Soud zamítl žalobu na KSČM a Semelovou kvůli výrokům o Horákové a roku 1968
Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl jako nedůvodnou žalobu na KSČM a poslankyni strany Martu Semelovou. Zastupitel Brna-Bohunic za TOP 09 Michal Kincl po nich požadoval omluvu kvůli výrokům Semelové v ČT na adresu popravené političky Milady Horákové či o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Prý mu způsobily osobnostní újmu. Verdikt není pravomocný, Kincl se proti němu odvolá.
Soudce Pavel Freibert řekl, že řízení nebylo o svobodě slova, ale o tom, jestli výroky Semelové způsobily Kinclovi kompenzovatelnou újmu.
Slova o tom, že se Milada Horáková sama přiznala a okupace Československa v roce 1968 byla internacionální pomocí, mu ji podle rozsudku nezpůsobila.
Podle soudu není možné se po Semelové domáhat, aby „vyslovila to, co si nemyslí“. Soudce dodal, že s postoji Semelové také nesouhlasí, ale že je dobře, že je může říkat, aby společnosti připomněla dobu minulou.
Michal Kincl v žalobě požadoval písemnou omluvu s výslovným konstatováním, že obsazení Československa bylo okupací a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí. Teď musí Semelové i KSČM platit soudní výlohy.
S rozhodnutím soudu proto Kincl nesouhlasí, prohlásil, že má jiný právní názor a svoji osobnostní újmu chce dál prokazovat. Uvedl, že má z komunistické ideologie strach a proti rozsudku se odvolá.
„Svým způsobem je to i úspěch. Předseda senátu řekl, že se s výroky neztotožňuje. Předseda senátu je součástí státního orgánu, čili si dovolím říct, že to říká stát sám,“ sdělil.
Podle Marty Semelové soud rozhodl podle práva, a jak několikrát zopakovala, žaloba je podle ní absurdní.
„Žalovat někoho, když máme svobodu slova, za něco, co vyřkl jako svůj názor v diskuzním pořadu v televizi? Můžeme diskutovat o názorech, ale určitě by soud neměl rozhodovat o tom, jestli to nebo ono je historická pravda, nebo není,“ reagovala Semelová, která si za svými názory dál stojí.
Policie už dříve konstatovala, že vystoupení poslankyně nebylo trestným činem.