Příběh Havlovy fotografie pokračuje

13. leden 2012
Zblízka

Ukrývaná fotka Václava Havla z ostravského mítinku vydává svá tajemství. Na konci minulého roku jsme odvysílali reportáž o tom, jak dobový snímek z roku 1969 ukrývali archiváři ostravské huti v trezoru. Fotku jsme zveřejnili na našem webu a posluchači na ní objevili tváře svých známých nebo příbuzných. A tak jsme mohli natočit dosud nepublikovaný příběh jednoho z pamětníků.

Mezi prvními reagoval na naši výzvu Aleš Bouda z Trutnova. „Vygoogloval jsem událost na stránkách Českého rozhlasu. Tam jsem vlastně poprvé uviděl onu fotografii. Byl jsem překvapený, protože jsem se domníval, že žádná fotografie ze setkání neexistuje,“ vysvětluje. „A tak jsem se na ni pořádně podíval a usoudil jsem, že na ní je nejspíš také Jirka Frolík,“ zmiňuje.

Jirka Frolíků, jak důvěrně říká svému dávnému příteli pan Bouda, je už dnes seriózní starší pán a ochotně se s námi setkává na místě, kde to všechno začalo, tedy před bývalým kulturním domem Nové huti Klementa Gottwalda v Ostravě-Zábřehu.

Od odborářů Havel zamířil mezi studenty

„Dům kultury byl obsazený milicí a estébákama. Bylo tu plno lidí, ale vchod byl uzavřený, a proto Václav Havel šel s Luďkem Pachmanem tudy,“ ukazuje Jiří Frolík.

Václava Havla pozvali do Ostravy v červnu 1969 odboráři Nové huti a tehdy 23letý vysokoškolák Jiří Frolík se o setkání dozvěděl. „Václav Havel měl několikaminutový krátký proslov. Nabádal nás, abychom se nevzdávali kvůli ruské okupaci. Měli jsme podle něj dávat najevo své názory,“ popisuje Jiří Frolík.

Tehdy byl šéfem městského studentského centra, a tak Václava Havla ještě spolu s dalšími studenty odvezl na koleje do Poruby. „Bylo mi líto, že přijel až z Prahy a nakonec by celá jeho návštěva vyšla vniveč. Jako soukromá osoba jsem ho mohl pozval na kolej,“ vysvětluje Jiří Frolík.

„Půjčil jsem si auto od táty. A za námi se táhla dlouhá kolona policejních aut,“ vypráví neuvěřitelně klidným hlasem, jak ze studentských kolejí ujel spolu s Václavem Havlem policistům v uniformách i těm tajným.

Po zdařilém úniku následovaly výslechy

„Sledovali moje auto, kterým jsem jel, ale my jsme zatím sedli do jiného auta a odjeli jsme zadem přes Krásné Pole do hospody v Zátiší. A protože oni stále hlídali původní auto, unikli jsme jim,“ nastiňuje Jiří Frolík, jak tehdy rafinovaně zmizeli přesile rozzuřené státní moci.

„Rafinovanost však neměla dlouhého trvání,“ přiznává. „Do týdne mě StB zatkla, chodil jsem půl roku na výslechy a sebrali mi cestovní doklady.“ Výslechy na StB a vyhrožování – to vše tento muž zažil a svůj příběh dosud novinářům nevyprávěl. Až teď, když Český rozhlas začal odkrývat tajemství dávné fotky.

„Bylo mi trapné se k tomu hlásit, aby si někdo nemyslel, že toho chci využít k vlastnímu prospěchu,“ odůvodňuje své mlčení.

Mítink ze zahrady kulturního domu se pro Václava Havla stal pro příštích 19 let posledním veřejným vystoupením. Byla z něj pořízena jediná fotka, která jedno tajemství stále ještě ukrývá. Nevíme, kdo je jejím autorem.

autor: ada
Spustit audio