Ozvěny dne 3. srpna 2009
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Přehled hlavních zpráv
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor:
Stát hospodařil na konci července se schodkem 76 miliard korun.
osoba:
Prvních 7 měsíců roku je tam výpadek zhruba o 12 % proti stejnému období loňského roku.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Nový šéf Severoatlantické aliance se chce víc angažovat v Afghánistánu, Taliban ale podle něj není možné porazit vojenskou silou.
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor:
Česká obchodní inspekce zveřejnila podrobnosti o soláriích, která nesplní evropské normy. Některá na pokožku září až 3krát víc, než je povolený limit.
osoba:
Se jedná o určitou míru rizika ohrožení zdraví občanů a z těchto důvodů my jsme zveřejnili jednotky, které nevyšly a kde byly naměřeny vysoké hodnoty.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Počasí, bude oblačno až zataženo s deštěm, na jihu intenzivní srážky a teploty do 24 stupňů.
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor:
To byly hlavní zprávy Radiofóra, které vám přináší Tereza Tomášková a Tomáš Pavlíček.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Přejeme hezký večer.
Stát hospodařil na konci července se schodkem 76 miliard korun
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Schodek státního rozpočtu se v červenci vyšplhal na 76 miliard korun, loni přitom v sedmém měsíci roku naopak stát hospodařil s přebytkem 9 miliard. Státní pokladně v červenci dál klesaly příjmy z daní, například u firemních daní stát vybral do ledna o třetinu méně peněz než loni. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek dodává, o kolik mohou letos klesnout celkové příjmy státu z daní.
Pavel SOBÍŠEK, hlavní ekonom UniCredit Bank:
Když se podívám na těch prvních 7 měsíců roku, tak je tam výpadek zhruba o 12 % proti stejnému období loňského roku. Kdybychom tuto tendenci protáhli do konce letošního roku, tak jen na daních bez výběru sociálního pojistného bude proti loňsku chybět zhruba 90 miliard korun.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Kvůli dopadům recese má schodek rozpočtu za celý rok dosáhnout asi 165 miliard korun.
Ode dneška bude ministerstvo životního prostředí nabízet dotace na ekologické projekty
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Ode dneška bude ministerstvo životního prostředí nabízet dotace na ekologické projekty. 8 miliard korun z prostředků Evropské unie se má využít ve 2 oblastech, takzvaných osách energetické zdroje a odpadní látky. Žádosti s projekty bude přijímat Státní fond životního prostředí České republiky až do 30. září. Podle Jarmily Krebsové z ministerstva životního prostředí se ale vyplatí podat žádost co nejdřív.
Jarmila KREBSOVÁ, ministerstvo životního prostředí:
U prioritní osy 3, která se týká těch udržitelných zdrojů energie, předpokládáme poměrně vysoký počet žádostí s ohledem na blížící se zimu. Tam uděláme takový stop stav, pokud budeme vidět, že už je vyžadováno asi 150 % prostředků, které můžeme přidělit, a další žádosti by nemělo cenu přijímat.
Nejvyšší nezaměstnanost v Česku je na Tachovsku
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Tachovský okres je od konce minulého týdne regionem s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v Česku. Může za to odchod největšího zaměstnavatele v okrese, společnosti Alcoa Fujikura. Ta přesunuje výrobu elektrických svazků pro automobily do Rumunska. Propustila přes 600 lidí. Asi třetina z nich dnes proti tomu protestovala, mezi nimi i bývalý zaměstnanec, který u firmy pracoval přes 14 let jako plánovač.
osoba:
No, mrzí mě to, protože vlastně výsledky mé takové práce, našeho kolektivu, kdy jsme připravovali, jsme dělali na projektu EOS cabrio a celý náš, to, co jsme si vypiplali, vydobyli, se pak jenom sebralo, složilo a odvezlo do Rumunska.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Všichni propuštění dostali jako odstupné skoro sedminásobek měsíčního platu. Podle předsedy Odborového svazu Kovo Josefa Středuly je taková suma za zrušení výroby dostatečná.
Josef STŘEDULA, předseda Odborového svazu KOVO:
Odškodnění bylo podle mého soudu maximálně možné. Za normálních okolností by to byly 3 měsíce odstupného tak, jak dávají české zákony, a mohu říct, že se v poslední době setkávám s názorem, že mají dostat jenom to minimum lidi. Ale to je prostě lumpárna, protože v českém zákoně je možné i to, že se lze dohodnout i na vyšším, a proto my jsme udělali všechno proto, abychom se na vyšším odstupném dohodli.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Extrémně vysokou nezaměstnanost na Stříbrsku bude řešit také expertní skupina zástupců města, Plzeňského kraje a úřadu práce. Poprvé se sejde ve čtvrtek. Nezaměstnanost na Stříbrsku by se měla aktuálně pohybovat kolem 25 %. Podle vedení Stříbra by ale do konce roku měly ve městě a okolí vzniknout asi 4 stovky nových pracovních míst.
Jednání o zvýšení platů zdravotním sestrám
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
O zvýšení platů zdravotním sestrám se v tuto chvíli jedná na ministerstvu zdravotnictví. Ministryně Dana Jurásková se sešla se zástupci zdravotních pojišťoven a také odborů. Ti chtějí vědět, jak ministryně slíbené finance zajistí. Jednání sleduje na místě náš reportér Jan Herger. Honzo, dobrý večer.
Jan HERGET, redaktor:
Dobrý večer. Zdravotním sestrám mají stoupnout platy o 15 %. Fakultní nemocnice mají díky nařízení vlády finance jisté, ostatním zařízením mají pomoct kraje a zdravotní pojišťovny. Jediná, která zatím peníze poslala, je VZP. Odbory se ale obávají, že z dohodnutých zdrojů nepřijde dostatek financí a nemocnice nebudou schopné navýšení platů splnit, nemají totiž potřebné rezervy. Podle posledních informací to vypadá tak, že sestrám by mohly platy stoupnout jen o 1500 korun. Z ministerstva zdravotnictví Jan Herget, Radiožurnál.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
O zvýšení platů zdravotním sestrám budeme mluvit podrobněji v Radiofóru už za chvíli.
Romský princ zemřel ve vinohradské nemocnici v Praze
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Romský princ zemřel ve vinohradské nemocnici v Praze. 17letý mladík z Rumunska bojoval o život téměř 2 týdny, poté, co se málem utopil ve Staré Boleslavi. K nemocnici se sjely desítky jeho příbuzných, kteří v posledních dnech kempovali na různých místech v Praze a jejím okolí. U vinohradské nemocnice máme reportéra Zbyňka Zikmunda. Zbyňku, můžeš odhadnout, kolik příbuzných se k nemocnici sjelo a je tam klid?
Zbyněk ZIKMUND, redaktor:
Pěkný večer. Tak je tady zatím zhruba asi padesátka Romů a další prý ještě přijedou. Nálada je tady smutná, Romové sedí na zemi, někteří pláčou, někteří posedávají tady v okolí nemocnice na lavičkách a opravdu smutní za toho svého prince, ale jinak je tady klid. V těchto chvílích se po skupinkách chodí s mladíkem do nemocnice rozloučit, má to být jakýsi rituál, který jim nemocnice umožnila.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
A co teď chtějí Romové dělat dál?
Zbyněk ZIKMUND, redaktor:
Dnes večer, Romové říkali, že dnes večer po setmění se vrátí na tábořiště v Husinci, kde pobývali několik posledních nocí. Zítra ráno potom přijedou zpátky sem před vinohradskou nemocnici, aby si během dne vyzvedli tělo mladíka a chtěli by nejpozději odpoledne odjet zpět do Rumunska.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Tak to byl živě Zbyněk Zikmund od vinohradské nemocnice. Díky a na slyšenou.
Zbyněk ZIKMUND, redaktor:
Pěkný den.
Nový šéf Severoatlantické aliance se chce víc angažovat v Afghánistánu
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Na další 4 roky do funkce dnes nastoupil nový generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Jedním z jeho hlavních cílů je definovat novou strategickou koncepci Aliance. Za tím účelem už vytvořil tým odborníků, který má svůj návrh prezentovat na summitu NATO v Lisabonu. Také chce obnovit spolupráci s Ruskem v klíčových bodech jako je boj proti terorismu nebo pirátům a především vyřešit situaci v Afghánistánu.
Ondřej BOUDA, redaktor:
Rasmussen ví, že hrubou silou Taliban neporazí. Dokonce už ve spojení s Afghánistánem ani nemluví o vítězství. Za úspěch by považoval, kdyby se podařilo předat zodpovědnost za bezpečnost do rukou tamních pořádkových sil. NATO ale bude potřebovat více vojáků i investice do výcvikových a rozvojových programů. To v době finanční krize nebude vůbec snadné. Aby členským státům ušetřil, chce ukončit kosovskou misi KFOR. Do konce jeho funkčního období by měli být všichni vojáci z Kosova staženi. Na Balkánu zůstane maximálně malý kontingent pro řešení výjimečných situací. Ondřej Bouda, Radiožurnál.
Izraelská vláda prosadila zákon, který usnadňuje přecházení poslanců z opozice do vládní koalice a naopak
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Zákon, který usnadňuje přecházení poslanců z opozice do vládní koalice a naopak, prosadila v parlamentu izraelská vláda. Od březnového nástupu pravicového kabinetu Benjamina Netanjahua je to jedna z největších vnitropolitických kontroverzí. Opozice tvrdí, že premiér cítí vratkost své vlády, a proto se prý rozhodl vytvořit prostor pro přeběhlíky.
Břetislav TUREČEK, redaktor:
Přijaté normě se říká Mofazův zákon. Předpokládá se totiž, že ho premiérův tým ušil na míru Šaulu Mofazovi, tedy prominentnímu členovi opoziční Kadimy, který pošilhával po návratu do vládního Likudu. Účelovost zákona ale vyvolala takové pozdvižení, že se od něj distancoval i samotný Mofaz. Premiérovi veřejně řekl, že Izraelci žijí v demokracii a nikoliv na Kubě nebo v Severní Koreji. Zákon usnadňuje odchod skupiny poslanců ze strany, dosud jich mohla nový klub založit minimálně třetina stávající frakce, teď stačí 7 osob. Zhruba tak velký je i tábor potenciálních nespokojenců v Kadimě. Ta sice vyhrála volby. Stranická šéfka Cipi Livniová ale dala přednost opozičním lavicím před spoluprací s Netanjahuem. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Jeruzalém.
Některá česká solária nesplňují normy
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Některá česká solária nesplňují normy, vyplývá to z kontrol České obchodní inspekce. Na konci dubna zkontrolovala 10 náhodně vybraných solárií. V 8 z nich byly hodnoty záření vyšší, v některých případech až 3krát než co povoluje evropská norma. Inspekce se proto tentokrát rozhodla zveřejnit i detaily, o která studia jde.
Veronika MALÁ, redaktorka:
3 solária v Praze, po 2 v Plzni a v Pardubicích a 1 v Čestlicích, tam všude Česká obchodní inspekce odhalila problémy. Záření přesahovalo maximální hodnotu povolenou evropskou normou, i proto se chce inspekce ke kontrolám vrátit, potvrdila její ústřední ředitelka Jana Příhodová.
Jana PŘÍHODOVÁ, ústřední ředitelka České obchodní inspekce:
My měření budeme opakovat nejenom v těchto soláriích, ale i v dalších na náklady České obchodní inspekce.
Veronika MALÁ, redaktorka:
Podle provozovatelů solárií je ale evropská norma moc přísná a efekt stejně nepřinese.
Gabriela MENGLEROVÁJOUDALOVÁ:
Při 0,5 hodnotě lidé odcházejí, že to vlastně neopaluje. Opalovací časy se prodlužují z 10 až 12 minut tam lidé budou 20.
Veronika MALÁ, redaktorka:
Řekla Gabriela MenglerováJoudalová, která provozuje 1 ze solárií, které nesplnilo normu. Na solária upozorňují i kožní lékaři. Podle nich by do nich neměli chodit například lidé se světlou pletí nebo děti. Ani ostatní by to ale neměli přehánět, dodala Jana Hercogová z kožní kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze.
Jana HERCOGOVÁ, kožní klinika Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze:
Maximálně přípustné množství návštěv solária za rok včetně opalování na slunci je asi 20.
Veronika MALÁ, redaktorka:
Veronika Malá, Radiožurnál.
Americký astronaut předal české suvenýry z vesmírné mise
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Sbírka Nerudových Písní kosmických a k tomu malá česká vlajka obě se podívaly do vesmíru a obě jsou zpátky v Česku. Americký astronaut Andrew Feustel je dnes předal řediteli Astronomického ústavu Akademie věd Petru Heinzelovi. Astronaut byl členem poslední mise raketoplánu Atlantis k Hubblovu teleskopu. Na svou cestu do vesmíru dnes Andrew Feustel zavzpomínal.
Andrew FEUSTEL, americký astronaut:
Vůbec jsem neváhal a nelituji toho, že jsem na misi čekal 9 let. Jsem nesmírně šťastný, že jsem se mohl zúčastnit cesty k Hubblovu teleskopu, i kdyby to měl být jediný let v mém životě. Ta mise byla velmi jedinečná a významná pro celé lidstvo. Teleskop je přístroj důležitý pro pochopení vesmíru, ve kterém žijeme.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Americký astronaut bude také hostem Lucie Výborné ve čtvrtek v Dopoledním Radiožurnálu.
Nejnavštěvovanější památkou Paříže je katedrála Notre Dame
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Nejnavštěvovanější památkou Paříže je katedrála Notre Dame. S odvoláním na francouzský turistický úřad to uvedl deník Le Parisien. Notre Dame každoročně navštíví 16 milionů lidí.
Jan ŠMÍD, redaktor:
Žádná jiná památka ve Francii se s pomyslným středem země nemůže měřit. Na druhém místě je totiž se značným odstupem Montmartre, který ročně přiláká na 8 milionů lidí, a třetí místo si drží MontSaintMichel v Normandii. Francie je nejnavštěvovanější zemí světa a přestože podle zpráv turistických úřadů i tuto zemi zasáhla krize, na některých místech je o 30 % méně turistů v porovnání s uplynulým rokem, statistiky ukazují, že turistika je jedním z mála odvětví, kterému se stále dobře daří. Z Paříže Jan Šmíd, Český rozhlas.