Pražská Slavia otevřela v Edenu nový stadion

8. květen 2008
Zblízka

Pěkný den, věřím, že dopolední Radiožurnál teď potěší všechny slávisty, zejména ty, kteří se včera nedostali na stadion. Duše snad všech fanoušků fotbalové Slavie měla totiž donedávna ještě tři citlivá místa. Jejich klub se marně snažil dostat se do nejprestižnějšího evropského poháru, tedy Ligy mistrů, mistrovský titul v české lize byl málem klubovou událostí století a hlavně Slavii chybělo domácí důstojné prostředí. Prokletí Ligy mistrů slávisté zlomili loni a od včerejška už mají i nový domov. Dočkali se ho po letech planých slibů a tak si slavnostní chvíli patřičně vychutnali. Otevírání nového fotbalového stadionu v pražském Edenu pozoroval zblízka i Jan Kaliba.

; osoba:
Jo, na stadion, jedem, na Slavii.

Jan KALIBA; redaktor:
Každý slávista si památný den vychutnává po svém, publicista Jan Rejžek svěřuje na Vinohradech svůj život příznivci Sparty Jiřímu Hrdinovi a vydává se do Edenu v poloze ležmo, na dřevěném trakaři vystlaném červenobílou peřinou.

; osoba:
Pepíčku, hraj.

; osoba:
Děkuju.

Jan REJŽEK; publicista:
Já jsem připraven.

; osoba:
Takže můžeme.

; osoba:
Odborně, počkej, odborně.

; osoba:
Hele, dej mi to na rameno.

; osoba:
To tady stojí zaparkovaný.

; osoba:
No, to je zaparkovaný. Najeď sem a my ti to tady ...

; osoba:
To je v prdeli.

; osoba:
My ti to tam /nesrozumitelné/.

Jan KALIBA; redaktor:
Zatímco netradiční účastníci silničního provozu kličkují vršovickými uličkami, otevření edenských bran se blíží a okolí nového stadionu se plní slávisty ze všech koutů republiky.

; osoba:
Z daleka, až z Moravy, říká se tomu Paříž Moravy, a to je Jihlava. Dlouho to trvalo a ta Slávinka si to zaslouží.

Jan KALIBA; redaktor:
Slávisté, zdá se, vkládají do nového Edenu velké naděje, fanouškům se zvedá sebevědomí a totéž čekají i u hráčů.

; osoba:
Mohlo by to možná přinést víc titulů a víc úspěchů než na Strahově.

Jan KALIBA; redaktor:
Toto a podobná tvrzení ale na tvářích některých sparťanů stále vyvolávají spíš úsměv, i když teď mají slávisté v zádech stadion hodný velkoklubu.

; osoba:
Já už se toho asi nedožiju, toho titulu Slavie, přece jenom je to příští století.

Jan KALIBA; redaktor:
Diskuse a korzování na volném prostranství v okolí stadionu ale náhle končí. Brány se otevírají. Je čas prozkoumat všechna zákoutí nové slávistické chlouby kritickým okem a vystavit novému Edenu první vysvědčení.

; osoba:
Sice zákulisí není úplně dodělaný, ale věřím, že se to ještě doladí, ale jinak ten stadion je krásnej, je všude vidět, blízko trávník, já jsem naprosto nadšenej.

; osoba:
No, já totéž, je to po těch letech, co jsme na Strahově, je to úplně nebe a dudy.

Jan KALIBA; redaktor:
A když se více než čtrnáct tisíc návštěvníků dostatečně pokochá útrobami stadionu, nezbývá než usednout do hlediště, vyslechnout státní hymnu, shlédnout slavnostní přestřižení pásky, hemžení sto šedesáti žáčků ze slávistické přípravky a potom už si poprvé v moderním Edenu zakřičet magické slovo. První gól v novém domově Slavie připravují fotbalová dvojčata, nahrávač Patrik Berger.

Patrik BERGER; nahrávač:
Je jenom dobře, že, že se Slavie vrátila zpátky do Edenu, sem patří a tady by měla hrát.

Jan KALIBA; redaktor:
A střelec Vladimír Šmicer.

Vladimír ŠMICER; střelec:
S Patrikem se známe hodně dlouho a většinou, když spolu hrajeme, tak mi na nějaký gól nahraje, no, tak určitě bych si to takhle představoval třeba i v příští sezóně, no.

Jan KALIBA; redaktor:
Exhibiční utkání plní svůj účel. Kombinovaný výběr současných a bývalých slávistů poráží univerzitní tým z Oxfordu 5:0 a radost z toho mají i studenti z Anglie, což za všechny hráče hostů vystihuje Lucian Weston.

Lucian WESTON; hráč univerzitního týmu z Oxfordu:
Nesmírně mě těší, že jsem u toho. Opravdu díky za pozvání. Diváci jsou senzační. Parádní den, i když na hřišti jsme se ještě ani nedotkli míče a Šmicer už nám dal gól.

Jan KALIBA; redaktor:
Fotbalová Slavia zažívá sezónu snů. Na podzim si poprvé zahrála v Lize mistrů, na jaře v novém Edenu. A co kdyby za devět dní ještě k tomu po dvanácti letech oslavila ligový titul?

Jan REJŽEK; publicista:
No, bylo by to opravdu jako z Hollywoodu, byla by to taková pohádka.

Jan KALIBA; redaktor:
Na trakaři dovezený Jan Rejžek se zasnil za všechny slávisty. Jejich skandování teď bude pravidelně znít novotou vonícím Edenem.

; osoba:
Slavie.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jkb
Spustit audio