Poslední hodiny před olympiádou. Vstupte s námi do zákulisí před vypuknutím olympijských her!
Naladit se na olympijské fandění lze už při kvalifikačních soutěžích lukostřelců. Jak při střelbě pracují s povětrnostními podmínkami?

Naladit se na olympijské fandění lze už při kvalifikačních soutěžích lukostřelců. Jak při střelbě pracují s povětrnostními podmínkami? (4. díl z 5)
Šípy lukostřelců Marie Horáčkové a Adama Li budou na prostranství před pařížskou Invalidovnou létat během kvalifikace olympijských soutěží. Jak to vypadá na tréninku před samotnými závody si můžete poslechnout v dalším dílu seriálu Poslední hodiny před olympiádou.
Vydáváme se na trénink přímo na pařížskou střelnici, kde se český reprezentant v lukostřelbě Adam Li radí se svým trenérem Tomášem Valentou. Pak už je slyšet jen drnčení tětiv a svist letících šípů.
Co dělá vítr
Kouč Zdeněk Horáček trénující svoji dceru, Marii Horáčkovou, přemítá nad větrem. „Záleží, co s šípem udělá vítr, hodně se to tady točí,“ sděluje svá pozorování dceři. Marie ví, že na vítr je třeba myslet – dokáže totiž potrápit psychickou odolnost střelců a jejich um. „Nárazový vítr, který se mění, je velkou loterií,“ zdůrazňuje úřadující mistryně světa v lukostřelbě.
Čtěte také
„Člověk má namířené, pak foukne a může přemiřovat, je to hodně vysilující,“ kvituje zrádnost větru Adam Li.
Umět se dívat
Marie Horáčková bude první z českých sportovců, kteří zasáhnout do letošních olympijských her. V rozřazovacích soutěžích jde sice jen o to, jak bude vypadat v individuálních soutěžích turnajový pavouk, přesto se očekává velký zájem diváků.
„Kromě sledování techniky, kterou střelec střílí je zajímavé pozorovat komunikaci střelce s trenérem nebo jak reprezentant zvládá tlak při posledním šípu,“ vyjmenovává Horáčková detaily, kterých si fanoušci mohou během závodů všímat.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.