Ozvěny dne 26. října 2008

26. říjen 2008

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

K volbám se vyslovil dnes i prezident Klaus

Pavel PROUZA, moderátor:
Prezident Václav Klaus se dnes poprvé vyjádřil k volebním výsledkům. Kritiku směřoval na hlavu předsedy ODS Mirka Topolánka. Vedení ODS večer projedná možná řešení krize uvnitř strany. Více zjišťoval zpravodaj Radiožurnálu Nikola Bojčev.

Nikola BOJČEV, redaktor:
Prezident Václav Klaus v televizi Prima zhodnotil volby jako jakési referendum o Mirku Topolánkovi. ODS po debaklu přirovnal k fotbalovému mužstvu, které po několika prohraných zápasech mění trenéra. Lidé prý dali jasný signál, že chtějí jinou politiku a méně arogance. S tím souhlasí i místopředseda ODS Petr Bendl.

Petr BENDL, místopředseda ODS:
To určitě tak je, nicméně co dál? Co dál? Jak tu situaci řešit, to bude na opravdu velkou debatu.

Nikola BOJČEV, redaktor:
Klaus se také zapojil do debaty kolem možného fiaska v případě oslabení nebo dokonce pádu vlády před českým předsednictvím Evropské unii. Podle hlavy státu je předsednictví významné jen pro velké země. Poslanec ČSSD David Rath se k prezidentovi přidává a dodává, že evropské předsednictví zvládne i úřednická vláda.

David RATH, poslanec /ČSSD/:
To předsednictví zase není takový problém, který by se nedal zvládnout, ale jak říkám, možná šikovnější mně přijde situace, kdy by byly předčasné volby a to předsednictví přetáhl nějaký současný kabinet po rekonstrukci, který by se zaměřil jen čistě na to předsednictví. Nic jiného už by nedělal z těch takzvaných reforem.

Nikola BOJČEV, redaktor:
Volební porážka ODS i ostatních vládních stran znamená změnu sil nejen v krajích, ale i v Senátu. Opoziční ČSSD teď volá po změně předsedy horní komory parlamentu. Lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek naznačil, že by mohl dosavadního šéfa Senátu Přemysla Sobotku z ODS nahradit lidovec Petr Pithart. Bendl v tom vidí snahu rozmělnit vládní koalici.

Petr BENDL, místopředseda ODS:
Že by se měli pokusit koaliční spolupráce rozšířit i uvnitř Senátu je evidentní a sami uvidíme, jak se budou chovat lidovci a ostatní, jestli ten půdorys pořád platí, a nebo jestli snaha sociálních demokratů rozdrobit tu křehkou vládní koalici bude úspěšná či nikoliv.

Nikola BOJČEV, redaktor:
Nastalou situací se bude dnes od osmi hodin večer zabývat grémium ODS, které se sejde v Kramářově vile. Nikola Bojčev, Radiožurnál.

Sociální demokraté začnou v krajích vytvářet koalice

Pavel PROUZA, moderátor:
Sociální demokraté zahájí zítra jednání o vytvoření povolebních koalic v krajích. Například v Královéhradeckém kraji budou jednat s představiteli KDUČSL. O budoucí formě vedení Jihočeského kraje bude vítězná ČSSD v Českých Budějovicích jednat nejprve s vyjednavači KSČM, poté se zástupci ODS. S lidovci se jihočeští sociální demokraté sejdou zřejmě až po úterním státním svátku. Na Vysočině koaliční uskupení už může zítra vzniknout, předpokládá to krajský šéf sociálních demokratů Libor Joukl. Vítězná ČSSD přivítá v Lidovém domě Vysočiny v Jihlavě postupně vyjednávací týmy ODS, KSČM a KDUČSL. Sociální demokraté by podle jejich bývalého předsedy a premiéra Miloše Zemana měli v krajích vytvářet menšinové vlády, nikoli velké koalice. Bývalý předseda vlády by se však nebránil ani spolupráci ČSSD s komunisty na krajské úrovni, prohlásil to dnes v České televizi. Po Ozvěnách dne budou následovat povolební rozhovory Radiožurnálu s Jiřím Paroubkem a Petrem Gandalovičem.

Odsouzený entomolog Kučera uprchl z Indie

Pavel PROUZA, moderátor:
V Indii odsouzený český entomolog Emil Kučera uprchl zpět do České republiky. V prohlášení pro českou ambasádu v Indii se Kučera omluvil za problémy, které může svým útěkem způsobit. O příjezdu Kučery do Česka Radiožurnál informoval Vladislav Malý z České entomologické společnosti s tím, že se už setkali. Na podporu Kučery vypsala Česká entomologická společnost petici, podle Malého přišla velká odezva i od zahraničních vědců.

Vladislav MALÝ, Česká entomologická společnost:
Ten Daarjeling, tam je taková korupce propojenej jak obhájce se soudcem, tak s těma žalujícíma lesníkama, pokud jako se měl vrátit v dohledný době, tak asi byla jediná možnost tímhle způsobem, jakej zvolil, i když já sám bych třeba k tomu neměl odvahu.

Pavel PROUZA, moderátor:
Na tři roky odsouzený Kučera čekal v Indii na odvolací soud na svobodě. Po zaplacení kauce šest tisíc rupií, což jsou přibližně dva a půl tisíce korun, nesměl ale opustit Indii. Jeho odchod do Česka je tak útěkem. Do jakých problémů se může dostat, teď není zřejmé. Ministerstvo spravedlnosti zatím nic v případu nepodniká, indická strana ho ještě neoslovila. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Zuzana STEINEROVÁ, mluvčí ministerstva spravedlnosti:
Neobrátil se na něj jak žádný orgán České republiky, tak ani žádný orgán Indie. Co může všechno nastat, na to si asi budou muset počkat. Obecně lze zatím říci, že platí, že Česká republika nemá s Indií uzavřenou žádnou smlouvu o vydávání občanů vzájemném a obecně platí, že Česká republika své občany nevydává.

Izrael čekají předčasné parlamentní volby

Pavel PROUZA, moderátor:
Izrael čekají předčasné parlamentní volby. Ministryni zahraničí Cipi Livniové se za pět týdnů nepodařilo sehnat dostatečné silné koaliční partnery k její straně Kadima. O neúspěchu v podvečer informovala prezidenta Šimona Peréze. Právě ten Livniovou pověřil sestavením vlády, když v září kvůli finančním skandálům rezignoval premiér Ehud Olmert. Překotný vývoj sleduje přímo v Jeruzalémě Břetislav Tureček.

Břetislav TUREČEK, redaktor:
Hezký večer. Cipi Livniová byla ještě před měsícem vnímána jako budoucí premiérka. Nakonec jí ale zlomilo vaz jednání s náboženskou stranou Šás, která přitom je součástí i té dosavadní vlády. Šás požadoval razantní zvýšení dětských přídavků a také závazek, že příští vláda nebude s Palestinci jednat o Jeruzalému. Livniová po odchodu od prezidenta řekla, že je to cena, kterou nebyla ochotná zaplatit. Už před tím se nechala slyšet, že vytvoření její vlády nemůže být vykoupeno zruinováním státního rozpočtu. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Jeruzalém.

Šéf MMF zůstane ve funkci

Pavel PROUZA, moderátor:
Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique StraussKahn zůstává ve funkci. Administrativní rada této instituce ho zbavila obvinění, podle kterého měl StraussKahn zneužít své pravomoce. Šéf fondu tak přežil aféru, jejíž obdoba stála funkci bývalého ředitele Světové banky Paula Wolfowitze.

Jan ŠMÍD, redaktor:
Dominique StraussKahn měl začátkem tohoto roku románek s maďarskou kolegyní, která dnes pracuje v bance pro evropský rozvoj. Předmětem vyšetřování bylo, zdali se jí po tomto krátkém vztahu, na který přišel manžel ženy, nepokoušel zbavit, či naopak, zdali ji po jejím odchodu nepomohl k většímu odstupnému, než povolují směrnice této instituce. Šéf fondu je ženatý a jeho žena, novinářka Ann Sinclairová mu prý už odpustila. Rada neshledala žádný důvod k tomu, aby zpochybnila postavení StraussKahna v čele Mezinárodního měnového fondu. Bývalý francouzský ministr financí je považován za jednoho z hlavních kandidátů socialistů na post francouzského prezidenta v roce 2012. Jan Šmíd, Český rozhlas, Paříž.

MMF poskytne úvěr Ukrajině

Pavel PROUZA, moderátor:
Mezinárodní měnový fond zřejmě poskytne Ukrajině na zmírnění následků globální finanční krize záložní úvěr šestnáct a půl miliardy dolarů, asi tři sta třicet miliard korun. Předběžnou dohodu o půjčce oznámilo ústředí fondu po desetidenním jednání delegace v Kyjevě. Schválit úvěr ještě musí vedení fondu a ukrajinský parlament.

Belgická banka KBC žádá stát o podporu

Pavel PROUZA, moderátor:
Belgická banka KBC pravděpodobně zítra ráno pozastaví obchodování se svými akciemi na burze. Finanční skupina, která je majoritním vlastníkem Československé obchodní banky, požádala belgickou vládu o dokapitalizaci přibližně tři a půl miliardou eur. KBC byla jedinou velkou belgickou bankou, která zatím kvůli finanční krizi nevolala po pomoci státu.

Pavel NOVÁK, redaktor:
KBC chce státní finanční injekcí čelit dopadu negativních zpráv z bankovního světa na cenu svých akcií. Ty zažily černý pátek, když na konci týdne ztratily na hodnotě přes sedm procent. Mluvčí banky KBC Viviane Huybrechtová ale v rozhovoru pro televizi RTBF uklidňovala klienty, že banka je v dobrém stavu.

Viviane HUYBRECHTOVÁ, mluvčí banky KBC:
KBC má velmi silnou a solidní finanční pozici, stejné je to i ohledně našeho kapitálu a vkladů. Vidíme ale potřebu ještě posílit naši už tak stabilní situaci.

Pavel NOVÁK, redaktor:
Deník Le Soir na svých webových stránkách uvedl, že ale kvůli zahraničním služebním cestám premiéra a ministra financí se možná o finanční záruce pro KBC rozhodne až v pondělí ráno a akcie banky proto nebudou při ranním otevření burzy kotovány a nebude se s nimi obchodovat. Pavel Novák, Český rozhlas, Brusel.

autor: kac
Spustit audio

Více z pořadu