Sportovní lezec Adam Ondra: Po olympiádě v Tokiu jsem potřeboval na skalách dobít baterky a získat do sebe hlad po závodění
Sportovní lezec Adam Ondra se v Jungle sport parku v Letňanech blýskl vítězstvím na Evropském poháru v boulderingu a čeští fanoušci ho na domácí půdě v rámci mezinárodního závodu mohli vidět po dlouhém třináctiletém čekání! Připouštěl si tlak před tuzemskými diváky? Změnilo ho manželství? Jaké projekty ho čekají? To vše a mnoho dalšího přímo na místě zjistil reportér Jakub Kanta. Poslechněte si exkluzivní rozhovor s jedním z nejlepších sportovních lezců světa!
Baví Vás ještě lézt v Čechách?
Určitě, protože v České republice se stále nacházejí terény, které poskytují cesty v těch extrémních obtížnostech. I proto mám ještě několik projektů, do kterých se chci pustit. Láká mě Holštejn a také v Moravském krasu na Býčí skále je mnoho projektů s extrémní obtížností.
Doprovází Vás na lezeckých cestách i manželka?
Jelikož byla těhotná, tak mě v posledních měsících raději nechodila jistit, ale v předchozím období se mnou byla v přírodě často. Ale určitě hodláme s rodinou vyrážet do Moravského krasu, který máme z Brna doslova za humny.
Jaký závodní program pro letošní sezonu máte v hlavě?
Vnímám to tak, že na skalní projekty v létě není to správné počasí, protože je moc velké teplo. Zajedu si na dva závody světového poháru v lezení na obtížnost a v půlce srpna mě čeká vrchol sezony v podobě mistrovství Evropy v Mnichově.
Související
-
Nejtěžší práce v životě? „Adam Ondra ve Flatangeru. Nikdo nečekal, že mu to vyjde,“ říká kameraman
„Když leze na výkon, tak je dané pravidlo, že ho nemůžeme rušit. Nesmí se stát, aby kameraman přerušil výstup. Jednou se mi to málem stalo,“ vzpomíná Petr Jan Juračka.
-
Tlak na olympiádě byl největší, jaký jsem kdy zažil. Na můj neúspěch ale vliv neměl, říká Adam Ondra
„Kdybych ve finální disciplíně udělal o dva kroky více, tak bych bral zlato. To je sice paradoxní, ale je to toho systému, který byl představen,“ popisuje sportovní lezec.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.