Souhrn z oslav letošního 1. máje

2. květen 2008
Zblízka

Celý den jsme vás včera informovali o průběhu prvního májového dne. Však také přímo v centru dění byl náš kolega reportér Jiří Kokmotos. Jaké jsou tedy prvomájové zkušenosti našeho reportéra? Celý den sledoval setkání různých sdružení, stran a jiných organizací. Do reportáže Zblízka z nich vybral ty nejlepší perličky. Jen by možná bylo vhodné připomenout, proč se vlastně Svátek práce slaví. Prvního května roku 1886 tedy ochromila americké Chicago stávka dělníků za základní zaměstnanecká práva, jako například osmihodinová pracovní doba. Při stávce došlo na střelbu ze strany policie a na místě zemřelo několik lidí. V souvislosti s těmito demonstracemi policie zatkla o pár dní později dělnické předáky a pět z nich dostalo trest smrti. Říkáte si, že tuto historii zná alespoň zčásti snad každý? Kdepak, není tomu tak.

  • Souhrn z oslav letošního 1.
    máje
    " style="">
    Souhrn z oslav letošního 1.
    máje
    " style="">
    Souhrn z oslav letošního 1.
    máje
0:00
/
3:59

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
Výpady na stranu politických oponentů, tak tak vypadal sraz komunistů na pražském výstavišti. Anarchisté si dali sraz až ve dvanáct hodin a třicet minut.

; osoba:
Mají pochod ty neonacisty a my sem jdeme jim zabránit.

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
Co si myslíte, že se prvního máje stalo, nebo proč si připomínáme tenhle ten svátek, proč ten den je státním svátkem?

; osoba:
Protože sem přišli ty Rusáci.

; osoba:
Je to den, jako v historii nás anarchistů, to byl vždycky den, kdy jsme snažili zabránit neonacistům, aby pochodovali.

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
Takže první máj pro vás znamená v podstatě jakýsi boj anarchistů proti neonacistům?

; osoba:
Ano, dalo by se to tak říct.

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
A silná slova na vládní garnituru padala i tady na Střeleckém ostrově. Tady se sešli anarchisté, kteří potom ze Střeleckého ostrova šli dál směrem na Císařskou louku. Ve třináct hodin se sešli na Náměstí Jiřího z Poděbrad pravicoví extremisté. Pravicoví radikálové se sešli na Náměstí Jiřího z Poděbrad před kostelem od známého architekta Josefa Plešnika. Docela zajímavé je, že před mikrofonem, ač rozhlas kameru nemá, tak schovávali své tváře a rozhodně na něj nechtěli mluvit. Ti, kteří promluvili, i těch jsme se zeptali stejně jako levicových radikálů, proč zrovna první máj, proč se slaví Svátek práce.

; osoba:
Svátek práce a demonstrace.

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
A kde si myslíte, že ten Svátek práce vznikl?

; osoba:
To nevím.

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
Nevíte, proč se slaví?

; osoba:
No asi, že je Svátek práce, tak oslavujou práci, ne.

; osoba:
Měla by to bejt oslava všech pracujících tvrdě, kteří se zasluhujou o to, aby tento stát fungovat, aby se z něho mohlo financovat různé vědecké věci, naše armáda, zdravotnictví, a proto si lidé připomínají tento den jako oslavu budování svoji vlasti.

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
Víte, kde vůbec ta tradice Svátku práce vznikla?

; osoba:
No, to bohužel nevím.

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
Už Jan Werich říkával, že nejhorší se srážka s blbcem. Když se mi jich podařilo natrefit během posledních několika hodin opravdu nespočetně, tak už jsem si začal lehce zoufat. Nicméně naštěstí mě potěšilo, že první máj se dá slavit nejen jako politická agitka, ale i jako opravdový svátek zamilovaných. Tady jsou jedni. Je jim osmdesát.

; osoba:
Chodíme pravidelně již po dobu několika desítek let.

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
Políbíte vždycky manželku, zeptám se, přímo radši vás. Políbí vás manžel?

; osoba:
Políbí, políbí. Někdy jako nuceně, no ale...

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
Bojíte se, že by vám mohla manželka uschnout?

; osoba:
Vůbec ne, ta neuschne ještě nejmíň dvacet let.

Jiří KOKMOTOS; redaktor:
Dovolte mi ten výraz, ať už je první květen anebo třeba květen desátý, neblbněte. To vám přeje Jiří Kokmotos a Radiožurnál.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Jiří Kokmotos