Pohádka, která se stala skutečností. Na oslavy se moc těším, hlásí mistr světa Dostál

27. květen 2024

Brankář české hokejové reprezentace Lukáš Dostal vychytal čisté konto už ve čtvrtfinále proti Americe a střelce soupeře vynuloval i ve finále, když se podílel na vítězství 2:0 nad Švýcarskem. V pozápasovém rozhovoru pro Radiožurnál Sport přiznal, jak moc důležitý byl v zápase o zlato David Pastrňák a jak se těší na mistrovské oslavy.

Vychytal jste pro českou hokejovou reprezentaci po 14 letech světový titul. Co se vám nyní honí hlavou?

Je to neskutečné. Splněný sen, navíc takhle doma v Česku. 

Co jste prožíval, když jste měl na krku zlatou medaili a zvedal jste pohár nad hlavu?

Nemám slov. Je to splněný sen. Kdyby nám někdo před šampionátem řekl, že to vyhrajeme, tak bych to bral jako pohádku. Ta pohádka se dneska splnila.  

Ukázalo se, jak je důležité mít Davida Pastrňáka, který první kanadský bod na šampionátu získal právě ve finálovém utkání, když se prosadil v 50. minutě. Hodně jste na něj spoléhali?

Pasta, Zachič byli neskuteční. Všichni jsme makali jako tým. Švýcaři nám to vůbec nedali zadarmo. Byl to hodně vyrovnaný hokej. Pasta dal nádherný gól a přesně se ukázalo, proč na něj třeba Boston spoléhá. Byl to ale neskutečný výkon celého týmu. 

Hlavní oslavy zisku titulu vás čekají v pondělí na Staroměstském náměstí. Jak se těšíte?

Připadám si, jako kdybych byl pořád ještě v zápase. Oslavíme to a moc se na to těším.

autoři: Jakub Kanta , rej
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.