Ozvěny dne 28. 10. 2003

28. říjen 2003
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Česko si připomíná vznik republiky

Oslavy a demonstrace - takový byl obrázek dnešního státního svátku v ulicích českých měst. Hlavním bodem oslav 85. výročí založení samostatného Československého státu bude večerní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. Tradiční ceremoniál při příležitosti státního svátku začne za dvě hodiny ve Vladislavském sále. Jak zjistila redaktorka Hana Hikelová, prezident republiky Václav Klaus by měl vyznamenat 20 českých osobností.

Redaktor (Hana Hikelová): Václav Klaus poprvé v roli prezidenta předá medaile Za hrdinství, Za zásluhy a propůjčí Řády Tomáše Garriquea Masaryka a Bílého lva. Jména oceněných Hrad tajil. Přesto se, jak potvrzuje i mluvčí prezidenta Petr Hájek, seznam utajit nepodařilo.

Host (Petr Hájek): No tak jak víte, mnoho věcí už uniklo, přestože jsme chtěli, aby to bylo pro diváky České televize a posluchače Českého rozhlasu překvapení. Bude jich podstatně méně, bude jich zhruba něco kolem 20. Myslíme si, že ta vyznamenání jsou záležitost skutečně výjimečná a že by se s nimi mělo šetřit.

Redaktor (Hana Hikelová): Mezi vyznamenanými by dnes měli být například olympijská vítězka Dana Zátopková, zpěvačka Vlasta Průchová, ilustrátor Adolf Born, herec Jiří Kodet či přednosta První interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Klener. In memoriam by měl Václav Klaus udělit vyznamenání také nedávno zesnulému válečnému letci Aloisu Šiškovi a bývalému prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíru Voleníkovi. Slavnostního večera ve Vladislavském sále, který bude Radiožurnál přenášet v přímém přenosu, by se měl zúčastnit i bývalý prezident Václav Havel.

Moderátor (Eva Ziliziová): 85. výročí vzniku Československého státu si připomněli lidé ve městech prakticky po celé republice. V Brně asi čtyři stovky lidí uctily státní svátek položením květin a zpěvem státní hymny u sochy Tomáše Garriguea Masaryka na Komenského náměstí. Nový pomník prvního československého prezidenta dnes odhalili v Jaroměři. Slavnostní den zahájila už dopoledne přísaha 360 vojáků Hradní stráže a šesté zabezpečovací základny Ministerstva obrany na pražském Hradčanském náměstí. Reportérka Michaela Vetešková, která dění v hlavním městě celý den sleduje, oslovila rodiče nových vojáků.

Projev občana: Jo, na syna, je u řidičů.

No, přišla jsem se podívat.

Mám tady bratra, no teď by měl jít.

Redaktor (Michaela Vetešková): Jste z Prahy?

Projev občana: Ne, z Jihlavy.

Já tady mám kamaráda.

Máme tu skoro příbuzného, mý sestry přítel, tak jsme se na něj přišly podívat.

Redaktor (Michaela Vetešková): Podívat se přišli také lidé na uctění památky mladých legionářů, kteří padli v první světové válce. Svaz bojovníků za svobodu tu po setkání zorganizoval nedaleko Palackého náměstí v Praze u pomníku legionářů. Sešlo se zde asi 50 pamětníků, několik mladých junáků a členů České obce sokolské. Na otázku, co je sem přivedlo, nám odpověděl člen Sokola Milan Rastislav Černík.

Host (Milan Rastislav Černík): Právě vzpomínka na ty mladé muže a na ty všechny, kteří prostě nám připravili dnešní klidný život. Bez těchto mladých mužů by nemohla být ani demokratická současná Evropa. To je právě ta síla, která tu Evropu drží pohromadě, to jsou i mladí lidé.

Redaktor (Michaela Vetešková): Vznik samostatného státu oslavovali také radikálové. Stoupenci nacionalistického hnutí Vlastenecká fronta si dali sraz u sochy na už zmíněném Palackého náměstí hodinu po poledni. Vyslechli si projevy, namířené proti současné české vládě, zaprodaným novinářům a homosexuálům. Asi dvě stovky převážně holohlavých mladíků, ti potom odpochodovali směrem na Vyšehrad. Vše sledovala policie a byla připravena zasáhnout při střetu anarchistů a neonacistů. Zásah ale nutný nebyl. Druhá demonstrace se odehrává na Václavském náměstí právě teď. Projevy členů Národní strany poslouchá asi 50lidí. Také tady jsou policisté a klid. Ze zatím klidného Václavského náměstí se loučí Michaela Vetešková.

Premiér Vladimír Špidla strávil sváteční den na Slovensku

Premiér Vladimír Špidla strávil sváteční den na Slovensku. V Bratislavě se sešel s předsedou Slovenského parlamentu Pavlem Hrušovským a prezidentem Rudolfem Schusterem. Podle našeho premiéra se Česká republika a Slovensko společně přihlásily k odkazu bývalého Československa. Potvrdily si, že blízkost jejich vztahu nijak neovlivní ani blížící se vstup obou států do Evropské unie. Největším zážitkem pro Vladimíra Špidlu bylo společné položení kytic u památníku vzniku Československé republiky na bratislavském nábřeží Dunaje.

Host (Vladimír Špidla): Pro mě prostě bylo velmi symbolické, že jsme společně s premiérem Dzurindou pokládali květiny u příležitosti 28. října a bylo pro mě velmi silným pocitem, že jsem si uvědomil a ze všeho to bylo zřejmé, že to je ze slovenské strany myšleno upřímně.

Nejnovější vlna násilností v Iráku

Nejnovější vlna násilností v Iráku zasáhla po Bagdádu i další města. Při sebevražedném atentátu ve Fallúdži zahynulo kromě útočníka nejméně pět civilistů, podle některých agentur je obětí devět. Jak hlásí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, nedaleko policejní stanice explodovala nálož, ukrytá v osobním automobilu.

Redaktor (Jaromír Janev): Útok se odehrál nedaleko tamní střední školy. Podle některých informací jsou mezi oběťmi také studenti. Město Fallúdža je v Iráku pověstné tím, že právě tam začaly operace hnutí iráckého odporu. Fallúdža byla městem iráckého vojenského průmyslu a svržený irácký režim město silně podporoval dotacemi. Respektovaná arabská televize Al-Arabíja zároveň přinesla informaci, podle které američtí experti v Iráku soudí, že poslední útoky nenesou charakteristické rysy operací přívrženců Saddáma Husajna a že jde zřejmě o cizince. Jak Al-Arabíja uvedla, jsou z okolních arabských zemí. Údajně jde také o Syřany.

Moderátor (Eva Ziliziová): Dvě bomby vybuchly také na silnici v jihoirácké Basře. Zranily britského vojáka a dva civilisty. Spojenci dnes dále informovali, že neznámí pachatelé v neděli zavraždili tajemníka bagdádského starosty, Faríse Asáma, který se právě vrátil z madridské konference o Iráku. Asám působil v městské radě už za minulé vlády. K poválečnému vedení města se připojil před čtyřmi měsíci.

V česko-německém pohraničí kvete dětská prostituce

Na česko-německém pomezí bují trh s dětskou prostitucí. S tímto ostrým tvrzením vystoupil v Berlíně německý výbor dětského fondu UNICEF. Podle něj dokonce rodiče údajně prodávají vlastní děti. Detaily prohlášení zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu v Německu, David Šťáhlavský.

Redaktor (David Šťáhlavský): Německý výbor UNICEFu podpořila také manželka spolkového prezidenta Kristina Rauová, která považuje podobné zacházení s nezletilými za šokující a kritizuje některé občany Spolkové republiky, kteří se vydávají za takzvanou sexuální turistikou. Česká republika dlouhodobě mnohdy neprůkazná tvrzení německé strany odmítá. Premiér Špidla dnes České tiskové kanceláři řekl, že výroky UNICEFu neodpovídají skutečné situaci a také česká policie nemá žádné poznatky o dětské prostituci na česko-německém pomezí.

Krátké informace

Dočasný palestinský premiér Ahmad Kurája je připraven vést i rozšířenou vládu, která má nahradit jeho osmičlenný krizový kabinet. Začátkem listopadu proto Parlamentu předloží ke schválení seznam dalších ministrů. O vytvoření nové vlády Kuráju požádal po zasedání ústředního výboru hnutí Fatah předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat.

Rozsáhlé požáry, které už týden sužují jižní část amerického státu Kalifornie, se na několika místech rozšířily také přes hranici do Mexika. Živel, se kterým bojuje na sedm tisíc hasičů, už připravil o život nejméně 17 lidí a ohrožuje desítky tisíc lidí.

Rusko žádá Ukrajinu, aby urychleně stáhla své pohraničníky z ostrova Tuzla v Azovském moři. Podle ruského premiéra Kasjanova tím Moskva podmiňuje zastavení budování hráze v Krečském průlivu. Kyjev tvrdí, že slib na stažení vojáků nedal.

Slováci budou od nového roku platit nižší daně

Slováci budou od ledna příštího roku platit nižší daně. Parlament schválil novelu zákona o rovné devatenáctiprocentní dani z příjmů. Jak připomíná bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová, dosud platily podniky ze zisku 25 procent, fyzické osoby podle výše příjmu od 10 do 38 procent.

Redaktor (Renata Havranová): Podle ministra financí Miloše je zavedení rovné daně motivací pro investory, zaměstnavatele i občany. Vláda očekává, že schválená sazba značně sníží i daňové úniky. Především opoziční poslanci i ekonomové upozorňují, že čistý příjem se některým lidem paradoxně sníží. Nová daň zvýší totiž vyměřovací základ pro výpočet sociálních odvodů. Ministr financí oponoval, že v důsledku prolínání daňové a sociální reformy se tyto prostředky dostanou na individuální účty plátců, takže o peníze nepřijdou. Existuje řada signálů, že díky nízké dani uvažují některé podniky včetně českých, že přesunou svoje aktivity právě na Slovensko.

Moderátor (Eva Ziliziová): Dnes přijatý zákon ještě musí podepsat slovenský prezident.

Boj o život 13 horníků ruského dolu pokračuje

Boj o život 13 horníků dolu Zapadnaja v ruské Rostovské oblasti pokračuje. Záchranáři ale o jejich osudu stále nic nevědí. I když se ráno podařilo prorazit malý otvor do šachty, kde se mají pohřešovaní muži nacházet, neozvaly se z podzemí žádné signály. A jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Petr Voldán, průchod pro pátrací skupiny není stále ještě připraven.

Redaktor (Petr Voldán): Měly by ho uvolnit exploze náloží po provrtání asi třícentimetrového otvoru v chodbách mezi šachtami. Zatím se tak nestalo a čas pohřešovaným nepomáhá. 13 horníků je zhruba v sedmisetmetrové hloubce uvězněno víc než pět dnů. Sedm skupin záchranářů, připravených pátrat v podzemí, je vybaveno potřebnou technikou i kyslíkovými přístroji. Spojovací tunel má parametry pro průchod s nosítky. Voda sice zpomalila zaplavování štol, přesto se hladina jenom za noc na dnešek zvedla o 13 metrů. Proražený technický otvor umožnil také analýzu vzduchu a přítomnosti kyslíku. Prokuratura mezitím zahajuje vyšetřování odpovědnosti vedení Rostovské Uhelné společnosti za katastrofu, protože už před měsícem bylo upozorněno na nebezpečné podmínky v dole.

Italská firma zrekonstruuje tři česká nádraží

Budovu Hlavního nádraží v Praze a železniční stanice Karlovy Vary - Horní nádraží a Mariánské Lázně čeká rekonstrukce. České dráhy se totiž dohodly s italskou firmou Grandi stacioni na podmínkách pronájmu komerčních prostor v těchto stanicích. Společnost vyhrála před rokem tender. Grandi stacioni podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského opraví všechna tři nádraží za celkovou sumu, přesahující 700 milionů korun.

Host (Petr Šťáhlavský): Největší objem je určen pro pražské Hlavní nádraží, jde o více než 650 milionů korun. Italská společnost má zahájit rekonstrukci nádraží do 30 měsíců od podpisu smlouvy. Cílem tohoto projektu je maximálně komerčně využít nádražní budovy, zlepšit služby pro cestující a také obyvatele ve městech a zajistit vyšší bezpečnost v prostorách nádraží. Samozřejmě je to spojeno také se zlepšením vzhledu železničních budov.

Moderátor (Eva Ziliziová): Grandi stacioni provádí podobné revitalizace nádraží v Itálii včetně největší římské stanice Termini. Návrh smlouvy s firmou musí ještě schválit představenstvo a dozorčí rada drah.

Začínají opravy havarované motorové lodě

Do loděnic v Křešicích už se podařilo odtáhnout poškozenou motorovou loď, která havarovala na Labi pod Tyršovým mostem. Tam uvízla v pátek po nárazu na neznámou překážku. Redaktor Josef Suk doplňuje, že motorová loď má proražené dno v místě strojovny. Její přetažení pak umožnila vodní vlna ze střekovských zdymadel.

Redaktor (Josef Suk): Hladina v řece se tak zvedla na potřebné dva metry a loď s označením Labe 22 se podařilo do loděnice dopravit s pomocí dalších plavidel. Rejdaři se nyní musí nejprve postarat o odstranění olejem a dalšími ropnými látkami znečištěné vody ze strojovny. Naplno proto poběží kalová čerpadla. Samotná oprava poškozené lodi začne zřejmě během středy, naznačil dispečer lodního provozu Československé plavby labské, Ladislav Pouz.

Host (Ladislav Pouz): To, že prvně by se to zvedlo a zjistil se rozsah škod a tak dál.

Redaktor (Josef Suk): Zatímní odhady o způsobené škodě se pohybují od sto tisíc po půl milionu korun.

Ceny za přínos k ochraně přírody

První laureáty ceny za přínos k ochraně přírody vyznamenala společnost Přátelé přírody z Ústí nad Labem. Mezi osm nominovaných postoupily osobnosti, které se výrazným způsobem zasloužily o ochranu životního prostředí nejen na severu Čech. Výsledky prvního ročníku rekapituluje redaktorka Věra Masopustová.

Redaktor (Věra Masopustová): Cena je protipólem severočeského Ropáka roku, kterého získávají zpravidla politici za antiekologické činy, postoje nebo výroky. Smysl nové ceny je zviditelnit ty, kteří přírodě významně pomáhají, ale zůstávají v anonymitě. Prvním držitelem Antiropáka je tedy ředitele podkrušnohorského Zooparku Chomutov, Přemysl Rabas. Druhým oceněným je Richard Nágl ze Správy národního parku České Švýcarsko a třetí místo si odnesl Jaromír Bláha z hnutí Duha.

Na zámek v Litomyšli míří stále více turistů

Na zámek v Litomyšli míří stále více turistů. Významně k tomu přispělo jeho zapsání do seznamu chráněných památek UNESCO v roce 2000. Zámecký areál se ale objevuje i v propagačních materiálech zahraničních i domácích turistických kanceláří a organizací. Výkonná ředitelka Sdružení českého dědictví UNESCO, Michaela Severová, připomíná, že významnou pozornost litomyšlskému zámku věnovala také Česká centrála cestovního ruchu.

Host (Michaela Severová): Česká centrála cestovního ruchu zařadila státní zámek Litomyšl mezi omezený počet zvláště zvýrazněných míst v nové mapě České republiky anebo například v novém materiálu s názvem Památky UNESCO, který bude distribuován na nejvýznamnějších veletrzích cestovního ruchu po celém světě a byl vydán víc než v pěti světových jazycích.

Závěrečný přehled zpráv

A je tu závěrečný přehled zpráv.

Po celé republice se oslavovalo výročí vzniku republiky. Při té příležitosti jmenoval prezident Klaus tři nové generály a svátek vyvrcholí na Pražském hradě slavnostním předáváním státních vyznamenání dvaceti významným osobnostem.

Série útoků v Iráku pokračuje. Další sebevražedný atentátník odpálil u policejní stanice ve městě Fallúdža nálož v automobilu. Zahynulo nejméně pět, podle některých agentur až devět lidí.

Německý výbor dětského fondu OSN přišel s tvrzením, že v česko-německém pohraničí se naplno rozvinul trh s dětskou prostitucí. Podle zprávy dnes zveřejněné v Berlíně nutí děti k prostituci údajně jejich rodiny.

Slováci budou od ledna příštího roku platit nižší daně. Slovenský parlament schválil novelu zákona o rovné devatenáctiprocentní dani z příjmů. Aby zákon mohl platit, musí ho ještě podepsat prezident.

autor: ezi