Obcházení sankcí by mohl být trestný čin. Pak by šlo majetek konfiskovat, míní eurokomisařka Jourová
Dosud nikdy v historii Evropská unie neuvalila tak přísné sankce jako nyní na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Zatím ovšem nevedly k zastavení ani omezení bojů. „Na ruskou ekonomiku to má devastující účinky. I ruská centrální banka přiznala, že se země dostává do recese. Hlavní účel je připravit Putina o peníze, aby nemohl dál pokračovat ve své agresi proti Ukrajině. To se zatím nestalo, ale musíme pokračovat,“ zdůrazňuje eurokomisařka Věra Jourová (ANO).
V současnosti probíhají jednání o šestém balíčku sankcí. Konsenzus se prý podařilo najít i v otázce dovozu ruské ropy, dohodu ale zatím blokuje Maďarsko.
Čtěte také
„Možná se tomu nevěnuje tolik pozornosti, ale je hodně různých agend, kde Maďarsko využívá svého veta,“ poznamenává Jourová s tím, že i v pondělí se budou unijní lídři snažit maďarského premiéra Viktora Orbána přesvědčit.
Orbán prý svou politikou, která podle něj má především chránit maďarské občany, zvětšuje svou izolaci v Evropě.
„Ve své rétorice většinou vypouští tu kladnou stránku věci, tedy v čem Evropská unie pomáhá maďarským občanům. Ale je vidět, že s touto rétorikou vyhrál volby,“ konstatuje eurokomisařka.
Česko nezaostává
Evropská unie nyní pracuje na směrnici, která by usnadnila konfiskace majetku lidí obcházejících sankce, což by bylo možné v případě odsouzení.
„Navrhli jsme, aby se jako trestný čin všude v Evropě uznalo obcházení a maření sankcí, které se rozhodují vůči třetím zemím,“ vysvětluje.
Čtěte také
Týkat by se to mělo i nejrůznějších pomocníků sankcionovaných osob, kteří například odvážejí jejich jachty do mezinárodních vod, převádějí majetky na třetí osoby nebo na skryté firmy.
Současně je třeba sladit sankce, protože v některých zemích jsou k trestání používány pouze správní pokuty.
„Být na sankčním seznamu ještě neznamená, že jste trestně stíhaná osoba. Musí se k tomu připojit nějaký trestný čin, například obcházení sankcí nebo praní špinavých peněz. Sankcionovaným osobám můžeme zmrazit majetek, ale ne ho konfiskovat,“ upřesňuje.
Podle informací časopisu Respekt vlastní Rusové v Česku asi 13 tisíc společnosti, zatím se podařilo zmrazit majetek jen 13 firmám a 9 fyzickým osobám.
„Momentálně je zmraženo zhruba 11 milionů eur, a to je srovnatelné číslo jako v jiných zemích v přepočtu na počet obyvatel,“ uzavírá Jourová.
Jak chce Evropská komise zastavit šíření ruské propagandy? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.