Hrdinové velké vody. Poslechněte si příběhy lidí zasažených povodněmi i těch, kteří pomáhají
Škody v miliardách a pomáhající olympionici. Opava je jedním ze symbolů zkázy letošních povodní
Velký benefiční koncert pro severní Moravu a Moravskoslezský kraj připravuje už na sobotu ČRo ve spolupráci s Národním divadlem. V pražské Státní opeře vystoupí třeba Bára Basiková, Ondřej Ruml nebo Kateřina Marie Tichá. Výtěžek dostanou domovy seniorů, které zasáhly povodně. Zároveň je to také poděkování všem, kteří jakkoli pomáhali a pomáhají buď finančně nebo přímo v oblastech zasažených velkou vodou. V prvním díle seriálu se vydáváme do Opavy.
Čtěte také
„Přišel jsem sem dobrovolně. Já jsem byl ještě asi o 300 metrů dál v baráku pomoct kamarádovi, který měl zrovna rok zkolaudovaný dům. Prostě hrůza.“ Tady venku je spousta lidí špinavých, zablácených. Bahno až v prvních patrech zdevastovaných domů – výška hladiny byla 2 metry 70, je to vidět na fasádách. Souvislá masa hromad vynesených zničených věcí. Nebýt nakladače, ani auto by tudy neprojelo. Ulice Vojanova v Opavě, jeden ze symbolů zkázy.
Nemám nic, jen splátku hypotéky
Mezi sbíječkami hledáme Jana Lichého. Povodeň v roce 1997 už tady zažil. Je to muž, u kterého by zlomený hlas nikdo na první pohled určitě nečekal. Teď je ale všechno jinak. „Nemám nic, dům mám vytopený až po střechu. Posunulo mi to vodu ve zdivu, zvedlo mi to krovy s fotovoltaikou. Nemám věci pro dceru, mám jen 25 tisíc splátku hypotéky.“
180 metrů čtverečních betonové podlahy v domě se zvedlo i s vestavěným nábytkem, a ten vytlačil krov i s pětitunovou fotovoltaikou. Musel propustit většinu zaměstnanců. Podniká v elektroinstalacích. Peníze na výplaty mít hned tak nebude. „Podnikám s tátou, kterému je dneska 65 let, a ten se mi tady už v podstatě dva dny hroutí.“
Čtěte také
Ani pořádně nezná všechny dobrovolníky, kteří přišli, vzali nářadí a začali okamžitě pracovat. Z novostavby musí udělat v podstatě hrubou stavbu, aby se dalo začít zase znova. Potkává ale i známé tváře. „Chodí sem hráči z opavského basketbalového klubu, olympionici Kuba Šiřina, Radek Farský. Tak dneska mi tady vyváží bláto, místo aby trénovali, když začínají sezonu,“ říká.
Jan Lichý tady bydlí už 35 let. Tušil, že něco velkého přijde, ale sám zažil nedůvěru a podceňování všech předpovědí. „Moje manželka to tady nezažila. Týden předtím, když byly prognózy toho, co tady bude, jsme se doma jenom hádali, protože já jsem chtěl stěhovat, nosit. Ona mi nevěřila: ‚To nemůže přetéct, nemůže se nic stát.‘ Zachránili jsme nějaké věci pro dceru, počítač do firmy, ponožky, trička a zimní bundy na zimu. A tím to v podstatě skončilo. Všechen nábytek je pevně vestavěný, přišroubovaný na zdech, nebylo co řešit.“
Je to brutální
Je to horší než v 1997, říká jednoznačně. I proto, že tehdy byl ještě malý. „Bylo mi 12, takže minimálně šly mimo mě problémy hypotéky, peněz a takových věcí, neměl jsem děti.“
Čtěte také
Teď by paradoxně mohl mít spoustu zakázek. Elektrické rozvody potřebuje opravit každý druhý, ale nedokáže to. „Volají mi lidi, že by chtěli práci. Já si umím představit, že kdo na to bude mít jenom trochu žaludek, tak skočí do groše, protože je to brutální, co se děje. Ale nemám na to absolutně kapacitu – zvedat telefony, natož organizovat zaměstnance.“
Vyřídit chce ještě jeden vzkaz z Opavy všem, kteří velmi rychle přijeli i z velké dálky. Jenom proto, aby pomohli – jenom tak a komukoli. „Chci poděkovat všem lidem, kteří tady s tím nemají vůbec nic společného, v životě jsem je neviděl a prostě vybíjejí okna, trhají stropy, kopou omítky. Po krk v blátě.“
Povodeň napáchala ve městě podle odhadu primátora města škody v miliardách. Na 10 kilometrech čtverečních poničila 6,5 tisíce domů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka