Ozvěny dne 22. června 2008

22. červen 2008
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Poslanec Petr Wolf se rozhodl opustit ČSSD

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Připravený je zpravodajský souhrn Ozvěny dne. Přeji vám hezký večer. Horké chvilky připravil na začátek léta sociálně demokratický poslanec Petr Wolf své mateřské straně. Po včerejším odchodu z poslaneckého klubu oznámil prostřednictvím serveru Novinky.cz, že už nechce být ani ve straně. ČSSD tak bude chybět ve sněmovně další důležitý hlas. Už ve středu přitom chtěla na program pléna prosadit jednání o radaru. Wolf s nikým nekomunikuje a je údajně na služební cestě. Vrátit se má až příští sobotu. Odpoledne řešilo nastalou situaci vedení ČSSD a poslaneckého klubu.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
"Neshody uvnitř ostravské organizace ČSSD," tak oficiálně zdůvodnil Petr Wolf své rozhodnutí vystoupit ve sněmovně z klubu sociálních demokratů. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška je jeho odchod dílem ODS. Wolf ale v České televizi odmítl, že by svůj postup s občanskými demokraty nějak koordinoval.

Petr WOLF, odstupující poslanec z ČSSD:
Nečekal jsem, že tohle to spojení vznikne z úst pana Haška, poněvadž jsem si ho a stále si ho vážím. Já chápu, že cítí, že tímto směrem by to mohlo, mohlo směřovat. Já to absolutně vylučuji.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
To, že by poslance Wolfa odloudila vláda, dnes také odmítl její místopředseda Alexandr Vondra z ODS. Spekuluje se totiž o tom, že by za Wolfovým odchodem mohla stát snaha vládní koalice získat jeho hlas pro americký radar. Důvodem jeho odchodu z klubu a ze strany by také mohly být anonymní výhrůžky, které dostal SMS zprávami. Jakoukoliv spojitost s nimi ale sociální demokracie odmítá.

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
V tuto chvíli by měla začít mimořádná tisková konference ČSSD. Radiožurnál má na místě zpravodajku a bude vás o situaci ve straně co nejdříve informovat.

ČSSD navrhla ve sněmovně snížení spotřební daně u benzinu a nafty

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Sociální demokracie navrhla ve sněmovně snížení spotřební daně o dvě koruny a padesát haléřů na litr u benzinu a o dvě koruny na litr nafty. V diskusním pořadu České televize to dnes řekl stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban. Podle něj jde o částku nad povinnou minimální sazbu spotřební daně v Unii, takže Česko se nedostane do sporu s Evropskou komisí. Ministr financí Miroslav Kalousek stejný Urbanův návrh ale před několika týdny odmítl. Ministr dopravy Aleš Řebíček dnes řekl, že dopady vysokých cen pohonných hmot jsou pro dopravce fatální, takže jejich zájmy bude ve vládě hájit. Záležet ale prý bude na vyjádření Kalouska.

Česko v noci zasáhnou silné přívalové deště i kroupy

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
V Česku v noci hrozí změna počasí. Po tropických teplotách se objeví bouřky, krupobití a místy i přívalové deště. Lijáky bude doprovázet silný vítr, který v nárazech může dosahovat rychlosti až kolem sedmdesáti kilometrů za hodinu. Kde bude varování meteorologů platit, to Radiožurnálu řekl František Šopko.

František ŠOPKO, meteorolog:
Po půlnoci očekáváme v Čechách a přes den i na Moravě a ve Slezsku výskyt bouřek, které budou ojediněle doprovázeny přívalovými srážkami kolem čtyřiceti milimetrů, kroupami a nárazovým větrem. Přitom tyto nebezpečné jevy neočekáváme na rozsáhlém území, ale jenom na malých lokalitách.

Nehody při motoristických závodech si vyžádaly čtyři lidské životy

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Tragický víkend má za sebou motoristický sport. Nehody při závodech si vyžádaly čtyři lidské životy. Jedna z nich se dnes stala po poledni na Jičínsku.

Martin PAŘÍZEK, redaktor:
Závody motocyklových veteránů Czech Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku předčasně ukončila nehoda motocyklu se sajdkárou, který narazil do stromu. O život přišel sedmapadesátiletý řidič a jeho sedmadvacetiletá dcera.

Hana KLEČALOVÁ, tisková mluvčí OŘ Policie ČR v Jičíně:
Jeden ze závodníků sajdkáry vyjel v pravotočivé zatáčce mezi lukaveckou spojkou a dachovskou křižovatkou mimo trať, kde narazil do stromu. Při nehodě utrpěl řidič a jeho spolujezdkyně zranění, kterým na místě podlehli. V tom okamžiku byl také závod ukončen.

Martin PAŘÍZEK, redaktor:
Dodává mluvčí jičínských policistů Hana Klečalová. O tomto víkendu je to už druhá tragická nehoda při motoristických závodech. V sobotu posádka jednoho z vozů při Horácké rallye Třebíč v jedné z rychlostních zkoušek nedaleko Svatoslavi narazila do stromu. Řidič i jeho navigátorka zraněním na místě podlehli.

Tsvangirai se nezúčastní pátečního druhého kola prezidentských voleb

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Jediným kandidátem v pátečním druhém kole prezidentských voleb v Zimbabwe zůstal dosavadní prezident Robert Mugabe. Jeho rival a šéf opozice Morgan Tsvangirai, který v prvním kole hlasování zvítězil, ale nezískal nadpoloviční většinu, oznámil svůj odchod.

Morgan TSVANGIRAI:
Členové z NDC udělali vše tím nejdemokratičtějším způsobem, jakým mohli ve snaze vytvořit novou vládu a nové Zimbabwe. Od té doby se naši stoupenci stali terčem soustavných útoků, ženy byly znásilňovány a mnozí přišli o majetek. To vše jen proto, že jsme chtěli vidět demokratické Zimbabwe. 29. března jsme se zúčastnili voleb, které byly podle nás svobodné a spravedlivé a vyhráli jsme je. 27. června vyhlásil Mugabe válku a my nebudeme její součástí.

Polsko zřejme nedokončí proces ratifikace Lisabonské smlouvy

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Polsko už zřejmě nedokončí proces ratifikace Lisabonské smlouvy. Chybí sice jen podpis prezidenta, ale Lech Kaczynski nemíní spěchat a zvažuje, jestli dohodu vůbec podepíše.

Martin DORAZÍN, redaktor:
Prezident nepodepíše Lisabonskou smlouvu, dokud nebude jasné, jaký je její právní statut poté, co ji Irové odmítli v referendu. Oznámil prezidentův tajemník Michal Kamiński. Podle Lecha Kaczynského není totiž vyloučeno, že smlouva mezi sedmadvaceti zeměmi Evropské unie už v právním smyslu neexistuje a prezident by neměl podepisovat dokument, který nevstoupí v platnost. Michal Kamiński připomněl, že podobná situace nastala po odmítnutí evropské ústavy ve Francii a Nizozemsku. Všichni se poté shodli, že ústava je mrtvá a začali pracovat na nové dohodě. Prezidentův tajemník uvedl také další důvody, proč Lech Kaczynski zatím Lisabonskou smlouvu nepodepíše. Premiér Donald Tusk nesplnil svůj slib a nepředložil návrh zákona o rozdělení kompetencí mezi vládou, parlamentem a prezidentem v otázkách, které se týkají pozice Polska v Evropské unii.

Setkání Sarkozyho s rodiči vojáka Šalita

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
S rodiči zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita se má setkat francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten přiletěl na dvoudenní návštěvu Izraele a Palestiny. S rodinou desátníka Šalita se už během jeho dvouletého zajetí palestinskými ozbrojenci solidárně sešla řada zahraničních činitelů. V případě návštěvy z Paříže má ale schůzka jeden význam navíc. Šalit totiž nemá jen izraelské, ale také francouzské občanství.

Břetislav TUREČEK, redaktor:
Ani předchozí snahy francouzských diplomatů ale nepřispěli k Šalitovu propuštění. Vyměněn má být za čtyři sta padesát Arabů držených v izraelských věznicích. V zájmu uspíšení jeho návratu k rodině jede v úterý izraelský premiér Ehud Olmert za egyptskými prostředníky do Káhiry. Francouzský prezident má v Izraeli na programu schůzky se všemi předními činiteli. Podle tisku chce židovský stát Sarkozyho přimět, aby zbrzdil sbližování Paříže se Sýrií. Sarkozy totiž například pozval syrského prezidenta Bašára Asada na středomořský summit do Paříže. Před odletem z regionu se má Sarkozy v úterý setkat také s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

66. výročí vypálení obce Ležáky

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Stovky lidí si dnes připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku šestašedesáté výročí jejího vypálení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku dvaapadesáti zavražděných obyvatel. Ležácký areál se v červnu stal součástí Památníku Lidice a měla by jej čekat výrazná proměna. Investice by mohly dosáhnout desítek milionů korun. Dosud jej ze svého skromného rozpočtu udržovala obec Miřetice.

Na pomoc proti boji s leukémií pomáhají vybírat peníze mladí skauti

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Peníze na boj s leukémií vybírají v akci nazvané Kapka už podesáté skauti v bílých tričkách celé republiky. U čerpacích stanic myjí řidičům okna a vybrané dobrovolné příspěvky pak věnují Nadaci pro transplantaci kostní dřeně. Do akce se zapojilo devět set členů svazu Junák na padesáti benzinových pumpách. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí českých skautů Jan Žáček, výtěžek se zatím dá těžko odhadnout.

Jan ŽÁČEK, tiskový mluvčí českých skautů:
Kasičky jsou zapečetěné, takže ono se velice těžko odhaduje, ale předpokládám, že to bude minimálně stejně tolik jako loni. A ty částky jsou opravdu vysoké. Loni to bylo asi osm set tisíc a celkově za celou tu dobu to vychází asi na pět milionů.

Spustit audio

Více z pořadu