Poučili jsme se z jara, programy COVID budou teď fungovat velmi dobře, ujišťuje Kolovratník (ANO)

16. říjen 2020

Dopady koronavirových restrikcí mají zmírnit kompenzace, které vláda schválila ve středu. „Pomoc státu cílí na dotčené obory. Zaznívá také teď kritika, že na jaře se dávalo všem a všude. Věřím ale, že teď funguje rozumný kompromis,“ říká v Pro a proti poslanec Martin Kolovratník (ANO). 

Kolovratník žádá veřejnost o trpělivost. „Tato rozhodnutí následovala v řádu dnů. Byla připravena komplexně a zavedena rychle. Mohou přijít další rozšíření podpor, za kolegy mohou říci, že poslouchají to, co přichází z běžného života. Vláda na to bude v řádu dnů reagovat.“

Poslanec a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka je přesvědčen, že podpora v mnoha oborech není ani rychlá, ani dostatečná: „Například sektor kultury se po první vlně nikdy nerozběhl na plno. Ani se nenadechl.“

Vláda sice počká s daněmi a přispěje na nájemné, ale to nenahradí ztrátu příjmů a tržeb.
Marian Jurečka

„Chápu vládu, že v tento okamžik nemůže popsat všechny postižené obory, ale jako politici bychom měli vyslat signál, že budeme pamatovat i na ty, kteří nejsou postiženi jako první v daném oboru. Také oni mají obrovský propad a problém zvládnout živobytí,“ říká Jurečka a upozorňuje:

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka během předvolební superdebaty lídrů parlamentních stran na Radiožurnálu a Plusu

„Vláda sice počká s daněmi, přispěje 50 procent na nájemné, dá možná pětistovku na den, ale to nenahradí až stoprocentní ztrátu příjmů a tržeb.“

Všichni na hraně kapacit

Podle Kolovratníka se nejen rezort kultury se poučil z chyb. „Teď jsou programy COVID nastaveny jiným způsobem. Za ministerstvo průmyslu a obchodu mohu dát ruku do ohně: velmi se poučili, viděli, co fungovalo a co ne. Mohu ujistit případné žadatele i posluchače, že nové programy podpory budou fungovat velmi dobře a spolehlivě.“

„Uvědomme si, že všichni jedou na hraně kapacit, politici i pracovníci jednotlivých rezortů. Ten plán musí někdo realizovat a kontrolovat, že žadatelé nepodvádějí a peníze jdou oprávněným příjemcům,“ vysvětluje poslanec ANO.

Kolegové byli schopni reagovat v řádu dnů.
Martin Kolovratník

Hlavní je teď lidi podržet, dodává k tomu lidovec.

„Aby nám nespadli pod pracovní úřady nebo do dluhových pastí. Proto preferuji teď rychleji pomoci paušální částkou, kterou pak můžeme vypořádat v daňovém přiznání, tak jako to dělají v jiných státech. A těm, kteří jsou v sekundárních oborech a mají propady až 60 procent, musíme říci, že jim pomůžeme, je potřeba, aby to ujištění zaznělo.“

Čtěte také

Kolovratník zdůrazňuje, že se vše vyhodnocuje za běhu. „Ale vláda udělala analýzu z jara a díky tomu mají jednotlivé rezorty data o tom, co se povedlo a co ne. Díky tomu byli kolegové schopni reagovat v řádu dnů,“ chválí akceschopnost vlády poslanec ANO.

„To, jak vše bude v praxi fungovat, uvidíme s odstupem tří čtyř týdnů. Pak se začnou hlásit ti první, kteří narazí na úředního šimla, že nemají na podporu nárok. A to budeme bedlivě sledovat,“ slibuje opoziční politik Marian Jurečka.

Poslechněte si audiozáznam s argumenty obou stran. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.