Ozvěny dne 5. června 2006

5. červen 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Předseda ODS Mirek Topolánek zahájil s lidovci a zelenými jednání o nové vládě.

Povolební nejistota se odráží i v ekonomice.

Pražský Vrchní soud definitivně poslal do vězení podnikatele Tomáše Pitra. Za daňové podvody si má odsedět 5 let.

Evropské unii věří lidé víc než vlastním vládám. Ukázal to nejnovější průzkum.

Začínají Ozvěny dne, kterými vás provede Tereza Tomášková.

Jednání o sestavení nové vlády

Začala jednání o sestavení nové vlády. Prezident Václav Klaus pověřil předsedu vítězné ODS Mirka Topolánka, aby vyjednávací rozhovory vedl. Ten vzápětí oznámil, že se u jednacího stolu chce setkat s lidovci a zelenými. Víc informací od redaktorek Milady Richterové a Lucie Husárové.

Lucie Husárová: Prezident republiky Václav Klaus řekl, že Mirka Topolánka pozval na Pražský hrad na základě výsledků voleb a také na základě prvních náznaků na naši politické scéně. Šéf ODS je připravený přijít v polovině příštího týdne na Pražský hrad znovu a informovat prezidenta, jak debaty pokročily.

Václav Klaus: Abyste nespekulovali, my jsme si to pracovně nazvali mezizprávou. Jestli ten termín od této chvíle zavádíme, tak já myslím, že ho bereme takto vážně.

Lucie Husárová: Dodal Václav Klaus. Poté, co prezident pověřil předsedu ODS Topolánka vyjednáváním o vládě, výkonná rada ODS schválila vyjednávací tým.

Milada Richterová: Předsedu strany v něm doplní místopředsedové Petr Nečas a Pavel Bém. Topolánek dnes odmítl spekulace, že už má hotový seznam ministrů nové vlády. Na řadě je teď podle něj především sestavení koalice a vládního programu. O podpoře novému kabinetu bude jednat se všemi sněmovními stranami kromě komunistů. Na otázku jak chce podporu získat Topolánek odpověděl.

Mirek Topolánek: Hledáním podpory Poslanecké sněmovně tím, že připravíme takový program, který bude přijatelný. Ty volby opticky skončily patem, ale to, že tady vznikl takzvaný levý blok a takzvaná panská koalice, jak jí označil pan Paroubek, je pouze klišé. Budeme jednat napříč stranami a hledat podporu pro naši vládu.

Milada Richterová: Občanským demokratům, lidovcům a zeleným chybí pro získání většiny jeden hlas. Ve dvou set členné Sněmovně budou mít totiž jen stovku poslanců a zbylých 100 křesel obsadí sociální demokraté a komunisté.

Lucie Husárová: Zasedání nové Sněmovny už dnes svolal prezident republiky. Na ustavující schůzi se poslanci sejdou nejspíš po 15.červnu, kdy končí mandát současným zákonodárcům.

Mirek Topolánek, šéf vítězné ODS, bude hostem dnešního Radiofóra, které začne asi za 20 minut.

Povolební strategie sociální demokracie

2 hodiny jednalo vedení sociální demokracie o své povolební strategii. Z Lidového domu se hlásí reportérka Lucie Weissová.

Lucie Weissová: Slaďování not. Tak nazval dnešní schůzku špiček sociální demokracie místopředseda strany a ministr práce Zdeněk Škromach. Konkrétním tématem je otázka, jak bude složen vyjednávací tým a jestli už nyní začne jednat s občanskými demokraty, nebo vyčká závěru schůzek mezi ODS, lidovci a zelenými. Před dnešním jednáním nikdo z účastníků nechtěl sdělit svůj názor.

David Rath: Já samozřejmě mám názor, ale nevidím důvod, proč bych ho měl teď sdělovat.

Lucie Weissová: Řekl novinářům ministr zdravotnictví David Rath. Ačkoliv z Lidového domu znějí spíše hlasy proti jakékoliv toleranci případné Topolánkovy vlády, ministr obchodu a průmyslu Milan Urban chce nejprve vyjednávat.

Milan Urban: Tak já myslím, že když oficiálně ODS požádá o jednání, tak že určitě takové jednání absolvujeme.

Se složením vyjednávacího týmu sociálních demokratů a jejich dalšími kroky vás seznámíme, jakmile ČSSD tyto informace zveřejní.

Vliv povolební nejistoty na ekonomiku

Povolební nejistota o podobě nové vlády se projevila i v ekonomice. Akcie na Pražské burze oslabovaly a klesl také kurs české měny. Obchodníci vyčkávají na další politický vývoj. Zásadní vliv volebních výsledků na hospodářství ale ekonomové zatím neočekávají. Podrobnosti má redaktorka Jitka Hanžlová.

Jitka Hanžlová: Pokles indexu PX na Pražské burze i oslabení koruny vůči euru přibližně o dvacetník byly projevem nejistoty obchodníků. Ty teď vyčkávají, jak se politická situace vyvine. I z toho důvodu bude zřejmě česká měna v příštích dnech reagovat nervózně. Říká ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Pavel Mertlík: To budou větší výkyvy, kdy trhy budou více, než je tomu obvyklé, sledovat politické zprávy a občas na ně reagovat. A za druhé lze očekávat další oslabení kurzu koruny, protože ta situace dosud není a nějakou dobu nebude vyřešená.

Jitka Hanžlová: Podle Mertlíka by měna mohla oslabit až na 29 korun za euro také proto, že se vyplácí dividendy zahraničním majitelům a Češi se chystají na letní dovolené. Česká ekonomika je dost silná na to, aby politickou nejistotu ustála. Podle Markéty Šichtařové, ředitelky Next Finance, je největším problémem odsunutí hospodářských reforem.

Markéta Šichtařová: Současná patová situace je tou nejhorší možnou zprávou obecně pro celou ekonomiku. Vzhledem k tomu, že současná vláda zdá se bude velmi slabá, pak to pravděpodobně bude znamenat, že to nepřinese absolutně žádné nové změny a žádné nové ekonomické reformy.

Jitka Hanžlová: Toho se obávají také podnikatelé. Říkají, že je nejvyšší čas pro daňovou a penzijní reformu a reformu justice včetně zjednodušení zákonů.

Definitivní odsouzení Tomáše Pitra

Kontroverzní podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod půjdou na 5 let do vězení za 12 let staré daňové delikty. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který tak zmírnil jejich původní tresty. Pitr byl původně odsouzen na 8 a půl roku a Miroslav Provod na 9 let. Jak dodává reportérka Pavla Dluhoschová, s nižšími tresty odešli od soudu i další 3 odsouzení muži.

Pavla Dluhoschová: Původní rozsudky v rozmezí 4 až 9 let byly podle odvolacího soudu nepřiměřené. Zejména s ohledem na dvanáctiletý odstup od trestných činů. Nyní se u pětice odsouzených pohybují v intervalu 2 až 6 roků. Přitom nejnižší trest pro advokáta Jungra je dokonce podmíněný. Tomáš Pitr ale není ani tak spokojen.

Tomáš Pitr: Je to tak, jak jsem si myslel. Schválně nám městskej soud dal ty tresty hodně vysoký, aby se Vrchní soud moch tvářit, že nám vlastně částečně vyhověl a ty tresty snížil.

Pavla Dluhoschová: Obžaloba 5 mužů vinila z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhali po finančních úřadech vrácení daně z přidané hodnoty. Stát tak měli připravit o více než 50 milionů. Pitr i Provod ovšem tvrdí, že soud neměl v ruce žádné přímé důkazy a stát prý ve skutečnosti nepoškodili.

Miroslav Provod: Tak je to skandální, protože jsme se žádného trestného činu nedopustili a předložili jsme dostatek důkazů a další důkazy, které by jednoznačně dokázaly naši nevinu, tak nebyly akceptovány. Já v tom ty politické tlaky cítím.

Pavla Dluhoschová: Miroslav Provod i Tomáš Pitr podají dovolání k Nejvyššímu soudu. Oba jsou ale připraveni do vězení nastoupit.

Nejvyšší státní zastupitelství prošetřuje odložené případy

Nejvyšší státní zastupitelství znovu prošetří některé případy, které dříve žalobci odložili. Reagují tak na zprávu šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, kterou před týdnem předložil členům branného výboru Sněmovny. Jak doplňuje reportérka Václava Vařeková, zpráva měla varovat, že někteří politici mohli mařit vyšetřování některých kauz.

Václava Vařeková: Jan Kubice ve svém dokumentu mluví o maření šetření kauzy biolíh a vraždě podnikatele Františka Mrázka. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chce podle svého mluvčího Františka Tlapáka znovu otevřít ty případy, se kterými mají být spojené osoby zmiňované v Kubiceho zprávě.

František Tlapák: Informace, které zveřejnil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, přinášejí některé spekulace, které se domníváme, že je velmi záhodno buďto potvrdit nebo vyvrátit.

Václava Vařeková: Kromě Nejvyššího státního zastupitelství šetří tyto údaje i speciální tým kriminalistů policejního prezídia. Podle jeho mluvčího Jiřího Vokuše v něm pracují 4 lidé.

Jiří Vokuše: Dva z úřadu služby kriminální policie a vyšetřování policejního prezídia a po jednom zástupci má Útvar pro odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality, takzvaná finanční policie, a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

Václava Vařeková: První konkrétní výsledky vyšetřování by mohlo policejní prezídium zveřejnit na konci týdne.

Přehled zpráv

Ministr Pavel Němec rezignoval na funkci šéfa Unie svobody DEU. Strana propadla ve volbách. Získala pouze 3 desetiny procenta hlasů. Místopředsednické posty opouštějí také Karel Khünl a František Pelc.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku vzrostla na 18 900 korun. Růst je o procento větší než předpokládali analytici.

Hladina Vltavy v Praze klesá. Zítra se otevřou protipovodňová vrata na Čertovce. Lodní doprava však zůstává nadále omezena. Stále totiž platí 1.povodňový stupeň, který je hranice 450 metrů krychlových.

Javiér Solana veze návrhy do Teheránu

Vysoký představitel Evropské unie Javiér Solana veze do Teheránu nejnovější návrhy pro Írán. Materiály vypracovalo 5 stálých členů Rady bezpečnosti a Německo. ují nejenom nabídky pro případ, že se Írán vzdá obohacování uranu, ale také sankce. S nimi světové společenství počítá v případě, že Ahmadínežádův režim od této technologie neustoupí. Solana přijíždí do Teheránu dnes večer podle diplomatů na méně než 24 hodin.

Evropské unii věří víc lidí než vlastním vládám

Evropské unii věří víc lidé než vlastním vládám. Ukázal to průzkum deníku Europien Vois. Jak z Bruselu dodává zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka, Evropané si také myslí, že nejsou o unii dostatečně informovaní.

Vít Pohanka: Evropské unii jako instituci věří 37 procent lidí. Národním vládám 22 procent. Podstatně vyšší část obyvatel svým vládám přímo nevěří. Je to skoro 40 procent. Přičemž unii nevěří méně než pětina dotázaných. Větší důvěře se společenství těší v nových členských zemích než v těch starších. Většina občanů se také domnívá, že má unie na jejich zemi dobrý vliv. A to i přesto, že podle převažujících názorů nedostávají o fungování společných institucí dostatek dobrých informací. Průzkum provedla pro týdeník Europien Vois společnost Pen, Schön a Berlant. Neuvádí ale konkrétní výsledky pro jednotlivé země.

K tématu se ještě vrátíme ve zpravodajském magazínu Stalo se dnes, který začíná v jednadvacet hodin.

Nezávislost Srbska

Srbský parlament vyhlásil nezávislost Srbska, i když jen nejtěsnější většinou hlasů. Následoval tak zákonodárný sbor Černé Hory, který nezávislost své republiky schválil v sobotu. Srbsko se stalo posledním státem z bývalé šesti členné jugoslávské federace, který se osamostatnil. S výjimkou Makedonie provázely vyhlášení nezávislosti bývalých svazových státech Jugoslávie v první polovině 90.let krvavé konflikty. Ve Slovinsku ozbrojené střety mezi místní domobranou a jugoslávskou armádou řízenou z Bělehradu skončily záhy. Zato v Chorvatsku a zejména v Bosně a Hercegovině se rozhořely několikaleté ostré boje.

Povodně na východním Slovensku

Stržené mosty, vytrhaný asfalt ze silnic a stovky zatopených domů. Tak vypadá krajina na východě Slovenska po lokálních záplavách, které postihly hlavně Prešovský kraj. Podle zpravodaje Českého rozhlasu na Slovensku Lubomíra Smatany se až na výjimky začínají lidé vracet do svých domovů.

Lubomír Smatana: Během krátkých povodních nepřišel nikdo o život, ani neutrpěl vážné zranění. Domů se vrátilo i 180 Romů, kteří utekli před velkou vodou z osady Olejníkov. Na několika místech budují vojáci pontonové mosty. Voda zalila přes 100 obcí, říká mluvčí Prešovského kraje Veronika Ficeková.

Veronika Ficeková: To je neuvěřitelné. Kdyby jste to viděli, ty místa, tak to jsou kompletně zalité plochy. Ty lidé budou mít, jednoduše je to na zbláznění.

Lubomír Smatana: Horské říčky a potoky se navracejí do svých koryt a povodně se přesouvají na dolní toky. Agentura Kaser uvádí, že armáda vyčlenila 700 mužů a 5 vrtulníků pro případnou evakuaci dalších obyvatel.

Festival Tanec Praha

Dnešní a zítřejší večer festivalu Tanec Praha patří divadlu Ponec. Program přibližuje ředitelka festivalu Ivona Kroicmanová.

Ivona Kroicmanová: Představí se sdružení Na nohách jednak v choreografii norské režisérky Karen Fos struktury vratkosti, což je více divadelní představení a jednak ve společném večeru s Vertinans, loňskými držitelkami ceny Sazky za objev tanci a artici. Jsou to takové mozaiky různých stylů, vizuálně velmi zajímavé, technicky zajímavé taneční tvorby až po herecky velmi doladěný duet synchronisty.

Přehled zpráv

A na závěr ještě souhrn nejdůležitějších událostí.

Začala jednání o sestavení nové vlády. Prezident Václav Klaus pověřil předsedu vítězné ODS Mirka Topolánka, aby vyjednávání vedl. Ten vzápětí pozval k jednacímu stolu lidovce a zelené.

ČSSD bude prosazovat vznik vlády nestranických odborníků. Oznámil to předseda Paroubek. Strana udělá všechno proto, aby zabránila předčasným volbám. Další podrobnosti z Lidového domu vám Radiožurnál přinese v další zpravodajské relaci.

Jeden z nejbohatších podnikatelů v zemi Tomáš Pitr jde definitivně na 5 let do vězení. Rozhodl tak Vrchní soud v Praze. Původní trest za daňové delikty mu snížil o 3 a půl roku.

Občané věří víc Evropské unii než vlastním vládám. Ukázal to průzkum jednoho z bruselských týdeníků. V nových členských zemích je důvěra v unii ještě větší než ve starých státech.

Takové byly Ozvěny dne. Zpravodajská směna Zuzany Bančanské a Tereza Tomášková vám přejí hezký večer.

autor: tet
Spustit audio

    Více z pořadu