Ozvěny dne 22. září 2006

22. září 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Experti na odposlechy kontrolují Poslaneckou sněmovnu

Dobrý večer. Začínají Ozvěny dne, kterými vás provede Tereza Tomášková. Šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček svolal kvůli údajným odposlechům novinářů a politiků na příští pátek mimořádnou schůzi sněmovny. Vyhověl tak žádosti Jiřího Paroubka. Leader ČSSD chce, aby ODS na schůzi předložila důkazy o sledování lidí spjatých s takzvanou kauzou Kubice. Jak dodává zpravodajka Milada Richterová, Vlček také nařídil, aby odborníci prověřili, jestli nejsou odposlechy nasazeny v Poslanecké sněmovně.

Milada RICHTEROVÁ:
Šéf sněmovny k tomu upřesnil, že experti už začali prohlížet kanceláře nejvyšších funkcionářů a také některých výborů, kam nemá běžně přístup veřejnost.

Miloslav VLČEK, šéf Poslanecké sněmovny /ČSSD/:
Kde mohou být projednávány nejrůznější informace důvěrného charakteru, to jsou kanceláře nejvyšších funkcionářů Poslanecké sněmovny, kanceláře některých výborů, ty výbory, který se zabývají důvěrnými a tajnými informacemi a přísně tajnými informacemi, v případě místností, kde zasedají poslanecké kluby.

Milada RICHTEROVÁ:
Už dnes začali experti kontrolovat místnosti, kde zasedá například výbor pro obranu. Potvrdil to bezpečnostní ředitel kanceláře Poslanecké sněmovny Jan Gabriel.

Jan GABRIEL, bezpečnostní ředitel kanceláře Poslanecké sněmovny:
Pochopitelně budou mít přednost ty, kde se projednávají utajované informace a místnosti stálých komisí, které nakládají s tajnými informacemi. Jednací sál je kontrolován pravidelně před schůzí, ostatní místnosti můžou být zkontrolovány na žádost vedoucího oddělení nebo útvaru.

Milada RICHTEROVÁ:
Jakmile budou výsledky těchto kontrol známy, slíbil předseda sněmovny Miloslav Vlček, že o nich vydají tiskové prohlášení. Chce také oslovit ministry vnitra a spravedlnosti, aby mu řekli, kdo a případně jaké odposlechy nařídil.

Havárie rychlovlaku při zkušební jízdě

Zkušební jízda rychlovlaku Transrapid v severním Německu skončila tragicky. Na testovací trati se nejrychlejší kolejová souprava na světě srazila s dílenským vozem. Při neštěstí zahynulo nejméně patnáct lidí, přes dvacet cestujících utrpělo zranění. Berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek zjišťoval další podrobnosti.

Jiří HOŠEK:
Supermoderní souprava Transrapid najela do opravárenského vozu ve více než dvousetkilometrové rychlosti. Podle očitého svědka tlačil po srážce rychlovlak zcela zničenou dílenskou plošinu ještě dalších pět set až sedm set metrů. Obě vozidla zachvátil podle serveru Welt.de oheň. Zatím není jasné, jestli byli i ve služebním voze lidé. Rychlovlaku, ve kterém cestovali převážně rodinní příslušníci pracovníků zkušební dráhy, se odtrhla celá střecha. Na místě tragédie nedaleko holandských hranic pracuje asi sto padesát záchranářů. Jejich nasazení komplikuje skutečnost, že testovací dráha vede čtyři až pět metrů nad zemí. Příčina neštěstí zatím zůstává nejasná, ale podle všeho selhal lidský faktor. Ministr dopravy Wolfgang Tiefensee se kvůli nehodě rozhodl předčasně ukončit návštěvu Číny. Právě v čínské Šanghaji zatím jezdí jediný komerční spoj systému Transrapid, který využívá magnetické levitace. Jedenáctého srpna letošního roku tam jeden z vagónů rychlovlaku vzplanul, ale všechny cestující se podařilo evakuovat.

Polští prokurátoři vyslýchali svědky

Polští prokurátoři chtějí vyslechnout v případu Unipetrol další svědky. Jejich návštěva Prahy plánovaná na začátek října tak s největší pravděpodobností nebude poslední. Za jednoho z klíčových aktérů označili podnikatele Andreje Babiše. Zároveň potvrdili, že na seznamu svědků mimo jiné figurují i jména tří sociálně demokratických premiérů Paroubka, Grosse a Špidly. Podrobnosti má Pavel Otto.

Pavel OTTO:
Žalobci z krakovské prokuratury se zajímají o okolnosti prodeje Unipetrolu a roli zainteresovaných institucí a prověřují i možnou korupci, o které se hovořilo při vyšetřování v polském Sejmu. Prokurátor Marek Welna říká, že tak důležití svědci jako je šéf Agrofertu Andrej Babiš jsou vyslýcháni až nakonec, když jsou shromážděné veškeré dostupné poznatky. Žádné další podrobnosti ale Welna prozradit nechtěl.

Marek WELNA, prokurátor:
Nechci se zmiňovat o úkonech, které jsme v Praze provedli, a to z jednoduchého důvodu, jsme tady výhradně hosty, kteří mají povolení provádět úkony. Je to velice specifická záležitost, pro kterou je třeba klid, kanceláře a ne mediální rozruch.

Pavel OTTO:
Od pondělí vyslechli žalobci prostřednictvím českých vyšetřovatelů například bývalého ředitele kabinetu sociálně demokratických premiérů Zdeňka Doležela. Jeho výrok pět na stole v českých celou aféru kolem Unipetrolu v Česku rozpoutal. Vypovídat musel i exministr zemědělství Jaroslav Palas nebo bývalý poslanec ČSSD Josef Hojdar. Ten zároveň působil v meziresortní poradní komisi, která tehdejší Špidlově vládě s privatizací radila. První kolo výslechu uzavřel další člen této komise Václav Srba.

Václav SRBA, člen meziresortní poradní komise:
Samozřejmě se ptali, jestli jsme se setkal s nějakým uplácení, nebo jestli mám informace o uplácení a vzhledem k tomu, že nemám, tak moje odpovědi nebyly tak zajímavé.

Kauza Viktora Koženého míří k soudu

Jedna z největších kauz české kupónové privatizace míří k soudu. Státní zástupce odeslal obžalobu na finančníka Viktora Koženého, který lidem sliboval desetinásobek za akcie Harvardských fondů. Obžaloba má přes čtyři sta stran. Škoda, které se měl Kožený a jeho společník Vostrý dopustit, se vyšplhala na šestnáct miliard korun. Oběma hrozí až dvanáctileté vězení. Kožený i Vostrý jsou stíháni jako uprchlí. Vostrý žije ve středoamerickém státě Belize, Kožený je nyní ve vazbě na Bahamských ostrovech, kde čeká na verdikt, jestli bude vydán americkým úřadům. Ve Spojených státech je obžalován z korupce při privatizaci ázerbajdžánského ropného průmyslu a z praní špinavých peněz.

Většina Čechů je pro předčasné volby

Tři pětiny Čechů si přejí předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Ukázal to aktuální průzkum agentury STEM. Podle něj se lidé nejčastěji přiklánějí k tomu, aby se nové hlasování uskutečnilo ještě letos spolu s komunálními volbami. Pro předčasné volby se v průzkumu vyslovilo dvaašedesát procent respondentů. Zbylých třicet osm procent lidí si takové řešení povolební situace nepřeje.

Prezident odmítá pomoc se státním rozpočtem

Prezident Václav Klaus zřejmě nepomůže ministrovi financí Vlastimilu Tlustému při jednání o státním rozpočtu. Je to věc, kterou si musí vyřešit vláda s opozicí, reagoval Klaus na jeho výzvu.

Soud nepovolil odsouzenému odklad trestu

Soud zamítl žádost podnikatele Tomáše Pitra o odklad trestu. Pitr žádal o odložení nástupu do věznice kvůli narození dítěte. Soudce mu ale nevyhověl. Nastoupit musí pátého října. Odpykat si má pět let.

Obchodní inspekce kontrolovala cestovní kanceláře

Česká obchodní inspekce odhalila různé nedostatky v pětině kontrolovaných cestovních kancelářích. Nejčastějším zjištěným prohřeškem bylo, že firmy špatně informovaly klienty o podmínkách reklamace.

Výzva ke zrušení víz novým zemím EU

Protiteroristický koordinátor Evropské unie Gijs de Vries vyzval Američany, aby zrušili víza všem unijním nováčkům včetně Česka. Spojené státy jsou podle něj pro Unii partnerem číslo jedna v boji proti terorismu, a právě proto by všem jejím členům měli měřit stejným metrem. Ve Spojených státech se ve čtvrtek ministři zahraničí z nových členských států Unie dohodli v otázce víz na společném postupu.

Polský prezident odvolal Andrzeje Leppera

Populista Andrzej Lepper v polské vládě skončil. Na návrh premiéra Jaroslawa Kaczynského ho odvolal prezident Lech Kaczynski. Lepper vzápětí obvinil nejsilnější stranu vládní koalice Právo a spravedlnost, že se různými způsoby snaží zkorumpovat poslance Sebeobrany, které kvůli většinové podpoře vlády potřebuje získat na svou stranu. Více o změnách v polském kabinetu zpravodaj Českého rozhlasu ve Varšavě Martin Dorazín.

Martin DORAZÍN:
Chtěl bych panu Lepperovi poděkovat za všechno dobré v naší spolupráci a chci se omluvit za silnější výrazy, které jsem včera na jeho adresu použil, prohlásil premiér Jaroslaw Kaczynski. Andrzej Lepper s výrazem hráče pokeru převzal odvolání a okamžitě se převtělil do osvědčené role politického buřiče. Na tiskové konferenci obvinil Právo a spravedlnost premiéra Kaczynského, že se pokoušelo zkorumpovat poslance Sebeobrany.

Andrzej LEPPER:
Je to korupce nejhrubšího zrna. Našemu poslanci například nabízeli shovívavost v posuzování jeho soudního případu. On má totiž nějaké problémy se zatoulanými miliony.

Maďarsko zajistilo před parlamentem klid a pořádek

V Maďarsku panuje podle ministra spravedlnosti a policie Joszefa Petretei klid a pořádek. Současně ministr slíbil rasantnější vystupování policie proti výtržníkům. Opoziční Fides mezitím vyloučil ze svých řad funkcionáře, který se zúčastnil útoku proti maďarské televizi. Další informace z Budapešti má náš spolupracovník Gregor Martin Papuczek.

Gregor Martin PAPUCZEK:
Zástupci demonstrantů před parlamentem se dnes chtěli setkat s místopředsedou národního shromáždění, aby mu odevzdali svou petici, ale nepochodili. Je třeba připomenout, že demonstraci organizují od minulé neděle okrajové spolky a hnutí, které jsou sice radikální až extrémistické, ale skutečně politickou váhu nemají. Kdyby je byl přijal místopředseda parlamentu, jejich význam by mohl vzrůst. Od demonstrantů se distancuje i opoziční Fides. Mezi vládními a opozičními stranami pokračuje vzájemné obviňování z vyvolávání vášní.

Vůdce thajských pučistů stojí v čele vlády

Thajský král oficiálně jmenoval vůdce pučistů generála Sontiho do čela prozatímní vlády. Představitelé ozbrojených sil mezitím začali vybírat kandidáta, který by měl dovést zemi k řádným volbám. V metropoli Bangkoku se ale také konal vůbec první protest proti vojenskému převratu. Z thajského hlavního města informuje zpravodaj Českého rozhlasu v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš.

Robert MIKOLÁŠ:
Generál Sonti je ode dneška i formální šéf rady pro demokratické reformy konstituční monarchie, jak si nová vláda říká, dále upevňuje svou pozici. Odzbrojit nechal všechny členy ochrany národních parků, podléhající ministrovi životního prostředí, který byl loajální sesazenému premiérovi Thaksinovi. U jednoho z nákupních center Bangkoku se ale shromáždilo na sto odpůrců převratu. Podle nich nelze mluvit o reformách, když byl proveden vojenský puč. Demonstranti stáli v malých hloučcích, protože armáda zakázala mítinky více než pětičlenných skupin.

Tereza TOMÁŠKOVÁ:
V Thajsku dnes byla také oficiálně ustavena porota, která má vyšetřit údajnou korupci Thaksina Šinavatry a jeho věrných.

Vůdce Hizballáhu se objevil na veřejnosti

Poprvé od konfliktu Izraelců s radikály z Hizballáhu se na veřejnosti objevil jejich vůdce šajch Hasan Nasralláh. Obklopen početnými strážci mával z pódia mohutnému davu lidí. Boje mezi izraelskou armádou a příslušníky Hizballáhu si vyžádaly nejméně třináct set mrtvých, hlavně Libanonců. Vítězství si připsaly obě strany. Hizballáh ale považuje za vítěze celý muslimský svět. Izrael zahájil ofenzívu, když Hizballáh unesl do Libanonu jeho dva vojáky. Oba muži jsou stále v zajetí.

Amnestie pro čečenské rebely

Ruští poslanci schválili amnestii pro čečenské rebely a také pro ruské vojáky, kteří působí na Severním Kavkaze. Jak dodává moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška, Moskva se tak snaží přesvědčit zbytky povstalců v Čečensku, aby se vzdali.

Petr VAVROUŠKA:
Poslanci Státní dumy přijali amnestii navrženou prezidentem Putinem bez větších výhrad. Nové nařízení se bude kromě povstalců vztahovat také na ruské vojáky podezřelé ze spáchání zločinů během služby v Čečensku či v jiných krizových oblastech na jihu Ruska. Amnestie se ale netýká banditů, kteří mají na svědomí teroristický čin, znásilnění, anebo zajali rukojmí. Potrestání čeká také ruské vojáky, kteří stáli za krádeží či prodejem zbraní. Amnestie bude platit zřejmě už od zítřka po dobu šesti měsíců. Jiný návrh na omilostnění speciálně určený pouze čečenským rebelům byl vyhlášen v polovině června a vyprší na konci září. Do dnešního dne ho využilo na tři sta mužů, kteří se vzdali a složili zbraně. Pokud nejsou podezřelí z těžkých zločinů, nebudou trestně stíháni.

Národní knihovna v Praze dostane novou budovu

Pražská Letná dnes patřila knihovníkům. Přijeli sem z celé republiky na happening nazvaný Národ sobě 2. Přivezli kameny z významných míst české historie, které budou zazděny do základů nové Národní knihovny. Ta by měla stát na Letné už za čtyři roky. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek redaktorce Věře Masopustové řekl, že nově budovaná knihovna bude patřit všem Čechům, nejenom Pražanům.

Vlastimil JEŽEK, ředitel Národní knihovny:
My tím hlavně chceme říct, že Národní knihovna, její nová budova není výraz nějakého pragocentrismu, že to je knihovna, která patří celé České republice a oni to právě knihovnice a knihovníci z celé České republiky pochopili.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Knihovníci přijeli do Prahy v lidových krojích i kostýmech mytologických postav.

Jana GALÁŠOVÁ, ředitelka Městské knihovny v Českém Těšíně:
My jsme z Českého Těšína a reprezentuje naše skupinka region Těšínské Slezsko a připravili jsme si scénku z těšínských pověstí o hadu Zlatohlavci a zároveň chceme předat základní kámen za náš region.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Popsala účinkování svých kolegů ředitelka Městské knihovny v Českém Těšíně Jana Galášová. Svoje zastoupení měli v Praze i knihovníci ze severu Čech. I ti pojali, jak mi za ně řekla Blanka Kyselková, dnešní happening stylově.

Blanka KYSELKOVÁ, knihovnice:
Je to voda z pravřídla z nejstarších českých lázní, a to z Teplic v Čechách. Touto vodou posvětíme kameny, které jsme dovezli z našeho regionu, které jsme dovezli z hory Říp, z Královského pole v Bezsadicích a kámen z úpatí kopce Sukoslav u Kostomlat pod Milešovskou.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Do doby, než bude několik desítek rozmanitých kamínků, kamenů i balvanů vestavěno do základů nové Národní knihovny, najdou svoje místo v té staré v Klementinu.

Tereza TOMÁŠKOVÁ:
O stavbě nové budovy Národní knihovny dnes mluvil její ředitel Vlastimil Ježek také v pořadu Dvacet minut Martina Veselovského. Reprízu si můžete poslechnout večer po půl desáté.

autor: tet
Spustit audio

Více z pořadu