Papež se zlobí, že mu polská církev zatajila minulost Stanislawa Wielguse

9. leden 2007
Zprávy

Papež Benedikt XVI. je podle některých zdrojů silně rozhořčený tím, že mu polská katolická církev zatajila minulost arcibiskupa Wielguse, který byl spolupracovníkem komunistických tajných služeb. Mluví se o odvolání papežského nuncia Józefa Kowealczyka z Varšavy. Problém zveřejnění pravdy o minulosti duchovních ale polskou církev rozdělil na dva tábory.

Metropolita krakovský kardinál Dziwisz přijal rezignaci probošta katedrály polských králů na hradě Wawel. Kněze Janusze Bielańského média už před časem podezřívala ze spolupráce se státní bezpečností. Jeho odchod je ale výjimkou. Církev nemůže nikoho k lustraci donutit.

Podle současného právního stavu musí dotyčná osoba o lustraci sama požádat. Teprve pak se tím začne lustrační komise zabývat, vysvětlil mluvčí krakovské diecéze Robert Necek. Podle některých duchovních se ale tato praxe musí změnit.

"Pravda dříve či později stejně vyjde najevo. Otázkou je, nakolik to bude pro církev bolestné. Čím více se církev bude bránit, tím to pro ni bude těžší," domnívá se dominikán Marcin Mogielski.

autor: mdo
Spustit audio