Protestující Ukrajinci obsadili ministerstvo zemědělství. Neklid se šíří i do dalších měst

24. leden 2014

Demonstranti v ukrajinském Kyjevě obsadili dopoledne hlavní budovu ministerstva zemědělství. V blízkosti prezidentského paláce pak začaly růst další barikády. Po neúspěchu druhého kola jednání s prezidentem Viktorem Janukovyčem se tak Ukrajinci připravují na další protesty.


„Teď se stále drží jakési nepsané příměří, ale na Hruševského ulici, což je jakési kyjevské bojiště, stojí další barikády. Lidé jsou připraveni ke střetům a myslím si, že je velice těžké odhadovat, co se v nejbližších hodinách stane,“ soudí zpravodaj České televize Josef Pazderka.

Demonstranti z hnutí Společná věc navíc zřídili na ministerstvu zemědělství jakýsi generální štáb odporu. Podle Pazderky tak ale opoziční aktivisté pouze pokračují ve své snaze zabarikádovat se v centru Kyjeva. Už dva měsíce částečně blokují například také kyjevskou radnici nebo budovu místních odborů.

„Jsme jen obyčejní lidé, kterým naplivali do tváře. A oni jsou zločinci. Mezi námi je tenhle rozdíl, a právě proto si myslím, že to nedopadne dobře,“ řekl reportérům demonstrující muž, který se představil jen jako Oleg.

Podobně to cítí třeba i vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko. Protestující Ukrajince sice vyzývá, aby se zdrželi násilností, zároveň ale varuje prezidenta Viktora Janukovyče. Pokud prý hlava státu neustoupí požadavkům demonstrantů, bude se napětí dále zvyšovat.

Vazební cely by dnes měly opustit desítky zadržovaných aktivistů, je to gesto dobré vůle ze strany vlády. V klíčových otázkách, jako vypsání předčasných voleb, ale prezident opozici vyhovět nechce.

Protestuje se už i v jiných městech

Při protivládních demonstracích už tento týden zahynuli tři lidé. Vlna nepokojů se navíc šíří do dalších oblastí země. Na mnoha místech začali nespokojení Ukrajinci obsazovat budovy místní správy.

„Během včerejška protesty výrazně zesílily v řadě oblastí na západě i v centru Ukrajiny, což jsou tradiční bašty současné opozice. Došlo k násilnému zabavování budov státních oblastních správ, což jsou taková naše hejtmanství. Především ve Lvově a také v nedaleké oblasti Rivne, kdy byli dokonce nuceni odstoupit gubernátoři,“ potvrzuje český velvyslanec v Kyjevě Ivan Počuch.

Čtěte také

Ve Lvově na západě země se dnes koná pohřeb údajně umučeného opozičního aktivisty Jurije Verbického, jehož tělo bylo nalezeno v lese nedaleko hlavního města.

Do ukrajinské metropole se mezitím vydává český eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Fülle. Chtěl by jednat o možném politickém východisku ze současné krize.

autoři: onh , ves , Kristina Winklerová
Spustit audio