Proč čínské investice nerostou? Je to vina i českých podnikatelů, říká Vratislav Mynář

Primárním úkolem delegace v Číně bylo zjistit, zda společnost CEFC dodrží závazky ohledně investic a projektů v České republice a zda nejsou ohrožena pracovní místa s tím spojená. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká kancléř prezidenta Vratislav Mynář s tím, že CEFC je v rámci čínských investic nejpřednějším investorem.

„To, co se děje s čínským občanem, shodou okolností poradcem pana prezidenta, je čistě čínská vnitřní záležitost, je to podle jejich pravidel a jejich zákonů, do kterých se Česká republika a v žádném případě pan prezident nehodlá vměšovat,“ říká s tím, že důležitější je především dopad soukromé společnosti na české firmy a české spoluobčany.

Připomíná také, že v Číně dostal ujištění, že investice v rámci One Belt, One Road, budou v České republice pokračovat a minimálně dvě významné společnosti projevily o zájem o další investování.

Proč ale čínské investice v Česku nerostou? To je podle Mynáře na adresu českých podnikatelů, kteří nechtěli s čínskými investory spolupracovat. „Je to vina pana prezidenta, že sežene investora a my jim nemůžeme nabídnout to, co by potřebovali? Samozřejmě, že není,“ zdůrazňuje.

V Číně byl také představiteli CEFC ujištěn, že přiletí v nejbližší době do České republiky, kde by rádi představili svůj způsob spolupráce s českými objekty a investicemi v České republice. A zdůrazňuje tak, že podle těchto získaných informací budou investice v Česku narůstat.

autoři: prh , mba