Ransdorf zveřejní dokumenty, které ho prý zbaví podezření v takzvané švýcarské kauze

7. leden 2016

Europoslanec Miloslav Ransdorf z KSČM chce prokázat svoji nevinu v kauze údajného pokusu o podvod ve švýcarské bance. Na dopoledním brífinku zveřejní nové dokumenty, které ho podle něj zbaví podezření z nezákonného jednání.

Europoslance Miloslava Ransdorfa a další tři muže ze Slovenska zadržela v prosinci švýcarská policie v curyšské bance.

Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf ale odmítá vinu i to, že ho někdo oklamal.

„Jsem přesvědčený, že dokumenty pravé jsou, a nic mě nepřesvědčilo ze strany švýcarské policie, že by tomu mělo být jinak,“ uvedl.

Dopoledního brífinku se má zúčastnit i Peter Guzmický, který je podle Ransdorfa hlavním organizátorem společné návštěvy švýcarské banky.

Tam Randsdorf podle svých slov jednal jménem Vladimíra Huňka. Ten byl přitom v minulosti odsouzen.

Ransdorf tvrdí, že byl osloven pro svou plynnou němčinu a ochotu vyřídit věci pro druhé. Muži podle něj zřejmě také doufali, že europoslance z banky nevyhodí. Lidovým novinám Ransdorf zopakoval, že vše dělal zadarmo, sám si prý platil i naftu do auta.

Europoslanec odmítá, že by falšoval bankovní dokumenty. Do ruky prý papíry dostal těsně před návštěvou banky. Vedení KSČM se za Miloslava Ransdorfa v prosinci postavilo a nehlasovalo pro pozastavení jeho členství ve straně.

Kauza Miloslav Ransdorf v curyšské bance
autor: rok
Spustit audio