Olympijské hry v Paříži startují za rok. Sledujte s námi cestu českých sportovců i přípravy v Paříži

Snažím se zlepšovat v šermu, což u mě nejde ze dne na den, přibližuje přípravy pětibojař Vlach

Elitní moderní pětibojař Martin Vlach je další sportovní osobností, která se zapojila do časosběrného projektu Olympijský rok. Jaké přípravy a výzvy ho v následujícím roce čekají na sportovišti i mimo něj? Poslechněte si dnešní díl.

„Letošní sezona nám ještě neskončila, vyvrcholí až za tři týdny na mistrovství světa, takže se teď z toho krátkodobého hlediska věnujeme přípravě právě na mistrovství světa, které je zároveň jedním z kvalifikačních závodů na olympijské hry,“ říká ze soustředění ve Velké Británii Martin Vlach.

Dlouhodobý trénink

Na světovém šampionátu potřebuje k přímé olympijské kvalifikaci získat medaili, na kterou se svým realizačním týmem pochopitelně cílí. Ale světový šampionát za tři týdny není poslední šancí, jak se do Paříže dostat. Proto Martin Vlach klade důraz i na výhledové akce a dlouhodobý trénink.

Čtěte také

„Pro mě je prioritou se na ni kvalifikovat. Co se týče dlouhodobé přípravy, tak samozřejmě směřuji k olympiádě, zvlášť třeba na šermu se snažíme něco změnit, což v mém případě nejde úplně ze dne na den.“

Ano, moderní pětiboj kromě šermu skýtá také plavání, koňský parkur a běh se střelbou. V rámci Olympijského roku s Martinem Vlachem tak zavítáme třeba i do stájí, do bazénu, ale výhradně kolem samotného sportu se Olympijský rok Martina Vlacha točit nebude.

„Když bych opustil tu sportovní část svého života, tak mám rodinu – malého syna, partnerku, se kterými bych chtěl trávit maximální množství času. V neposlední řadě bych rád už dokončil své studium na právnické fakultě,“ doplňuje sportovec.

Rok plný výzev

I přesto, že má před sebou elitní český moderní pětibojař náročný rok, možná dosud jeden z nejnáročnějších v životě, nabídku spolupracovat na projektu Olympijský rok přijal prakticky bez váhání.

Čtěte také

V moderním pětiboji by na olympijských hrách rád navázal třeba na svůj vzor Libora Capaliniho, který byl bronzový na hrách v Athénách v roce 2004, nebo na zlato Davida Svobody z Londýna 2012. Motivací mu pro účast v olympijském roce jsou ale jiné dvě věci.

„Rád bych širší veřejnosti přiblížil moderní pětiboj, protože si myslím, že je to krásný sport, který by si zasloužil více pozornosti. Zároveň pokud bych třeba i přispěl k tomu, aby někdo začal sportem – a nemusí to být pětiboj, byl by to krásný bonus. Myslím si, že v určitém věku je důležité, aby si tím každý prošel, protože mu to do života hodně dá,“ říká moderní pětibojař Martin Vlach, jedna z tváří projektu Olympijský rok.

autoři: Vojtěch Šilhan , mga
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.