Před 609 lety byl upálen Mistr Jan Hus. Budováním důvěry ve společnosti může inspirovat i dnes, říká teolog
Jan Hus patřil k nejvýraznějším reformátorům v českých zemích. Katolickou církev kritizoval za to, že se příliš vzdaluje duchovnímu poslání, a Písmo svaté prosazoval jako nejvyšší křesťanskou autoritu. „Byl ale také velmi lidský. Zabýval se každodenním životem, křesťanství představoval jako náboženství víry, lásky a naděje, a dokonce měl smysl pro humor,“ uvádí Tomáš Butta, patriarcha Československé církve husitské. Jaký je odkaz Jana Husa pro dnešní dobu?
Můžeme si z názorů a postojů Jana Husa vzít inspiraci i dnes?
Husův význam je většinou viděn v jeho mučednické smrti, ale už jeho život a působení byly velmi významné. Byl univerzitním učitelem, který si vychovával své žáky. Byl oslovujícím kazatelem, oslovoval širokou veřejnost. Byl reformátorem, usiloval o nápravu středověké církve. A to, o co usiloval, co činil, jaké hodnoty zastával, zpečetil a potvrdil svojí smrtí.
Čtěte také
Otázkou je, zda patří do doby středověku, anebo naopak počátkům nové doby. Obojí je určitě oprávněné tvrzení. Když čteme jeho spisy o kázání, je to pro nás náročná teologická a filozofická látka, přesto se snažil křesťanství podat srozumitelným způsobem jako náboženství víry, lásky a naděje. A přestože jeho aktualizace jsou silně etické a někdy ostré svou kritikou, je zřejmé, že byl i velmi lidskou osobností. Zabýval se i každodenním životem, a dokonce měl smysl pro humor.
Dnes bychom jeho aktuálnost mohli vyjádřit tím, že mu šlo o budování důvěryhodnosti ve společnosti. Důvěryhodnost je velice důležitá v každé době, i dnes. Důvěru dlouhodobě budujeme, můžeme ji ale i rychle ztratit. Pro Jana Husa důvěryhodnost znamenala držet se Krista a jeho pravdy, a to bez ohledu na to, zda to přináší člověku výhody, prospěch nebo ocenění.
Jak moc pravděpodobné je, že katolická církev Jana Husa rehabilituje a zařadí mezi církevní reformátory? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Jan Hus byl talentovaným řečníkem. Ve svých kázáních ohnivě napadal pokrytectví, chtivost, lakotu
Přesné datum ani místo narození Jana Husa není jednoznačně potvrzeno. Předpokládá se, že se narodil kolem roku 1370 v Husinci v Jižních Čechách.
-
Nenašel jsem na něm blud nebo kacířství, psal inkvizitor Mikuláš o Husovi. Byl opravdu kacířem?
Osobnost Jana Husa není pouze příběhem doby, ve které žil a kdy jeho život tragicky skončil upálením na hranici, ale provází naše dějiny i po další staletí až do současnosti.
-
Jan Hus ideologický. Za minulého režimu byl osvětářem, sociálním reformátorem i komunistou
Od 50. let byl Jan Hus systematicky líčen jako jazykovědec, spisovatel, osvětář, sociální reformátor ve službách pracujícího lidu a kritik poměrů v církvi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.