Při běhání bílou hůl nahrazuje vodící páska

2. červen 2010
Zblízka

Několikrát týdně se v pražské Stromovce pořádají běžecké tréninky pro veřejnost. Účastní se jich i zrakově handicapovaný Jan Říha. Spolu s ním běhám já a dělám mu doprovod, tedy takzvaného vodiče nebo také traséra. A jak taková spolupráce vypadá?

S Honzou Říhou jsem se seznámila před více než rokem při natáčení pořadu Z jiného pohledu, který se pravidelně věnuje problematice zrakově handicapovaných lidí. Honza se tehdy vrátil z africké expedice a měl za sebou zdolání hory Kilimandžáro.

„Vidím světlo a tmu. Kde to člověk nezná, je to ohledně pohybu velký problém. Člověk je dost odkázán na lidi, aby ti poradili nebo tě někam odvedli,“ přiblížil.

Na cvičné horolezecké stěně jsem tehdy Honzovi nestačila. Když se ozval letos na jaře s tím, že potřebuje traséra, tedy vodiče pro běžecké tréninky v pražské Stromovce, měla jsem trochu obavy, jak nám to spolu půjde. Předně jsme se dohodli, že nebudeme absolvovat žádné překážky na trati. Následně jsme dostali pokyn od trenéra, že máme dvakrát oběhnout Psí louku.

Důležité je nejen tempo, ale sehraný musí být i pohyb končetin. Musíte postupovat stejně opatrně jako třeba v tanečních. Nezbytná je vodící páska. „Je to kvůli tomu, abych věděl, kde je můj trasér. Buď ji držíme v ruce, nebo ji máme uvázanou na zápěstí. Hlavně vodič může lépe říct, že třeba teď je schod, než když běžíme za sebou,“ vysvětlil výhody vodící pásky Honza.

Při běžném tréninku uběhneme s Honzou a dalšími účastníky zhruba deset kilometrů. Letos Honza Říha uběhl svůj první půlmaratón, tedy více než dvacetikilometrovou trať. „Šel jsem do toho s tím, že to spíš neuběhnu a do cíle dojdu pěšky. Nevěřil jsem, že bych to mohl za dvě a půl hodiny uběhnout. Nakonec jsem to dal za dvě hodiny a třicet vteřin,“ pochlubil se.

Na novoroční předsevzetí je už trochu pozdě, ale stanovit si sportovní cíl může člověk třeba i na začátku léta. A tak jsem Honzovi oznámila, že nynější tréninky se mu budou hodit pro maratónský běh příští rok. Honzu to zaskočilo a zapochyboval…

<iframe width="680" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="https://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;t=h&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=50.106488,14.419985&amp;spn=0.009634,0.029182&amp;z=15&amp;output=embed"></iframe><br /><small><a href="http://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;t=h&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=50.106488,14.419985&amp;spn=0.009634,0.029182&amp;z=15&amp;source=embed" style="color:#0000FF;text-align:left">Zvětšit mapu. pražská Stromovka</a></small>
autor: era
Spustit audio