Policie vtrhla do muslimských modliteben v Praze, zadržela dvacet lidí

25. duben 2014
Zprávy

Celkem dvacet lidí dnes odvedli policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z muslimské modlitebny v centru Prahy. Zásah údajně provedli kvůli podezření, že se tu šířila kniha, která propaguje rasistické myšlenky, antisemitismus a xenofobii. Podle muslimů narušil policejní zákrok hlavní páteční modlitbu.

Před budovu Islámské nadace v ulici Politických vězňů přijelo po 13. hodině šest policejních dodávek, policisté v kuklách a se zbraněmi pak vyvedli několik spoutaných mužů. Při zásahu zkolabovali dva lidé, jednoho muže odvezli záchranáři.

Muslimové zásah nechápou a jednání policie považují za nepřijatelné. Policisté prý vtrhli dovnitř na začátku modliteb, děsili děti, chodili v mešitě v botách a přinutili všechny ležet na zemi. Někteří věřící si chtějí oficiálně stěžovat. Podle policistů byl zásah načasovaný na začátek modliteb záměrně, kvůli taktice. Policisté se prý snažili být maximálně ohleduplní.

U budovy Islámské nadace v centru Prahy je reportérka Evelyna Kulíšková a u mešity na Černém mostě Anna Königsmarková

„Probíhající úkony trestního řízení jsou prováděny s maximální ohleduplností vůči nezúčastněným osobám, s respektováním jejich vyznání,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Policejní těžkooděnci dnes vtrhli i do sídla Islámské nadace v pražských Kyjích. Podle jednoho z věřících Muhamada Hiblu se tam každý pátek scházejí muslimové k modlitbám.

„My jsme neviděli, co se stalo, přišli jsme se pomodlit a uviděli jsme policii. V pátek se vždycky chodíme modlit. 300 až 400 lidí se tu modlí.“

Zásah trval čtyři a půl hodiny a policisté prověřili stovku lidí. Zatím není jasné, jestli jsou všichni zatčení zároveň podezřelí nebo jde jen o cizince, kteří u sebe neměli doklady.

Zásah policistů z ÚOOZ v sídle Islámské nadace v ulici Politických vězňů

Politolog a soudní znalec v oblasti extremismu Zdeněk Zbořil považuje za necitlivé, že policie podnikla akci v pátek, který je v muslimském světě dnem modliteb. „Týden má sedm dní, takže bylo šest dní na to, podniknout takovou akci a nerušit sváteční den.“

Politolog a soudní znalec v oblasti extremismu Zdeněk Zbořil ve vysílání Radiožurnálu

Policie se o některé muslimské publikace zajímala už dřív. Podle Zbořila se objevují udání na nějakou muslimskou tiskovinu už několik let a zatím se nic nedostalo před soud.

„Obvykle proto, že posudky nebyly vždy jednoznačné. Pokud je ale současná akce takto rozsáhlá, příprava musela být dlouhodobá a precizní. Policie si asi vyžádala i odborná vyjádření,“ míní politolog a soudní znalec v oblasti extremismu Zdeněk Zbořil.

Policie se zabývala prodejem kontroverzní knihy už v roce 2000, kdy vyšel nekomentovaný překlad díla Adolfa Hitlera Mein Kampf. Na nakladatele Michala Zítka byla podána obžaloba kvůli údajné podpoře a propagaci hnutí potlačujících lidská práva. Soudy ho odsoudily k podmínce, v březnu 2005 Zítka ale Nejvyšší soud zprostil viny.

Islámská nadace a islámské centrum v Praze
autoři: ima , ank , eku , tch