Sportovní lezec, který překonává lidské limity. Poslechněte si medailon Adama Ondry

30. leden 2023

Pro Adama Ondru není sportovní lezení jen povoláním, je to především životní styl. Už ve dvanácti letech patřil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost. V Česku je jediným profesionálním lezcem a čtyřikrát vyhrál titul mistra světa. Navíc je autorem nejtěžší skalní cesty na světě obtížnosti 9c. Jeho výčet úspěchů je hodně velký a určitě se od rodáka z Brna máme ještě na co těšit. Poslechněte si medailon, který připravila reportérka Barbora Kovaříková.

Ve sportovním lezení se Ondrovi dařilo už od mládí, ale v roce 2014 přepsal milníky tohoto sportu, protože jako první lezec v historii získal titul ve dvou disciplínách - lezení na obtížnost i bouldering.

Kromě lezení na obtížnost a bouldering dost často vyhledává i skalní lezení. V září 2017 jako první člověk na světě přelezl novou nejtěžší cestu světa Silence vlastní projekt obtížnosti 9c a opět tak posunul hranice lezení. V Norsku v oblasti Flatanger strávil obrovské množství času, na přelezení cesty potřeboval stovky pokusů, zkoušel jednotlivé části a vymýšlel, jak pospojovat všechny kroky. Reakce po dokončení cesty ale byla překvapivě jiná než na závodech. 

Čtěte také

„Většinou když vylezu na vršek té cesty, tak si zakřičím radostí. Řekl bych, že obyčejná euforie. Tentokrát ale cesta trvala hodně dlouho, tolik úsilí jsem musel vyvinout a pocity byly tak silné. Tak jsem ani nemohl nic zakřičet, prostě byla minuta ticha, proto jsem to pojmenoval Silence,“ vysvětloval po velkolepém úspěchu v roce 2017 Adam Ondra.

Pro své úspěchy patřil mezi favority historicky prvního olympijského závodu ve sportovním lezení, uskutečněného roku 2021 na LOH v Tokiu. V kombinaci tří různorodých disciplín - lezení na rychlost, na obtížnost a bouldering. Úvodní lezení na rychlost, svou nejslabší disciplínu, zvládl nad očekávání dobře, naopak ztratil na boulderu, kde se mu příliš nedařilo. O jeho konečném šestém místě rozhodl až poslední závodník na stěně Jakob Schubert.

Jak manželka Adama Ondry Iva vnímala popularitu nejen výjimečného sportovce, kterého má po svém boku, ale i větší pozornost médií a široké veřejnosti? Zavzpomínat můžete i na olympijský závod v Tokiu, který pro Radiožurnál Sport komentovala Barbora Kovaříková.

Čtěte také

Další díl Příběhu sportovců je tu pro vás. Navnaďte se medailonkem na poslech celé série o knize Adam Ondra: lezec tělem i duší, která je dostupná k poslechu na sport.rozhlas a mujRozhlas.

Spustit audio

Související