Petr Šabata: Vláda nedala na stůl peníze a zbraně, jak tvrdí premiér Fiala

Petr Šabata: Vláda nedala na stůl peníze a zbraně, jak tvrdí premiér Fiala
„Tváří v tvář tomuto nebezpečnému světu by bylo šílenstvím zůstat divákem,“ popsal dramaticky, ale přesně bezpečnostní situaci prezident Emmanuel Macron, a nabídl rozšíření francouzského jaderného deštníku o evropské partnery. Macronovým pohledem se česká vláda i opozice chovají poněkud šíleně.
Kabinet Petra Fialy rozhodl o postupném navyšování výdajů na obranu o 0,2 HDP ročně, v příštím roce tedy na 2,2 a v roce 2030 na tři procenta HDP.
Čtěte také
Po nedávné roztržce mezi prezidenty Donaldem Trumpem a Volodymyrem Zelenským ve Washingtonu omezily USA vojenskou a zpravodajskou pomoc Ukrajině. Na to hned zareagovaly dvě desítky západních státníků – včetně Petra Fialy (ODS) – na summitu v Londýně: Navýší výdaje na obranu.
Na rychlém hledání peněz na vlastní bezpečnost se následně shodl mimořádný summit EU – maďarský premiér Viktor Orbán byl proti další podpoře napadené Ukrajině.
Nová vláda, která právě vzniká v Německu, už se dohodla na navýšení obranných výdajů o stovky miliard eur a na změně ústavní dluhové brzdy. Protože považuje situace za mimořádnou. Další zodpovědné země v Evropě zvyšují obranné rozpočty o desítky miliard eur. A dělají to rychle.
Položit na stůl peníze a zbraně
Premiér Fiala zdůvodnil navyšování peněz na obranu upozorněním, že procházíme změnou mezinárodního řádu, nedaleko od nás probíhá válka, agresoři se netají svými ambicemi. Proto je potřeba položit „na stůl peníze a zbraně.“
Analýza přesná, jenže vláda nepokládá na stůl peníze a zbraně, ale jen předvolební opatrnost a alibismus.
Čtěte také
Usnesení kabinetu o navyšování peněz na obranu může nová vláda po zářijových volbách zrušit na svém prvním zasedání. A rozpočtový výhled na roky 2027 a 2028, který Fialův kabinet přiloží k rozpočtu na rok 2026, je rovněž jen nezávazný cár papíru.
Reálné „peníze a zbraně“ vypadají jinak – to kdyby Fiala a spol. například přidali peníze obranu už do letošního rozpočtu a na zodpovědné strategii se pokusili domluvit s opozicí. Ani jedno se nestalo.
I opozice si zakrývá oči
I favorit zářijových voleb hnutí ANO si před děním v Evropě zakrývá oči. Stínová ministryně financí Alena Schillerová správně namítá, že nejde jen o podíl výdajů na obranu na HDP, že je potřeba investovat efektivně a že „zálohovými fakturami se ještě nikdo neubránil“ – to je narážka na extra zálohovou platbu na stíhačky F-35 na konci loňského roku.
Čtěte také
Ale ani nekonečnými řečmi o potřebné transparentnosti zbraňových nákupů se ještě nikdo neubránil.
Neobstojí ani stížnosti, že Česko neví, kam peníze investovat. Například podle studie poradenské společnosti Ernst & Young pro Hospodářskou komoru určitě do zanedbaného vojenského výzkumu, do kybernetické bezpečnosti, do pokročilé umělé inteligence, tedy do klíčových částí moderní obrany. A do lidí, dodejme nad stavem české armády.
Kde peníze na navýšení obranných výdajů brát, na to vládě odpovídají ekonomové – zčásti šetřením jinde, zčásti o něco vyšším zadlužením, což si Česko může dovolit, zčásti zvýšením daní.
Jen snížením daní z příjmu při rušení superhrubé mzdy přišel státní rozpočet ročně až o 120 miliard korun – jedno procento HDP navíc na obranu je asi 90 miliard.
„Kdo se nestará o svou bezpečnost, dopadne špatně,“ upozorňuje správně premiér Fiala. Ovšem jeho kabinet se právě touto špatnou cestou vydal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.