Rozdělení Československa: Demontáž republiky začala hned po odeznění sametové euforie

V létě roku 1992 se v Brněnské vile Tugendhat sešli Václav Klaus s Vladimírem Mečiarem a zahájili tak proces rozdělení Československa. Ústavní zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky byl přijatý už 25. listopadu 1992 a zpečetil rozdělení společného státu Čechů a Slováků. Demontáž federativní republiky započala samozřejmě dříve.

Zemí se nejprve prohnala pomlčková válka, z Československa se stal stát s prapodivným a pravopisně nesprávným názvem a po roce a půl různých sporů a naschválů bylo zřejmé, že jedinou cestou jsou dva samostatné státy. Připomeňme si, co předcházelo poslednímu dni roku 1992, který byl také posledním dnem Československa. Ale i to, co následovalo.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jaroslav Schovanec
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.