Nový začátek
Brno jí dalo druhou šanci. Projekt Housing First pomáhá lidem bez domova sehnat bydlení
Žila na ulici, teď jí město Brno nabízí pomocnou ruku. A to i přesto, že se to některým opozičním politikům nelíbí.
Paní Olga je jednou z 65 lidí, které Brno zapojilo do programu Housing First, tedy Bydlení především. Město v něm rozdává bydlení za nájem o polovinu nižší, než je obvyklé. Chce tak dát lidem bez domova druhou šanci a novou naději do života.
Už jen vyplnit žádost
Na rohu u Mahenova divadla se trochu nesměle krčí malá žena v zářivé, oranžovo-modré bundě. Tmavé, trošku rozcuchané vlasy má sčesané do drdolu. A možná s nervozitou očekává, jakou zprávu jí za chvíli oznámí sociální pracovnice brněnského magistrátu Markéta Musilová.
Už za pár minut si oddechne. Dozvídá se totiž, že si ji město nakonec do projektu skutečně vybralo. A nastupují formality.
Oficiálně vyplňuje žádost o byt, ve které prohlašuje, že nemá dluh na nájemném a že nebydlela v obecním bytě. Také v ní popisuje, že za posledních pět let bydlela na ubytovnách, v chatkách, krátce přespávala na noclehárně a nedávno přišla o střechu nad hlavou úplně.
Opozice program kritizuje
Brno se zapojí do projektu Housing first, bude lidem bez domova pomáhat shánět nové bydlení
Brněnští zastupitelé včera schválili zapojení do projektu Housing first, který řeší ubytovávání jedinců bez domova. Myšlenka programu spočívá v tom, že pokud se má člověk opětovně postavit na vlastní nohy, musí mít nejdřív kde bydlet. A data z měst, kde Housing first už funguje, ukazují, že se tento přístup vyplácí. Z ulic Amsterodamu, Lisabonu nebo třeba Vídně se takto daří dostat zhruba 80 procent klientů. Brno se zapojuje jako první město v Česku a po Maďarsku druhé ve střední a východní Evropě. Pro pilotní verzi jihomoravská metropole vyhradí 65 městských bytů. Možná se tak skutečně podaří „vyčistit ulice od bezdomovců“, jak v minulosti slibovalo už několik generací politiků. Více informací o principech tohoto přístupu, jeho finanční náročnosti a úspěšnosti hledejte na webu Housing First Guide.
Pětačtyřicetiletá Paní Olga se do Brna s rodinou přistěhovala jako malé dítě. Neustále kvůli dalšímu stěhování střídala školy, vyučila se na prodavačku. Do tíživé situace se dostala po smrti manžela. A pak ji zradilo zdraví: onemocněly jí ledviny, teď čeká v pořadníku na transplantaci.
Stálé bydlení by jí mělo pomoci život zlepšit. Jako dalším 64 lidem bez domova, kteří byt za výhodnější nájem dostanou.
Sociální programy magistrátu přitom kritizují někteří brněnští politici, zejména opoziční. Nastavená pravidla podle nich nejsou dost motivační a nenutí nájemníky, aby se snažili si bydlení udržet a zároveň si najít práci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka