Ve škole i v domově seniorů. Kde všude pomáhá umělá inteligence?
Umělá inteligence pomáhá pacientům i lékařům, medicína je ale o osobním kontaktu, říká diabetolog
Umělá inteligence se stále víc prosazuje i v medicíně. Diabetologové ji například využívají k rychlému vyšetření očního pozadí přímo ve svých ordinacích. Chytré pumpy také přesně dávkují pacientům s 1. typem diabetu inzulin. O své chytré inzulínové pumpě diabetik Stanislav říká, že je jako jeho žena. Zodpovědně ho hlídá a usnadňuje mu tak život.
Čtěte také
„Takže s pumpou všechno v pořádku?“ ptá se diabetolog Michal Dubský ve své ordinaci pětačtyřicátníka Stanislava. S prvním typem cukrovky se léčí 17 let. „Nejsem precizní pacient, pumpa vlastně dělá moji ženu, umí se včas vypnout, omezit přísun inzulinu,“ nedá na chytrého pomocníka, který se vejde do dlaně, dopustit Stanislav.
Jak vysvětluje diabetolog Michal Dubský, nejnovější chytré pumpy už fungují na principech umělé inteligence. „Je to naprogramovaný algoritmus, všechno dělá sám, senzor každou minutu až pět kontroluje hladinu glukózy v podkoží, a podle toho, jaká hodnota je, tak se algoritmus sám rozhodne, co udělá. Jediné, jak do systému vstupuje člověk, je, že zadá množství sacharidu, který snědl.“
Usnadní život
Chytré pumpy jsou velkým pomocníkem nejen pro pacienty, ale také pro lékaře, říká přednosta Centra diabetologie pražského IKEMU Martin Haluzík.
„Ona mu výrazně usnadní život, a tím pádem usnadňuje i život nám. Pro nás lékaře je to velké ulehčení a podaří se nám často dosáhnout dobré kompenzace cukrovky u pacientů, kde se nám to před tím nedařilo. Ale hlavní výhra je to pro pacienty, stráví s tím, že se musí zabývat cukrovkou, daleko méně času. Z jejich pohledu je to obrovské plus,“
Vedle chytrých pump může umělá inteligence v budoucnu pomoci i pacientům se syndromem diabetické nohy. S takovými chytrými pomůckami se lékař Michal Dubský už setkal na odborných kongresech.
Chytré ponožky
Čtěte také
„Chytré boty upozorňovaly člověka, když má špatný dopad. Pak jsou chytré ponožky, které měří rozložení plantárního tlaku. Pak byly chytré vložky, které dávaly pacientům notifikace na chytré hodinky. A bylo prokázáno, že pacienti, kteří byli notifikování, že šlapou špatně, pak měli daleko lepší prognózu než ti, co notifikace nedostávali.“
Umělá inteligence se už začíná uplatňovat i při analýze dat diabetiků. Že by ale v budoucnu lékaře nahradila úplně, si diabetolog Martin Haluzík nemyslí.
„Medicína je otázka osobního kontaktu, lékař je empatický, pacientovi dokáže poradit, pomoci. Takové vlastnosti umělá inteligence dlouho mít nebude, pokud vůbec někdy.“
V příštím díle tohoto seriálu uslyšíme o tom, jak umělá inteligence kontroluje a pomáhá opravovat projekty středoškolákům.
Související
-
Lidé a AI. Obrovských změn ve společnosti se dočkáme do deseti let, předpovídá publicista Koubský
V Evropském parlamentu prošlo hlasováním nařízení o umělé inteligenci – AI Act. „Je to první zákon toho druhu na světě,“ přibližuje publicista Petr Koubský.
-
Pelíšky podle Wese Andersona s hlasem Miroslava Donutila? Umělá inteligence vtrhla i do kultury
Jak by vypadal film Vrchní prchni v režii Quentina Tarantina nebo Pulp Fiction v režii Zdeňka Trošky? Svou tvorbu představí kreativec v oblasti AI David Spáčil.
-
Navrhni mi menu, ó umělá inteligence! Kuchařům navrhuje vhodné suroviny či vizuální předlohy jídel
Umělá inteligence dnes může navrhnout třeba například sezónní menu, doporučit vhodné ingredience ke konkrétní surovině či vymyslet design jídelního lístku.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.