Ozvěny dne 24. srpna 2006
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
ČSSD začne jednat s lidovci o společné vládě
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V politických jednáních dnes nastal zásadní zvrat, předseda KDUČSL Miroslav Kalousek přijal návrh předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ke společnému jednání o programových otázkách menšinové vládní koalice jejich stran. Jak dodává zpravodajka Radiožurnálu Milada Richterová, oba podporu pro svůj novopečený projekt chtějí hledat napříč politickými stranami, tedy i u komunistů.
Milada RICHTEROVÁ:
Překvapivě znělo toto sdělení od šéfa KDUČSL Miroslava Kalouska, který to vzápětí označil za velký ústupek ze své strany, který ho netěší.
Miroslav KALOUSEK, předseda KDUČSL:
V případě komunistické strany předpokládám formu umožnění vzniku. Ovšem jeli to cena za to, že bude zachována politická pluralita a vrátíme se k čistému poměrnému systému, tak je to cena, kterou jsem ochoten navrhnout orgánům strany.
Milada RICHTEROVÁ:
O tomto vládním projektu chtějí politici v nejbližší době informovat také prezidenta republiky Václava Klause. Paroubek dnes také řekl, že o podpoře menšinové vlády ČSSD a KDUČSL chce jednat i se Stranou zelených. Ti ale podle jejich předsedy Martina Bursíka nepodpoří tento případný menšinový kabinet, pokud by byl závislý na podpoře KSČM.
Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Pro nás je principiálně nepřijatelné, aby taková vláda při každém jednotlivém návrhu zákona, který bude předkládat parlamentu, vlastně bylo závislé na tom, jestli komunisté ukážou palcem nahoru, anebo ukáží palcem dolů. Tohle je stanovisko, které je u nás dlouhodobé a není důvodu, proč bychom měli teď nějakým způsobem měnit názor.
Milada RICHTEROVÁ:
Podle Bursíka navíc teď ještě ani nemá šéf ČSSD ústavní pověření od prezidenta sestavovat novou vládu. Jiří Paroubek dnes ukončil jednání s nově jmenovaným premiérem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem proto, že už nevidí žádnou cestu ke vzájemné spolupráci těchto stran.
Jiří PAROUBEK, dosluhující premiér, předseda ČSSD:
Současně v členské základně sociální demokracie vyvrcholil v těchto dnech odpor k umožnění vzniku a k toleranci menšinové vlády ODS. Důvodem je zejména neústupnost ODS v klíčových otázkách daňových a sociálních zákonů a stejně tak i v trvání na některých ministerských kandidátech, kteří jsou pro sociální demokracii nepřijatelní.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Názory občanských demokratů v Hrzánském paláci zjišťuje Lucie Husárová. Lucie hezký večer.
Lucie HUSÁROVÁ:
Dobrý večer.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Co ODS na dnešní zvrat v jednáních říká?
Lucie HUSÁROVÁ:
Tak občanské demokraty ta zpráva o rozhodnutí ČSSD nepokračovat v jednáních o menšinové vládě ODS, zdá se, že zaskočila. Grémium strany jednalo od půl třetí a to zdaleka ještě není konec, v devět hodin se totiž ještě sejde výkonná rada ODS, aby zvrat na politické scéně projednala.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
A víš už, jaké je stanovisko od grémia?
Lucie HUSÁROVÁ:
Ano. Tak grémium ODS vydalo prohlášení, které má celkem patnáct bodů. V něm se například píše, že se dnes potvrdily obavy ODS, kvůli kterým tak dlouho po volbách vyjednávali s ostatními politickými stranami o řešení povolebního patu. Obnovení národní fronty, které se podle ODS v tuto chvíli připravuje, byla hrozba, které chtěli zabránit. Ukončení jednání ze strany ČSSD prý nebylo zapříčiněné programovou neshodou, pravou příčinou bylo odmítnutí ODS touhy Jiřího Paroubka po moci bez ohledu na výsledky voleb. Jiří Paroubek chtěl podle ODS pro sebe rozhodující vliv na klíčové instituce státu a státní podniky. Jeho požadavky na náměstky ministrů jako Jiří Vyvadil na spravedlnost, Jan Obst na školství, Petr Ibl na vnitro a Vladimír Dryml na zdravotnictví nemohla ODS přijmout. Vládu ČSSD a KDUČSL umožněnou komunisty ODS v žádném případě nepodpoří. Občanští demokraté také tvrdí, že v tuto chvíli jsou ústavně odpovědní za sestavení vlády a jsou připraveni sestavit kabinet, který předstoupí s omezeným programem a s návrhem na vypsání předčasných voleb v příštím roce.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Tolik Lucie Husárová. Děkujeme do Hrzánského paláce.
O dnešních proměnách na politické scéně bude i dnešní diskusní pořad Radiofórum. Poslechnout si ho můžete hned po skončení Ozvěn dne.
Sluneční soustava má místo devíti jenom osm planet
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Kapitoly učebnic o hvězdách se budou měnit. Mezi planety sluneční soustavy ode dneška už nepatří Pluto. V Praze to schválili účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie. O změnách ve vesmíru informuje redaktorka Vlasta Valentová.
Vlasta VALENTOVÁ:
Planetami ve sluneční soustavě teď zůstávají Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. A proč muselo Pluto přijetím nové definice z kola ven? Vysvětluje astronomka Jitka Tichá z českobudějovické hvězdárny na Kleti.
Jitka TICHÁ, astronomka:
Jako planeta bylo definováno takové těleso, které obíhá kolem Slunce, které je dostatečně velké na to, aby se vlivem své vlastní gravitace zakulatilo, čili aby bylo dostatečné hmotné a kulaté, a které zároveň je dominantní ve své oblasti sluneční soustavy.
Vlasta VALENTOVÁ:
Jednání o nové definici planety byla po celou dobu trvání valného shromáždění bouřlivá, podle původních návrhů se měl počet planet ve sluneční soustavě dokonce zvýšit na dvanáct. V definici planet, která byla dnes schválena, se vesmírná tělesa dělí do tří skupin. Do první se podle vědců řadí planety, druhou kategorií jsou trpasličí planety a do třetí patří takzvaná malá tělesa ve sluneční soustavě. Jsou to zejména asteroidy a komety. A kde bychom našli zmíněné Pluto? Od teď se jedná o trpasličí planetu.
Osmdesát dětí se vrátilo z Chalkidiki
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Na ránem se do Prahy vrátilo osmdesát dětí z tábora v Řecku. U moře bydlely v místech, kde v pondělí vypukl velký požár. Cestovní kancelář proto raději dětský tábor předčasně ukončila. Jak dodává redaktorka Lenka Šumová, někteří rodiče se přesto na pořadatele zájezdu zlobili.
Lenka ŠUMOVÁ:
Dlouhé čekání a nejistota vyvrcholily po příjezdu dětí dokonce hádkou.
osoba:
Já vám dvakrát volal, dvakrát vám to zvonilo, a potom jste si vypnula telefon a vůbec jste s nikým nekomunikovala.
osoba:
Vidím, že oceňujete to, že jsme se o vaše dítě postarali.
osoba:
No jasně, v pořádku, výborně jste se o ně postarali.
osoba:
Jelikož v celým městě nešla elektrika, nebylo kde nabít mobil a chtěli jsme alespoň, abysme měli jeden telefon, takže když nám se vybíjely ty baterie.
osoba:
Nechápu tady to, když nevím o svým dítěti nic.
Lenka ŠUMOVÁ:
Děti ale byly o hodně klidnější než jejich rodiče.
dítě:
Fajn to bylo a já jsem zpátky nechtěl, já bych tam klidně zůstal. K večeru tekla voda už, elektrika, akorát to tam celý doutnalo. Jako říkali, že to měli pod kontrolou, já jsem tomu věřil.
dítě:
Nebylo dostatek jídla a pití, jenom voda, ale dalo se to přežít.
dítě:
Já jsem ze začátku hrozně chtěl domů, ale prostě jak už se zjistilo, že bude ten autobus připravenej, tak jsem úplně chtěl tam zůstat.
Lenka ŠUMOVÁ:
Cestovní kancelář Evroškol teď doufá, že rodiče nebudou chtít za předčasné ukončení pobytu svých dětí v zahraničí vrátit peníze. Nemá je totiž z čeho vyplatit. Kvůli dalším zrušeným zájezdům dokonce Evroškolu hrozí krach. Úřady totiž tvrdí, že situace je normální a nebyl důvod pobyty rušit. Otázkou proto zůstává, kdo vrátí peníze těm klientům, kteří vůbec nikam neodjeli.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Požáry na řeckých poloostrovech Chalkidiki a Peloponés už polevují a hasiči je mají pod kontrolou. Živel spálil na deset tisíc hektarů lesů a zničil také desítky domů a automobilů.
Podvody při výměně rozbitého čelního autoskla
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Každý rok policisté vyšetřují na dvě stě padesát případů, kdy lidé podvádějí pojišťovny při výměně rozbitého čelního autoskla. Když totiž nemají toho, kdo potvrdí, že jim sklo opravdu poškodil, případně speciální připojištění, musí si výměnu za pět až deset tisíc korun zaplatit ze svého. To se chce málokomu, a jak dnes zjistili redaktoři Motožurnálu, využívají toho podvodníci. Pokračuje Petr Kološ.
Petr KOLOŠ:
Výměnou za údaje a podpis na čistý list papíru nabídnou podobná data od člověka, který byl ve stejné věci v servisu před vámi. Podle Václava Bálka sice Česká pojišťovna právě slaví úspěch, když odhalila podvodníky v jižních Čechách.
Václav BÁLEK, tiskový mluvčí České pojišťovny:
Už se nám podařilo prokázat čtyřicet případů, ale než bude celá věc uzavřena, nelze k ní, bohužel, sdělovat detaily.
Petr KOLOŠ:
Ovšem podle Tomáše H., člověka, který se v branži pohybuje, se situace nelepší.
Tomáš H.:
Pojišťovny sice snížily sazby plnění skel, uzavírají i smlouvy jenom s vybranejma autoskloservisama, nicméně neustále ty méně seriózní firmy ty viníky nadále nabízejí.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Pokud se nechcete stát sami obětí podvodníků, přečtěte si podrobný článek o autosklech na adrese motozurnal.automix.cz.
V Česku letos bude málo brambor a budou drahé
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V Česku letos bude málo brambor a budou drahé. Například Moravskoslezský kraj hlásí nejhorší sklizeň za posledních dvacet let. Redaktor Jiří Veselý zjišťoval, co na to říkají zemědělci, prodejci i obyčejní lidé.
Jiří VESELÝ:
Třídičky brambor jedou naplno už několik týdnů, z polí ovšem vyorávají většinou jen seschlé natě a kamení. Zachráněné plody jsou navíc velmi malé, často pouze velikosti pingpongového míčku. Podle zemědělce Jana Staňka jsou na vině letošní extrémní výkyvy počasí.
Jan STANĚK, zemědělec:
V začátku toho jara bylo vody moc, opozdila se sadba, a potom v období, kdy měly hlízy nabírat na objemu, tak bylo vody málo.
Jiří VESELÝ:
Předseda ostravskoopavské agrární komory František Mariánek tvrdí, že ztráty postihnou celou republiku.
František MARIÁNEK, předseda ostravskoopavské agrární komory:
Bude chybět zhruba polovina potřeby.
Jiří VESELÝ:
Na katastrofální stav už reagují obchodníci. Zatímco loni prodávali kilo raných brambor za pouhých pět korun, letos je nedostatek plodiny přinutil vyšroubovat cenu daleko výš, jak potvrzuje i podnikatel Karel Dunaj.
Karel DUNAJ, podnikatel:
Maloobchodní cena se pohybuje v rozsahu od devíti do jedenácti korun.
Jiří VESELÝ:
Lidem které jsme dnes oslovili, brambory zatím příliš neschází.
osoba:
Budeme kupovat po desíti a budeme rádi, že jsme rádi.
osoba:
Nebude, nebude, no, nebudem jest.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V jednom se pěstitelé s prodejci raných brambor shodují, cena letos určitě překročí hranici čtrnácti korun za kilogram. Podle ministerstva zemědělství jsou ale podobné závěry předčasné.
Případ Hučín jde před Nejvyšší soud
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Případ někdejšího důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína se dostane k Nejvyššímu soudu. Podle internetového serveru iDnes podala dovolání v neprospěch bývalého disidenta nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Hučín čelil obžalobě, že v devadesátých letech podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Obžaloby ho v srpnu zprostil krajský soud.
Holeček odmítl vést církevní odbor
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Jakub Holeček odmítl jmenování do funkce ředitele církevního odboru na ministerstvu kultury. Teď se jedná o dalších kandidátech. Mezi nimi byla i dosavadní šéfka odboru Jana Řepová, proti ní ale měli výhrady hlavně zástupci katolické církve.
Unesená rakouská dívka na svobodě po osmi letech
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Po osmi letech se v Rakousku dostala na svobodu unesená dívka. Podařilo se jí uniknout ze zajetí ve sklepě pod garáží, kde byla od svých deseti let. Totožnost dlouho pohřešované dívky už potvrdili při přímém setkání její rodiče. Únosce policii uprchl a spáchal sebevraždu.
Druhý podezřelý z pokusu o atentát na německé vlaky zadržen
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V Libanonu se dnes úřadům vzdal i druhý z dvojice pravděpodobných pachatelů nezdařených útoků na regionální vlaky v Německu. Devatenáctiletý Džihád Hamad je spolu se svým o rok starším komplicem podezřelý z toho, že na konci července uložil bomby do dvou vlakových souprav, ty jen díky chybě atentátníků nevybuchly. Další podrobnosti dodává z Berlína zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.
Jiří HOŠEK:
Mluvčí spolkového státního zastupitelství potvrdil, že ještě dnes večer odjede do Libanonu speciální tým, jeho úkolem bude mimo jiné připravit podmínky pro Hamadovo vydání do Německa. Podle státního zástupce Reinera Grüssbauma by ale tento proces mohl trvat i několik měsíců. Mezi oběma zeměmi totiž v tomto směru neexistuje žádná smlouva. Kancléřka Merkelová ale televizi N24 řekla, že věří v hladký průběh vydání. Šéfka německé vlády si taky pochvaluje dosavadní spolupráci německých úřadů s kolegy z ciziny. Podobně zareagoval na zadržení mladého Libanonce i šéf německé diplomacie FrankWalter Steinmeier.
FrankWalter STEINMEIER, německý ministr zahraničí:
Přirozeně mě těší, jak zafungovala mezinárodní spolupráce, a že je tak efektivní.
Jiří HOŠEK:
V kolínském bytě Džiháda Hamada našla policie účty od propanových bomb, zbytky kabelů i lepící pásku. Podle vyšetřovatelů byly bomby sestrojeny patrně právě tam. Bratranec mladého Libanonce ale agentuře AP řekl, že Hamad se na nezdařených atentátech nepodílel.
Čína a Rusko plánují společnou misi na Mars
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Čína a Rusko plánují společnou misi na Mars. Výprava na rudou planetu by se podle Pekingu měla uskutečnit v roce 2009. Čína tak pokračuje v dobývání vesmíru. Jako teprve třetí země na světě už vyslala do kosmu lidskou posádku a plánuje i přistání na Měsíci. Podrobnosti od zpravodaje Českého rozhlasu v Číně Roberta Mikoláše.
Robert MIKOLÁŠ:
Čínský institut pro výzkum ve vesmíru potvrdil, že v roce 2009 poletí na Mars ruská raketa vybavená čínskými přístroji. Obě země plánují i přistání na jednom z měsíců rudé planety. Zpět na Zemi by tak měly být dopraveny vzorky půdy Marsu. Už příští rok chce přitom Peking vyslat do vesmíru satelit, který bude zkoumat Měsíc. Do roku 2010 pak Čína hodlá v rámci svého kosmického programu vysadit na Měsíci automatické vozidlo, jakousi obdobu legendárního sovětského Lunochodu.
Premiéra filmu Let číslo 93
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Jako průkopnický označují filmoví znalci snímek Let číslo 93. Americký film režiséra Paula Greengrasse má dnes v českých kinech premiéru. Jak vysvětluje redaktorka Michaela Vetešková, režisér se pokusil zachytit poslední minuty života pasažérů letadla, které 11. září roku 2001 obsadili teroristé.
Michaela VETEŠKOVÁ:
Let číslo 93 nazývají sami jeho autoři filmovou improvizací danou fakty. Podle dokumentaristky Heleny Třeštíkové je to novum ve světové kinematografii.
Helena TŘEŠTÍKOVÁ, dokumentaristka:
Takže zdá se mi, že to je opravdu takovej průkopnickej čin, na který se možná bude v nějakých dalších filmech postupně navazovat.
Michaela VETEŠKOVÁ:
A film zajímá i dokumentaristu Martina Štolla.
Martin ŠTOLL, dokumentarista:
Existuje takový pojem dokudrama, který vlastně kombinuje hrané prvky s dokumentárními prvky a to je, bych řekl, jeden takový jeho typický asi příklad.
Michaela VETEŠKOVÁ:
Herci nastoupili do filmového Boeingu 757 a posadili na se místa, pak se dveře zabouchly a lidé na palubě v reálném čase přehrávali celé devadesátiminutové drama od startu po pád letadla.
osoba:
To je výsostná metoda, která se dávno používala, je to jistě nový přístup, ale, jak už to tak bývá, všechno už bylo vynalezeno.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka