Volební průvodce do krajských a senátních voleb. Kdy, kde a jak odvolit?
Hlasovací lístky naleznete ve svých schránkách, případně u volební komise. Jak nezneplatnit svůj hlas a jak správně kroužkovat?
Vláda rozhodla, že i přes povodňovou situaci proběhnou volby do krajských zastupitelstev a části Senátu. Ve vysílání celý týden přinášíme přehled nejdůležitějších informací o nich. V tomto díle se redaktoři Lucie Pávová a Vojtěch Tomášek zaměřili na hlasovací lístky.
Čtěte také
Právě dnes by měli mít všichni voliči hlasovací lístky ve svých schránkách. A pokud tomu tak není, nic se neděje, protože ve volebních místnostech jich bude dostatečná zásoba. Důležitá je ale volební obálka s úředním razítkem – tu přímo od komise dostane každý volič. Do každé úřední obálky patří jen jeden hlasovací lístek. Je to proto, aby každý hlasoval pouze jednou.
Dvě obálky
U těchto voleb přesto budou úřední obálky v některých okresech dvě: jedna velká, šedobílá pro krajské volby a druhá malá, žlutá pro volby do Senátu. Pozor na to, abyste je nepopletli – hlas by byl v takovém případě neplatný.
„Já teda nevím, jak by volič rval tu A3 krajskou do té menší obálky pro volby do Senátu, ale na to je asi třeba upozornit, že nelze hlasovací lístek dát do obálky pro ty druhé volby,“ říká Tomáš Jirovec, ředitel odboru voleb Ministerstva vnitra. Další důvod k diskvalifikaci by byl třeba úplně roztržený nebo nečitelný lístek.
Čtěte také
V případě krajských voleb jde o velký formát A3. A to proto, aby byli všichni kandidáti na první straně. Kroužkovat, tedy udělit preferenční hlas, můžou voliči v krajských volbách až u čtyř kandidátů. Když jich bude víc, je to, jako by volič nekroužkoval. A volit napříč kandidátkami není možné.
U voleb do Senátu jde pak o menší formát A5 a na lístku je vždy jméno jednoho kandidáta nebo kandidátky. Odpadá tím i kroužkování, protože volič vybírá jediného kandidáta.
Jediná výjimka
Volebních sad se tiskne zhruba 10 milionů pro krajské volby, pro senátní asi 3 miliony – počítá se pro jistotu se stoprocentní účastí. Každý volič je dostane už před volbami, aby si volbu mohl v klidu rozmyslet. „Jedna výjimka ale existuje, a tou je druhé kolo senátní volby. U něj lidé hlasovací lístky dostanou až přímo ve volební místnosti. Doručení poštou by se totiž do týdne nestihlo,“ vysvětluje Tomáš Jirovec.
Hlasovat, ať už s lístky od komise nebo těmi, které máte ve schránce, bude možné od páteční 14. hodiny až do 22 hodin, v sobotu pak od 8 ráno do 14 hodin. Druhé kolo voleb do Senátu by pak bylo ve stejných časech o týden později.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.