Šílený hedvábník. Výstava Uměleckoprůmyslového musea připomíná rodinu Ascherů

11. únor 2019

Rozhovor s historičkou umění Konstantinou Hlaváčkovou a Pavlem Ivančic z Ateliéru módní tvorby VŠUP o výstavě Šílený hedvábník a o rodině Ascherů.

Jaký je příběh zapomenutých pražských rodáků Ziky Aschera a jeho manželky Lídy?

Zika Ascher byl také vášnivým lyžařem

Po odchodu z Československa 1939 se jim podařilo v Londýně vybudovat úspěšnou firmu specializovanou na oděvní látky a z jejich textilií šily slavné módní domy. Světovou proslulost jim přinesla také kolekce luxusních tištěných šátků, které zhotovovali podle návrhů významných umělců.

Jejich tvorbu připomíná výstava Šílený hedvábník – k vidění od 14. února v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Zuzana Burešová si proto pozvala kurátorku výstavy Konstantinu Hlaváčkovou a Pavla Ivančice z Ateliéru módní tvorby VŠUP, jehož studenti vytvořili modely z původních látek firmy Ascher.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.