Pavel Varvařovský odchází z úřadu ombudsmana, důvody neřekl

11. prosinec 2013
Zprávy

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský chce k 20. prosinci skončit ve své funkci. Úřadu ombudsmana se vzdává dobrovolně, důvody rezignace ale odmítá komentovat. Nyní je na dovolené.

Rezignaci ombudsmana potvrdil Českému rozhlasu jeho zástupce Stanislav Křeček. Konkrétní důvody podle něj Varvařovský neřekl ani svým spolupracovníkům.

„Nám sdělil pouze to, že důvody nejsou uvnitř této budovy nebo v průběhu kanceláře, ale všeobecně. Jinak nám žádné důvody nesdělil,“ uvedl Křeček.

Připomněl ale, že už v minulosti se Varvařovský několikrát zmínil, že není spokojen s tím, jak je jeho práce posuzována. „Tak to zase tak překvapivé není,“ podotkl ombudsmanův zástupce.

Sám Varvařovský je momentálně na dovolené, podle Křečka už úřad veřejného ochránce práv prakticky nevede.

Podle zákona o veřejném ochránci práv může úřadující ombudsman rezignovat až den poté, co předá oficiálně svůj úřad předsedovi Poslanecké sněmovny. Varvařovský by tedy svou rezignaci musel předat předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi 19. prosince.

Osmašedesátiletý Varvařovský funkci zastával od září 2010. Stal se teprve druhým ombudsmanem v historii tohoto úřadu po zesnulém Otakaru Motejlovi. Předtím byl také soudcem Nejvyššího i Ústavního soudu.

O rezignaci mluvil Varvařovský opakovaně už v minulosti

O tom, že by mohl jako veřejný ochránce práv skončit, mluvil Pavel Varvařovský naposledy letos v říjnu v České televizi. Řekl tehdy, že by jeho rozhodnutí mohly uspíšit i volební výsledky, konkrétnější ale nebyl.

„Nechci za každou cenu lpět na funkci, která mi někdy dělá dost problémy ji vykonávat. Někdy vás urazí třeba hrubý dopis člověka, který evidentně je špatně informován o tom, co ombudsman může a co nemůže. Pohybuje se to v takových křivkách, někdy máte pocit užitečnosti, někdy máte pocit marnosti,“ uvedl.

Například ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková rezignace Varvařovského nelituje. Nemyslí si totiž, že by se za poslední tři roky něco v oblasti práv dětí zlepšilo.

„Myslím, že právě tento úřad se spíš věnoval ochraně práv dospělých než ochraně dětí a příliš možná zdůrazňoval práva rodičů, i těch, kteří pro děti byli spíše neštěstím,“ míní Vodičková.

autoři: dka , Veronika Neprašová , hla
Spustit audio