dvěma lety v Mnichově 132 kilogramů, ale přes to už se nedostanu.
Když máme závody, tak je to plnící sacharidová fáze. Kvalifikace se vším všudy trvá třeba dvě a půl až tři hodiny. I mozek bere energii, takže je dobré být nafutrovaný a v klidu se sacharidy. Před závody si dávám velké přílohy a něco sladkého, především aby se tělo cítilo dobře. Snažím se jíst zdravě a ve velkém množství. Z červeného masa mám nejvíc síly, což se mi osvědčilo.
Čerpání energie u silově-dynamických disciplín je docela nestálé. Bylo mi doporučeno, ať jím co chci a když si budu připadat těžší, tak ať malinko uberu. Když jsem jedl z krabiček, tak jsem si dal množství na které jsem zvyklý. Když jsem to nesnědl, tak jsme právě ubrali. Každý den je jiný, liší se to podle toho, jaký den jdeme posilovnu nebo zda je objemová příprava, kdy se jí víc. Když jsme na soustředění v Africe, tak běžně kilo masa denně sním. Většinou tam grilujeme, takže padne nějaký steak.
Takové stravování docela leze do peněz, ne?
Je to tak. Naštěstí vajíčka mám od babičky, což je velký benefit. Mám takový pestrý talíř školní jídelny, ale třikrát nafouknutý, to je můj oběd. (smích)
Co tě ještě čeká v letošní sezoně?
Mám potvrzený start na Diamantové lize v Římě 30. srpna a 5. září budu závodit v Curychu, což je skvělý závod s úžasným publikem. Dva dny po tom pak hážeme v Záhřebu mezi fontánami. Následuje tam koulařská večeře, kdy se peče jehně. Odvezou nás po závodě do otevřeného grill baru a je to krásné zakončení sezony.
Související
-
Chci, aby kluci nebyli namachrovaní a makali na maximum, přiznává kouč hokejových brankářů Neuvirth
I Michal Neuvirth bude 31. srpna součástí exhbičního a charitativního utkání „Voras team versus Pasta team“. Jak se na akci těší a jak ho baví práce s mládeží?
-
Windsurfařka Švíková: Se sestrou tvoříme skvělý tým. Bez ní bych na olympijských hrách neuspěla
Při olympijské premiéře se windsurfařka Kateřina Švíková blýskla devátým místem. Jak se jí v Marseille, kde jachtařky závodily, líbilo zázemí? Poslechněte si v Na place.
-
Mladí zájem mají, problém evidujeme s rolí činovníků, říká starosta České obce sokolské Chlumský
Jaký byl věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším cvičencem na letošním Všesokolském sletu? Může organizace Sokol upoutat i současnou mladou generaci? Poslechněte si.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.