Romské rodiny v Moravskoslezském regionu začínají znovu kočovat. Nedobrovolně

11. září 2012
Ozvěny dne

Aktivisté z Moravskoslezského kraje upozorňují na nový fenomén. Romské rodiny v regionu začínají znovu kočovat, ale nedobrovolně. Jedna radnice je vystěhuje, a tak skončí v jiném městě. Mezi nájemníky a starousedlíky tak stoupá napětí. Navíc vůbec nefunguje sociální bydlení. Romové nejčastěji končí na předražených ubytovnách, které žijí z jejich sociálních dávek.

V loňském létě začal bagr demolovat kdysi výstavné prvorepublikové domy v karvinské části Vagonka. Jsou v dezolátním stavu a město se rozhodlo pro radikální řešení. Početné, převážně romské rodiny to vesměs nesou s nelibostí.

Těm, kteří řádně platili nájem a neměli dluhy, dalo město náhradní ubytování. A někteří skončili na ubytovnách. Vystěhování sociálně problémové lokality má za sebou i sousední Bohumín.

Sociálně nepřizpůsobiví se pak objeví jinde.

A poslední známé místo – ostravské Přednádraží. Hrozba vystěhování stále visí nad desítkami převážně romských rodin.

Radnice v Moravské Ostravě si přitom zjistila, že řada lidí do Přednádraží přišla odjinud. Potvrdil to místostarosta Moravské Ostravy Dalibor Mouka: „Jak bylo zjištěno, mnozí přijeli za svými rodinami ze Slovenska. Mnozí zde byli umístěni z Karvinska, Bohumína a okolních měst.“

Stěhování problém neřeší

Členka vládní komise pro romskou problematiku Lýdia Poláčková upozorňuje, že stěhováním z místa na místo se problém prostě nevyřeší: „Myslím, že se problém neřeší, ale přesouvá se.“

Romové opět kočují, dodává s hořkostí v hlase. A končí na ubytovnách soukromých firem, kterým zisk tvoří sociální dávky.

Problematické domy v ostravské lokalitě Přednádraží

V Moravskoslezském kraji prakticky chybí sociální bydlení. „Individuální vlastníci, kteří mohou bohatnout, dokonce na tom sociálním podnikání v uvozovkách jednotlivé ubytovny na tom samozřejmě vydělávají.“

„Problémy jsou daleko hlubší a způsobené nekoncepčním přístupem státu. Do teď stát vlastně nedefinoval, co to sociální bydlení je,“ potvrzuje ostravský sociolog Libor Hruška.

Sociálně vyloučené lokality budou i tématem předvolebního speciálu Martina Veselovského. Uslyšíte ho dnes na Radiožurnálu po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na našem webu Zprávy.rozhlas.cz.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu