Příštím prezidentem byl zvolen Zeman. V Královéhradeckém kraji zvítězil těsně

26. leden 2013

Novým českým prezidentem byl zvolen expremiér Miloš Zeman. Získal 54,8 procenta hlasů, přičemž v Královéhradeckém kraji bylo jeho vítězství těsné. Ve druhém kole vůbec první přímé volby hlavy státu v Česku porazil předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ten od voličů získal podporu 45,19 procenta hlasů.

Miloš Zeman porazil Karla Schwarzenberga přibližně o 9,5 procenta, což odpovídá téměř půl milionu hlasů. Expremiéra a bývalého předsedu ČSSD volily hlavně menší obce a výrazných zisků dosáhl zejména na Moravě.

Miloš Zeman v Královéhradeckém kraji zvítězil s 51,27 procenta hlasů. Karel Schwarzenberg v kraji získal 48,73 procenta hlasů. Zeman získal podporu všech okresů kraje kromě Náchodska. Tam si asi 52 procent voličů přálo na Hradě Karla Schwarzenberga.

Předseda TOP 09 měl velkou podporu také v krajském městě, kde se pro něj vyslovilo téměř 54 procent voličů, a v krkonošských horských střediscích.

V Královéhradeckém kraji poklesla oproti prvnímu kolu volební účast, hlasovat přišlo jen něco přes 61 procento obyvatel.

Podporu pak Zeman získal hlavně od voličů sociální demokracie, komunistů a příznivců prezidentských kandidátů z prvního kola volby Jiřího Dienstbiera, Jany Bobošíkové a Jana Fischera.

Karel Schwarzenberg ovládl velká města, převahu měl i u voličů v zahraničí. Volili ho příznivci ODS a TOP 09, získal také hlasy voličů Táni Fischerové a Přemysla Sobotky.

K druhému kolu voleb přišlo přibližně 59 procent oprávněných voličů, o něco méně než k prvnímu.

autoři: vhá , msk , Kristina Winklerová
  • 80 let s vámi
    Hradecké minuty