Pohoda se stala nejlepším středně velkým festivalem v Evropě. Má cenu European Festival Awards 2023

19. leden 2024

Nominaci na European Festival Awards 2023 v kategorii Nejlepší středně velký festival proměnila Pohoda ve vítězství. Vítězné festivaly v jednotlivých kategoriích byly vyhlášeny 17. ledna během slavnostního ceremoniálu v nizozemském Groningenu.

Festival neocenili jen hudební profesionálové, kteří vybírají konečného vítěze, ale také návštěvníci. Ti hlasovali pro svého favorita v prvním kole. Středně velký festival je v rámci European Festival Awards definován denní návštěvností mezi 10 000 a 39 999 lidmi. Ocenění i samotná nominace je podle festivalového týmu důkazem, že i na Slovensku jsou festivaly světové úrovně a že jejich země je právem na světové festivalové mapě.

„To, že nás odborníci a profesionálové ze světové hudební scény označili za nejlepší evropský festival, je fantastické,“ komentuje cenu šéf Pohody Michal Kaščák. „Jsem přesvědčen, že je to dobrá zpráva pro celou hudební scénu na Slovensku. Děkuji všem, kteří se na příběhu Pohody podílejí. Osobně chci ocenit celý náš tým –⁠⁠⁠ vím, kolik úsilí do festivalu vkládají, jak pečlivě a vřele ho připravují, a toto ocenění je toho výsledkem,“ dodává Kaščák.

Pohoda byla letos nominována také na cenu The Event Safety Award a The Take a Stand Award. Cena Event Safety Award se uděluje v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při pořádání akcí. The Take a Stand Award je ocenění, které vyzdvihuje společenské aktivity a iniciativy evropských festivalů, které do popředí svého programu nebo aktivit staví toleranci, lidskost a porozumění.

Festival, který založili hudebníci Michal Kaščák a Mário Michna, dává prostor širokému spektru žánrů. Mimo koncerty přináší každoročně také přednášky na různá společenská témata, workshopy i divadelní představení.

Mohlo by vás zajímat

  • Za „bláznivé noci“ Diddymu hrozí až doživotí, u soudu vystoupí jeho expartnerka

    13. květen 2025
    Sean Combs aka P Diddy s klíčem od města New York, který mu předal starosta města Eric Adams

    K newyorskému soudu míří klíčoví svědci v kauze hudebního magnáta Seana Combse, který vystupuje pod pseudonymem P Diddy. Podle prokuratury Diddy svůj hiphopový byznys využíval k vydírání a týrání žen. Nutil je ke skupinovému sexu, před nímž je obvykle zdrogoval. Combs a jeho kumpáni si měli své oběti pod vlivem drog při sexu natáčet. Hrozí mu za to až doživotí.

    Server Euronews cituje z úvodního proslovu Diddyho právničky Teny Geragos. Uznala, že Diddyho agresivita podpořená alkoholem, drogami a žárlivostí odpovídá definici domácího násilí. Rázně ale odmítla, že by z žen dělal sexuální otrokyně a prodával je. Soudci si podle ní o 55letém Diddym můžou myslet, že je tupec“ a má netradiční sexuální choutky, nemůžou ho ale za to odsoudit.

    U soudu bude vypovídat i Combsova bývalá partnerka, zpěvačka Cassandra Ventura, která je známá pod jménem Cassie. Právě ona je na záběrech z bezpečnostních kamer, kde Diddy surově napadl ženu na hotelové chodbě. Podle serveru USA Today Diddy Cassandru dlouhodobě vydírá. Řekl jí, že videa z orgií, které nazýval bláznivé noci, zveřejní, pokud proti němu bude Cassandra Ventura dál veřejně vystupovat. Diddyho obhájci podle USA Today výpověď zpěvačky bagatelizují.

  • Proč se nám líbí záporáci? Atraktivitu a manipulování mají v genech

    13. květen 2025
    Počítač, muž

    Do filmového nebo seriálového záporáka se alespoň jednou v životě zamiloval každý. Proč máme pro psychopaty, narcisy a machiavelisty slabost? Jejich porucha osobnosti se totiž propisuje do výrazu tváře, který vzbuzuje důvěru a určitou přitažlivost. 

    Na studii čínských psychologů upozorňuje americký server Newsweek. Výzkumníci v ní zmiňují pojem temná triáda, který zahrnuje zmíněnou psychopatii, narcismus a machiavelismus. Na 600 respondentech ověřili, že lidé s největším množstvím znaků takzvané temné triády, připadali dotazovaným lidem nejvíc sexy. To zároveň dává manipulátorům do ruky velmi silné karty. V okamžiku, kdy si svou atraktivitu a moc uvědomí, dokážou mnohem snáz dosáhnout svého cíle. Profesor Jason Walker z chicagské Adlerovy univerzity Newsweeku řekl, že „jsme naprogramovaní tak, abychom si spojovali atraktivitu s důvěrou, což je psychologická zkratka známá jako haló efekt“.

    Trend se odráží i v popkultuře. Seriály o vrazích, jako jsou Ted Bundy nebo Jeffrey Dahmer, se dlouhodobě těší obrovské oblibě. Velké míry romantizace i sexualizace se dočkal herec Penn Badgley, který ztvárnil roli Joea Goldberga v seriálu YOU. Publikum musí opakovaně upozorňovat na to, že jeho alter ego je vrah.

    Elizabeth Yardley z Centra pro aplikovanou kriminologii Birmingham City University o tématu mluvila v britském magazínu Real Crime, na jejich rozhovor upozorňuje Cosmopolitan. Yardley řekla, že jsou skuteční vrazi v dokumentárních filmech o skutečných zločinech tak často zobrazováni jako okouzlující, protože šarm je součástí jejich genetické výbavy. Podle ní si lidi s poruchami temné triády, třeba sérioví vrazi „získají ostatní na svou stranu a převezmou kontrolu kombinací komplimentů a selského rozumu“.

    Podle Newsweeku jsou nekalé úmysly snáz odhalitelné u mužů než u žen. Většina respondentů spolehlivě rozpoznala narcismus žen i mužů. Ženy psychopatky však lidem dělaly potíže, machiavelistky nepoznali vůbec.

  • Rande s vlastním egem. Seznamky přestaly sloužit k hledání lásky

    12. květen 2025
    Scrolling, mobil, ilustrační, sociální sítě

    Ve světě online seznamování se objevil nový fenomén – tzv. „ego scrolling“. Nenaplňuje však primární účel randících aplikací – najít vztah.

    Lidé praktikující ego scrolling věnují pozornost samotnému ocenění, aniž by sami vyjádřili jakékoli sympatie vůči svým nápadníkům. Pouhé přijímání komplimentů některým uživatelům a uživatelkám zkrátka stačí a zajímá je více než ti, kdo je zasílají, jakkoli se jim můžou vzhledově zamlouvat. Jordan Pickell, terapeutka zabývající se vztahy, popisuje tento fenomén jako nakupování ve výloze bez úmyslu do daného obchodu vkročit. Informoval o tom web USA Today.

    Tento zvyk sice může působit nevinně, ale má své stinné stránky. Posiluje totiž závislost na uznání, odvádí nás od reálných emocí a vztahů a často maskuje hlubší vnitřní nejistoty. „Když se někdo stane závislým na seznamovacích aplikacích, aby si pomohl vypořádat se s vlastní nejistotou, vytváří si tak potřebu hledat potvrzení z vnějších zdrojů a brání navazování hlubokých a smysluplných vztahů,“ upozorňuje Angelika Koch, odbornice na vztahy a rozchody ve společnosti Taimi.

    Prvním krokem na cestě k omezení této aktivity je sebekontrola, v rámci níž je namístě zodpovědět si pár otázek týkajících se vlastních potřeb a cílů. Kromě toho si člověk může nastavit časový limit pro scrollování a upřednostnit skutečné konverzace před posouváním fotek doleva či doprava. Pickell vyzývá lidi, aby si všímali, jaké emoce se v nich při procházení seznamovacích aplikací objevují. Čas na pauzu by měl přijít v momentě, kdy člověk cítí vyčerpaní a odcizení, nikoli naplnění a propojení.

  • Selfie může pomoct při léčbě rakoviny. Nový model AI umí detekovat biologický věk

    12. květen 2025
    stáří, muž, selfie,

    Vědci vyvinuli model FaceAge využívající umělou inteligenci, který dokáže z fotografie obličeje odhadnout biologický věk a předpovědět šance na přežití pacientů s rakovinou. Nástroj by mohl sloužit i k předvídání zdravotních výsledků.

    V rámci studie publikované v časopise The Lancet Digital Health výzkumníci trénovali FaceAge na téměř 59 tisíců fotografiích domněle zdravých lidí z veřejných souborů dat. Poté algoritmus otestovali na více než 6 tisících pacientech s rakovinou, přičemž použili fotografie pořízené na začátku radioterapie, informuje server Financial Times.

    Studie následně zjistila, že pacienti s rakovinou vypadali v průměru asi o pět let starší, než byl jejich skutečný věk, a měli tendenci vykazovat vyšší hodnoty FaceAge než lidé bez rakoviny. Model také pomohl lékařům lépe předpovědět krátkodobou délku života pacientů s rakovinou, kteří podstupují paliativní péči. Pouze nejlepší předpovědi lékařů byly ve srovnání se samotným modelem FaceAge přesnější, podotýká web Euronews.

    Výzkumníci uvedli, že tento nástroj by mohl pomoci lékařům i pacientům s onkologickým onemocněním při rozhodování o péči v závěru života. Zároveň by se dal využít i při řešení řady dalších zdravotních problémů. Přestože FaceAge ukazuje slibné výsledky, existují obavy týkající se zkreslení dat. Jde například o riziko, že data odrážejí spíše chyby v modelu než skutečné rozdíly mezi chronologickým a biologickým věkem.

    Model byl navíc primárně testován na lidech bílé pleti. Také zatím není jasné, jak mohou výsledky ovlivnit faktory, které mají vliv na vzhled lidí – jako je osvětlení nebo make-up. Vědečtí pracovníci proto nyní rozšiřují svou práci o další nemocnice a pacienty s rakovinou v různých stadiích onemocnění a testují přesnost FaceAge na souborech údajů zahrnujících plastické operace a make-up.

  • Útočiště pouze pro ženy. Čínský chrám jim pomáhá s psychickými problémy

    12. květen 2025
    buddhismus, chrám, věřící, ilustrační

    V Číně mohou ženy čelící náročným životním situacím nalézt útočiště v chrámu určeného pouze pro ně. Pracují v něm výhradně mnišky a dobrovolnice.

    Chrám Tchien-sien se nachází v provincii Fu-ťien na jihovýchodě Číny. Přestavět ho na útočiště výhradně pro ženy a postavit se tím proti společenským normám se v roce 2014 rozhodla představená kláštera Jin Süan, píše server South China Morning Post. Jiná duchovní Č' Kua pokládá za překvapivé, jakou mají zdánlivě křehké ženy sílu: „Dokážou se skvěle rozvíjet i bez mužů.“

    Chrám mimo jiné zahájil bezplatné zenové pobyty, které poskytují prostor pro uzdravení a umožňují zájemkyním vymanit se z koloběhu práce, rodinných povinností a společenských očekávání. Neplatí zde žádné genderové stereotypy ani tabu. Ženy mohou kupříkladu otevřeně sdílet hygienické pomůcky, aniž by byly stigmatizovány. Věnují se také činnostem, jako je trénování péče o sebe sama prostřednictvím vaření čaje nebo společné sledování feministických filmů.

    V provincii Fu-ťien většině náboženských prostor dominují mniši a pro ženy jsou stanovena přísná omezení. V mnoha chrámech je ženám výslovně zakázáno vstupovat do modlitebních sálů během menstruačního cyklu nebo vykonávat obřadní pocty.

    Tradiční čínská kultura, ovlivněná konfucianismem a patriarchátem, má navzdory snahám o genderovou rovnost stále negativní dopad na duševní pohodu žen, uvádí článek zveřejněný na webu ScienceDirect. Ženám přisuzovala především role manželek, matek a dcer a zdůrazňovala jejich význam v rámci rodiny a manželství. Tato společenská očekávání dodnes ovlivňují duševní zdraví žen, zasahují do jejich identity, sebeúcty, úrovně stresu a tělesného vzhledu.

    Chrám Tchien-sien přitahuje pozornost žen na internetu po celé Číně. Mezi jeho pracovnicemi jsou třeba ženy z korporátních kruhů, live-streamerky, které se jinak snaží plnit své prodejní cíle, nebo matky samoživitelky. „Právě takové místo jsem hledala. Prostředí, kde se mohu konečně nadechnout a být sama sebou,“ cituje čínský server jednu z žen. 

  • Za 5000 královen na rok za mříže. Keňa odsoudila pašeráky vzácných mravenců

    9. květen 2025
    Africký harvester ant, Afrika, mravenec, Keňa

    Keňský soud poslal na rok do vězení dva Belgičany, Vietnamce a Keňana, kteří obchodovali se vzácnými mravenci. Královny takzvaných afrických sklízečů nabízeli ke koupi sběratelům z Evropy, Severní Ameriky a Asie.

    Devatenáctiletí Belgičaní Lornoy David a Seppe Lodewijckx u sebe podle britského webu BBC měli 5000 královen. Zbylí dva mravenčí pytláci přechovávali asi po 300 jedincích. Každého mravence přitom uvěznili do miniaturních zkumavek vystlaných kouskem vaty. V nich měli přežít i měsíce v zajetí.

    Britští překupníci těchto tvorů si za jednoho z nich řeknou v přepočtu i 5000 korun. Všem čtyřem hrozí rok vězení, pokud nezaplatí kauci ve výši 170 tisíc korun. Po zaplacení nebo odpykání trestu je Keňa deportuje.

    Agentura Reuters píše, že se takzvané biopirátství odklání od tradičních kořistí, například od slonoviny. Pašeráky nově lákají právě méně známé druhy, jako je africký mravenec. Keňská agentura pro ochranu divoké zvěře závěr soudu vítá.

    Ve svém prohlášení píše, že jde o „důkaz nulové tolerance Keni k obchodování s divokými zvířaty“. Vyhynutí tohoto druhu mravence by podle ní mělo pro Keňu nedozírné následky.

  • Zaoceánské výletní lodě přechází na ekologická paliva. Pořád jsou ale hrozbou pro životní prostředí

    9. květen 2025
    Parník, výletní loď, cruise ship

    Hrádek nad Nisou, Třeboň nebo Bystřice pod Hostýnem, to jsou česká města se zhruba 8 000 obyvatel. Představte si, že by se celé takové město sbalilo a vyrazilo na zaoceánskou plavbu. Už za 4 roky by na moře měla vyplout loď se 3000 kajut, která právě jedno takové maloměsto pojme. Ekologové přitom před provozováním obrovských parníků dlouhodobě varují.

    Hrádek nad Nisou, Třeboň nebo Bystřice pod Hostýnem, to jsou česká města se zhruba 8 000 obyvatel. Představte si, že by se celé takové město sbalilo a vyrazilo na zaoceánskou plavbu. Už za 4 roky by na moře měla vyplout loď se 3000 kajut, která právě jedno takové maloměsto pojme. Ekologové přitom před provozováním obrovských parníků dlouhodobě varují.

    Jen letos má ve světových vodách přibýt 77 nových výletních lodí. Server CNN Travel píše, že o námořní zájezdy projevuje zájem až 37 milionů lidí ročně. Už dávno přitom neplatí, že by se lidi obřími loďmi přepravovali z bodu A do bodu B. Pro množství turistů je cílem právě pobyt v luxusně vybavených kajutách. Třeba dosud největší Icon of the Seas nabízí na 20 palubách aquapark, nespočet restaurací nebo koncertní sál pro orchestr.

    Výletní lodi využívající klasická fosilní paliva do oceánu i ovzduší vypouštějí velké množství zplodin. Výrobci se to podle CNN snaží kompenzovat přechodem na LNG, tedy zkapalněný zemní plyn. Ředitel námořního programu Mezinárodní rady pro čistou dopravu Bryan Comer ale řekl, že „s každým novým plavidlem uvedeným na trh pozorujeme nárůst spotřeby paliva, emisí skleníkových plynů, znečištění ovzduší a vypouštění odpadních vod.“

    Server Business Norway píše, že lodě i přes snahy o ekologičtější provoz dál vypouštějí do moří splašky, které ničí mořské ekosystémy. Odkazuje taky na studii organizace Transport and Energy, která tvrdí, že evropská výletní plavidla v roce 2022 vyprodukovala stejné množství oxidu síry, které by vypustila 1 miliarda aut.

  • Konec vtipů o Dua Lipě? Aplikace Duolingo nahrazuje živé zaměstnance pomocí AI

    9. květen 2025
    Duolingo (ilustrační fotka)

    Americká platforma pro výuku jazyků Duolingo přichází se zásadní změnou. Její kurzy bude nově připravovat umělá inteligence. Vedení společnosti tento přerod nazvalo AI First, tedy umělá inteligence především. Zakladatel a generální ředitel Duolinga Luis von Ahn mluví o revoluci.

    Na změny uvnitř jazykového giganta upozorňuje japonský server Tokyo Weekender. Podle něj hlavní výhodou této změny je, že se polyglotní zelená sova Duo dostane skoro k miliardě nových uživatelů. Von Ahn totiž připomíná, že vývoj prvních 100 kurzů společnosti trval 12 let. Teď díky AI zvládla připravit 150 dalších během jediného roku. Nové možnosti se už objevily i v českém rozhraní aplikace. Zatímco ještě nedávno se dala česky studovat jen angličtina, teď přibyly i exotičtější řeči, jako jsou korejština, portugalština nebo čínština.

    Jazykovědci i laici novou filozofii Duolinga sledují s obavami. Server Snopes z e-mailu, který šéf společnosti Von Ahn poslal zaměstnancům, čte, že firma ukončí spolupráci s dodavateli, které může nahradit AI. O práci tak přijdou lidé, kteří doteď kurzy pro aplikaci sestavovali. Duolingo později e-mail zveřejnilo na svém LinkedIn.

    Jeden z komentujících napsal: „Uvědomte si, že je to ten samý Duolingo, který se spoléhal na lidský humor, aby posílil svou přítomnost na sociálních sítích. Jazyk je nejlidštější vlastností a je nahrazován umělou inteligencí?“ Právě vystupování Duolinga na sociálních sítích se v posledních letech stalo oblíbeným internetovým memem. Zelená sova si dlouhodobě utahuje třeba ze své jmenovkyně, britské zpěvačky Dua Lipy.

  • Světový trh se secondhand módou loni rostl 5x rychleji než prodej nového oblečení

    7. květen 2025
    oblečení, secondhand, ilustrační, šaty

    Globální trh s oblečením z druhé ruky by mohl do roku 2029 dosáhnout hodnoty 367 miliard dolarů, tedy zhruba 8,75 bilionu českých korun. Podle odhadů poroste 2,7krát rychleji než celosvětový trh s novým oblečením. Vyplývá to z každoroční zprávy online platformy pro přeprodej oblečení ThredUp, která čerpá z dat analytické společnosti GlobalData.

    Zpráva zdůrazňuje, že trh se secondhand módou rostl už v roce 2024 pětkrát rychleji než maloobchod s běžným oblečením. Dosáhl hodnoty přibližně 4,53 bilionu korun, přesto stále tvoří relativně malou část. V loňském roce představovalo oblečení z druhé ruky jen devět procent celosvětového módního trhu. Informuje o tom server Fashion Network.

    Resale Report se zaměřuje především na americký trh. Do průzkumu se zapojilo více než tři tisíce dospělých Američanů. Výsledky ukazují, že lidé stále častěji sahají po oblečení z druhé ruky jako reakci na ekonomické tlaky – 59 % respondentů uvedlo, že pokud by v důsledku cel a obchodních politik zdražovalo nové oblečení, dali by přednost secondhandu. U mileniálů tento podíl stoupá až na 69 %.

    Umělá inteligence navíc zásadně mění způsob, jakým lidé secondhand zboží vyhledávají a nakupují. Podle průzkumu 48 % spotřebitelů uvádí, že díky personalizaci, chytrému vyhledávání a doporučování je nakupování oblečení z druhé ruky stejně jednoduché jako u nových produktů. Zároveň 78 % prodejců do AI již významně investovalo a 58 % plánuje v příštím roce spustit nové nástroje založené na této technologii.

    Zvyšující se zájem o secondhand módu je patrný i v Evropě. Například platforma Vinted podle agentury Reuters oznámila, že její příjmy za rok 2024 vzrostly o 36 % a zisk se více než zečtyřnásobil. Společnost plánuje další expanzi – v roce 2024 vstoupila na trhy v Chorvatsku, Řecku a Irsku a působí tak už ve 22 evropských zemích.

    Opačný trend však pozorují některé české firmy. Podle Davida Solara, jednatele pražské velkotřídírny oblečení z druhé ruky Second Hand Land, se situace zhoršuje. „Obrat nám meziročně klesl asi o 20 %. I v Německu krachují velké firmy. Konkurence levných řetězců jako Kik, Primark nebo Shein je obrovská – jejich ceny jsou extrémně nízké,“ řekl serveru Eko News.