Olga Lomová: Čínské firmy investují tam, kde budou vydělávat. Česko pro ně není atraktivní

Pokud je šéf čínské investiční skupiny CEFC Jie Ťien-ming vyšetřován čínským státem, tak by nemělo být problém zjistit přes velvyslanectví, co se s ním děje. Alespoň to říká sinoložka Olga Lomová, podle které cesta Zemanových emisarů do Číny leží mimo regulérní kanály, kterými se vedou diplomatická jednání.

„Vyslanci pana prezidenta pravděpodobně podnikli v Číně nějaká blíže neurčená jednání, jejichž výsledek je stejný jako na začátku – Jie Ťien-ming je nezvěstný, respektive pravděpodobně vyšetřovaný a firma funguje dál,“ říká Lomová.

Proč ale čínská strana nepodala české straně žádné informace o vyšetřování Zemanova poradce? Jedna z možností, která se nabízí, jsou nerovné česko-čínské vztahy. „Čína je ten silný partner, který nám ostentativně dává najevo, že my jsme ten slabý partner,“ upozorňuje.

Vratislav Mynář také oznámil, že během cesty do Číny domlouval pořádání dalšího česko-čínského investičního fóra. Je naděje, že čínské investice ožijí a přijde investiční boom z Číny? „Osobně tomu nevěřím, je to přání otce myšlenky,“ přiznává.

Když čínské firmy doopravdy investují v zahraničí, tak chtějí vydělávat, v Česku se ale podle ní zatím nepotkáváme v této rovině. „Nejsme pro čínské firmy z nějakého důvodu atraktivní destinace pro jejich investice,“ uzavírá s tím, že Česko je otevřená ekonomika od začátku 90. let a Číňané zde mohli celou dobu investovat.

autoři: prh , mba

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.